zoeken gericht op het uitbreiden van GIS-mogelijkheden, onder andere betreffende de koppeling met remote sensing (Camotius onderzoek en ILWIS). 's Middags werd aandacht gegeven aan de samenwerking in onderzoek tussen Technische Univer- siteit Delft, ITC en Rijksuniversiteit Utrecht, aan het Kartografisch Infor- matiecentrum van de Koninklijke Bibliotheek en aan een toegepast kar tografisch onderzoek op het gebied van milieukartering. De lezingen van onderwijsdag 1 zijn gepubliceerd in NVK Publikatiereeks nr. 4 onder de titel 'Computergebruik in het kartografie-onderwijs' (1992). Het is de bedoeling ook de lezingen van onderzoeksdag III en IV in deze reeks te laten verschijnen. De werkgroep heeft op 17 Oktober de NVK vertegenwoordigd op de Infor- matiemarkt aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in het kader van de lan- delijke Wetenschap- en Techniek- Week. Dit jaarlijks terugkerend fes- tival is gericht op leerlingen van 4 HAVO/VWO met de bedoeling hen 'experimenterend' kennis te laten maken met techniek en wetenschap. De drie gedemonstreerde pro- gramma's, waar de leerlingen ook zelf mee konden experimenteren, trokken veel aandacht. De tijdelijke werkgroep MBO-karto- grafie heeft in 1992 overleg gevoerd met het Vaktechnisch Lyceum Utrecht (VLU, vroegere School voor de Grafi sche Vakken) over de eventuele MBO- opleiding. Er is een enquete gehouden over de behoefte aan MBO-karto- grafen. Het VLU ziet formele en financiele Problemen en twijfelt aan de uitkomst van de enquete. Het overleg gaat nog door, maar van een realisatie voor 1995 kan geen sprake zijn. R.T. de Wijs De werkgroep Kartografische Reproduktietechnieken in 1992 Heiaas heeft de redactie van het Kar tografisch Tijdschrift geen verslag van de werkgroep Kartografische Repro duktietechnieken over 1992 mögen ontvangen. Hopelijk kan de werk groep in het volgende nummer zijn veslag uitbrengen. De werkgroep Automatisering in de kartografie in 1992 Centraal in 1992 stonden de activi- teiten rond de jaarlijkse themadag in december. Dit jaar was het onderwerp Multi-media en de kartografie. De dag werd op 1 december, traditioneel, gehouden in de Aula van de Techni sche Universiteit Delft. Ruim honderd belangstellende NVK-leden bezochten deze dag, waar diverse technische hoogstandjes werden geleverd (zie het verslag in KT 1993.XIX.1). Boven- dien konden alle deelnemers met een exemplaar van de proceedings (NVK publikatiereeks nr. 5) naar huis. In de bijeenkomsten van de werkgroep werd naast voorbereidingen voor bovenstaand programma ook aan plannen voor de toekomst gewerkt. De traditionele themadag zal dit jaar op gaan in de eind november 1993 te organiseren lustrumactiviteiten. Daar- naast zullen er voorbereidingen getroffen worden voor de tweede, begin 1994 te organiseren, technische dag met als onderwerp kwaliteit. M.J. Kraak Vooraankondiging NVK-Iustrumcon- gres 24-26 november 1993 Van 24 tot en met 26 november 1993 wordt het 7e lustrum van de NVK gevierd met een congres in het con- grescentrum Rolduc te Kerkrade. Een internationaal vermaarde keynote spreker zal zijn visie geven op het cen trale congresthema Kartografische aspecten van GIS. Vanuit het perspec- tief van de verschillende NVK-werk- groepen wordt dit thema uitgewerkt en toegelicht. De deelnemerskosten bedragen ca. /385, - Politiek gekrakeel over aardrijkskundige namen Tijdens de zesde V.N. Conferentie over geografische namen van 24 augustus- 3 September 1992 te New York, bijgewoond door 160 afgevaar- digden uit 66 lidstaten, vormde dit ogenschijnlijk onschuldige onderwerp aanleiding tot heftige woordenwisse- lingen. Zo protesteerden de afgevaar- digden van Noord- en Zuid-Korea tegen het voortbestaan van de naam van de Japanse Zee die hen te veel aan het Japanse imperialisme herinnerde. Als alternatief werd de Oriental Sea of de Corean Sea voorgesteld, welke laatste naam nog eind 19e eeuw door Japanse kartografen werd gebruikt. Japan verwees de Koreanen naar de ter zake competente International Hydrographie Organization, Monaco, alwaar de betwiste naam reeds vele decennia in de archieven verankerd ligt. De Grieks-Cypriotische afgevaar- digden klaagden over de Türken die sinds hun invasie van Cyprus in 1974 talrijke Griekse namen in het door hen bezette noordelijke deel van het eiland hadden verturkst, aldus inbreuk makend op het Griekse culturele erf- goed. Zij pleitten voor oprichting van een V.N.-instantie waaraan lidstaten klachten over 'unauthorized changes of geographical names' konden voor- leggen. De conferentie besloot deze suggestie voor te leggen aan de U.N. Economic and Social Council. De Turkse afgevaardigde wees discussie over dit onderwerp hooghartig van de hand. De conferentie diende zieh vol- gens hem niet met politieke kwesties bezig te houden. Later reageerde hij schriftelijk op de Grieks-Cypriotische aantijgingen, er op wijzend dat van- ouds bijna alle nederzettingen op Cyprus dubbele namen droegen: een Turkse en een Griekse. Het was niet meer dan logisch dat de Turkse bevol- king van het noordelijke deel van het eiland (thans verlaten door de Grieks- Cyprioten) aan de Turkse namen de voorkeur gaf! Ook Israel werd herhaaldelijk onder vuur genomen. Jordanie, gesteund door Marokko, klaagde over naams- veranderingen op de Westbank, doch kreeg een gelijkluidend antwoord als de Grieks-Cyprioten van Turkije. Geen politiek op deze conferentie! Zo verging het ook Libye dat naamsver- anderingen in Palestina wilde voor- 14 KT 1993.XIX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 16