van een redactielid aan potentiele auteurs in Chicago en Washington is die opzet niet gelukt: slechts twee van de artikelen hadden uiteindelijk op Amerika betrekking. Beter ging het met het Europa-nummer, dat geheel kon worden gevuld met bijdragen over dat werelddeel en de kartografische veranderingen die ons na 1 januari 1993 mogelijk te wachten staan. In 1992 is er een nieuwe rubriek in het KT gei'ntroduceerd, namelijk Bedrijfsprofiel, waarin als eerste de kartografie-afdeling van de ANWB werd beschreven. De rubriek De Kaart op straat is al een beetje ingeburgerd, en de lezers hebben ook voor het eerst kennis gemaakt met de, in cursieve let ters gezette, wervende inleidingen bij de meeste artikelen. Ook over het aantal kaartbijlagen is de redactie niet ontevreden, vooral over de globe- bouwplaat (heeft u hem al in elkaar?). De KT-redactie is ook verantwoorde- lijk voor de uniformering, vermenig- vuldiging en distributie van de NVK publikatiereeks (niet voor de redactie van de inhoud daarvan). In de drie nieuwe nummers die in 1992 in deze reeks versehenen kreeg de uniforme ring steeds meer gestalte. In 1993 is de redactie van plan een Indonesia-nummer van het KT uit te brengen (zonder dat daar een aanlei- ding voor bestaat, maar gewoon, uit belangstelling), en het laatste nummer zal zowel aan het ICA-congres zijn gewijd (dat in mei 1993 in Keulen wordt gehouden) als aan het lustrum van de NVK. Titel van dat thema- nummer wordt Kartografie na GIS. Voor 1994 Staat een speciaal Mer- cator-nummer op Stapel; voor al deze speciale KT-nummers roepen we weer graag de hulp in van onze leden; sug- gesties zijn welkom! Het redactiesecretariaat verhuisde in 1992. Het nieuwe adres is: Hofstede 26, 9356 BP Tolbert, tel. 050-226224 (overdag). de redactie De werkgroep voor de Geschiedenis van de kartografie in 1992 De werkgroep heeft in 1992 geen stu- diedag georganiseerd, omdat de stu- diedagen van 1992 en 1993 gecombi- neerd worden. Op zaterdag 3 april 1993 konden de deelnemers twee his- torisch-kartografische tentoonstel- lingen bezoeken. Het betraf de ten- toonstelling Uit de schatkamer van Blaeu, gehouden in het Rijksmuseum 'Nederlands Scheepvaartmuseum' te Amsterdam, en de expositie Vier eeuwen Amsterdamse buurten in kaart, die gehouden wordt in het Gemeentearchief Amsterdam. Op deze laatste tentoonstelling Staat de grootschalige kartografie van Amster dam centraal. De lezingen hadden raakvlakken met de exposities. De 'Bibliografie van de Geschiedenis van de Kartografie van Nederland' (zie ook eerdere jaarverslagen in KT) vordert gestaag. Er is een gerede kans dat deze nog in 1993 gepubliceerd zal worden. In totaal zullen circa 4000 titels, geordend volgens een systemati sche indeling, een plaats in de biblio grafie krijgen. Als laatste kan gemeld worden dat er in 1992 geen beroep is gedaan op het Historisch Kartografisch Fonds. M. Hameleers De werkgroep Kaartbeheer in 1992 De werkgroep heeft in 1992 vijf maal vergaderd. Veel tijd werd besteed aan het Karto grafisch Informatie Centrum (KIC). Bij de sectie Kartografische Documen tatie van de Koninklijke Bibliotheek is formatieve ruimte gecreeerd voor dit project. Hierdoor kon een aantal aspecten van het KIC voortvarend worden aangepakt. Met name de Gids voor kaartenverzamelingen kreeg ruim de aandacht, hetgeen erin gere- sulteerd heeft dat in maart 1993 de enqueteformulieren voor de nieuwe gids konden worden verstuurd. Het initiatief is, behalve door de Konink lijke Bibliotheek, ook opgepakt door de Vereniging 'De Topografisch-His- torische Atlas'. Dit heeft tot gevolg dat de nieuwe gids als 'Almanak Ver- zamelingen Beeldmateriaal' de wereld in zal gaan. Hiermee vervangt hij tevens de 'Gids voor topografisch-his- torische atlassen in Nederland'. Er wordt gestreefd naar verschijning eind 1993. Op 17 juni werd de voorjaarsstu- diedag gehouden met als thema Verval en behoud, ook in uw kollektie. Deze druk bezochte dag werd gehouden bij het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschappen te Amsterdam. Drs. P.A. Goddijn (Koninklijke Bibliotheek) hield de lezing 'De kaarten geschud; kaartenconservering nader bekeken'. De heer A.A. Kerk- hoven hield een inleiding over aspecten van verval en behoud van kaarten en boeken. Het ochtendpro- gramma werd afgesloten door drs. J. Hofenk-de Graaf (Centraal Laborato rium) met een uiteenzetting over de invloed van fotokopieren op de verou- dering van kaarten. De negatieve invloed hiervan schuilt veel meer in de mechanische schade die het kopieer- apparaat veroorzaakt dan in de afbraakprocessen die door het licht worden teweeggebracht. Het middag- programma werd geopend door de heer G.J. van Omme (Kartografisch Laboratorium Universiteit Utrecht) met de lezing 'Praktijkproblemen bij Copyright voor digitale kaarten'. De heer R.F. Miller (Akzo-Chemicals Inc.) sprak aansluitend over de toe- passing van de massa-ontzuringsme- thode. De dag werd afgesloten door ing. J.F. Kaashoek (Wang Nederland) met een bijdrage over de mogelijk- heden van optische verwerking van historisch materiaal. De werkgroep heeft zieh in 1992 verder orienterend beziggehouden met het fenomeen doublettenruil/coördi- natie collectievorming. In 1993 wil de werkgroep zieh daar verder in ver- diepen. De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1992 Op 11 december 1991 heeft de vierde studiedag van de werkgroep plaatsge- vonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht, parallel met een programma van NexpRi over toepassingen van GIS in onderzoek. Het ochtendpro- gramma van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek werd gewijd aan onder- KT 1993.XIX.2 13

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 15