voorstellen moet op redelijk körte termijn zichtbaar zijn willen betrokken partijen gemotiveerd blijven. Bewust is gezocht naar kleine maatregelen die groot effect sorteren. Aansluiten bij actuele ontwikkelingen. In de derde plaats moeten de voorstellen aansluiten bij actuele ontwikkelingen. Maatregelen in de structuurschets mögen niet het wiel opnieuw uitvinden; er wordt aan- gesloten bij bestaande structuren. In het geval van de structuurschets zijn dit: de Wet Waardebepaling Onroerende Zaken (WOZ), die leidt tot een lands- dekkende registratie van gebouwen in Nederland; de optimalisering van de Kadastrale Registratie (AKR); de extensivering van het Handelsregister door de Kamers van Koophandel; de Gemeentelijk Functio- nele Ontwerpen (GFO's); de automatisering van de gemeentelijke bevolkingsadministratie (GBA); de opbouw van het 1:10.000 basisbestand van de TDN en de Publiek-Private Samenwerking (PPP), die in het kader van de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) tot stand is gekomen. Voornaamste bevindingen Vastgoedinformatie is een nationale informatie- infrastructuur Uit de beschrijving van het veld blijkt: vastgoedinfor matie is informatie over geinvesteerd vermögen. Het geinvesteerd vermögen in vastgoed bedraagt naar schat- ting 1800 miljard gülden. Van de werkende beroepsbe- volking verdienen 400.000 mensen (8%) hun salaris in het vastgoed. Rond de 70.000 mensen zijn werkzaam in het beheer, de inrichting en de registratie van vastgoed. In 1991 werd ruim 10% van alle ontvangsten van belas- tingen en heffingen, een bedrag van meer dan 15 miljard gülden, gebaseerd op informatie over vastgoed. Vast goedinformatie is dus van groot maatschappelijk belang en de strömen van gegevens over vastgoed vormen bij wijze van spreken een belangrijke nationale informatie- infrastructuur. Vrijwel alle ministeries, veel zelfstandige overheidsdiensten, alle mede-overheden, veel particu- üere organisaties en niet te vergeten de burger maken deel uit van deze vastgoedinformatie infrastructuur. Wat is nu de essentie van de knelpunten die door de verschillende partijen zijn aangedragen? Haperingen in de communicatiestructuur De uitwisseling van gegevens tussen verschillende par tijen hapert. De gegevensuitwisseling over gebouwen en percelen, maar ook over kabels en leidingen en daaraan gerelateerde gegevens over natuurlijke en niet-natuur- lijke personen, is vaak inefficient door meervoudige inwinning en inconsistentie van gegevens. Een goede communicatiestructuur om deze gegevens uit te wisselen ontbreekt. Belemmeringen bij de opbouw van beleidsinformatie De opbouw van beleidsinformatie levert Problemen op. Wie beleid wil voeren op het terrein van bijvoorbeeld volkshuisvesting, verkeer en vervoer, milieubeleid, waterbeheer of natuurbeheer heeft strategische infor matie nodig over de locatie van vastgoed en allerlei ver- schijnselen. Aan de hand van deze strategische infor matie kunnen beleidsbeslissingen worden genomen. De opbouw van beleidsinformatie uit gegevens, die op indi- vidueel objectniveau ten behoeve van beheer aanwezig zijn, is vaak niet mogelijk. De oorzaak hiervan ligt in verschillende definities en identificaties van objecten. Het gevolg is dat beleidsinformatie meervoudig, ad hoc, en bijvoorbeeld op basis van steekproeven moet worden opgebouwd, of dat beleidsvragen niet adequaat te beant- woorden zijn. Het ontbreken van een landelijk dekkend geometrisch bestand De structuurschets constateert dat er in Nederland een landelijk dekkend geometrisch (1:10.000) bestand ont breekt voor het thematisch afbeelden van beleidsinfor matie en voor het uitvoeren van ruimtelijke analyses. Het gevolg is dat er elementaire gegevens meervoudig worden ingewonnen en kaarten meervoudig worden gedigitaliseerd. Tevens wordt er door het ontbreken van digitale gegevens onvoldoende ingespeeld op nieuwe technologie, zoals geografische informatiesystemen (GIS). Behoefte aan coördinatie In de vierde plaats vragen ontwikkelingen in het open- baar bestuur om een andere benadering van coördinatie op het terrein van de vastgoedinformatie. Door decen- tralisatie, verzelfstandiging en privatisering van over- heidstaken wordt de vastgoedinformatievoorziening in toenemende mate een zaak van gedeelde verantwoorde- lijkheid. Beleidsinformatie moet immers worden opge bouwd uit beheersinformatie die op decentraal niveau voorhanden is. Coördinatie is nodig om een verdere ver splinterde vastgoedinformatievoorziening te voor- komen. Coördinatie komt echter alleen in samenspraak met en met verbondenheid van betrokken organisaties tot stand. Het is deze coördinatiebehoefte die ten grond- slag ligt aan de huidige omvorming van de RAVI van een adviesraad naar een overlegorgaan. Voorstellen tot verbetering Kernen voor communicatie De structuurschets doet allereerst op administratief gebied voorstellen om een structuur te scheppen waar- binnen de genoemde knelpunten kunnen worden opge- lost. Hiertoe introduceert de structuurschets een unieke minimale set identificerende gegevens, 'kernidentifi- catie' genoemd. De introductie van kernidentificaties verbetert de communicatie van administratieve vast- goedgegevens en de ontsluiting van vastgoedregistraties voor zowel beleids- als inrichtingsvraagstukken. Als eerste prioriteit worden kernidentificaties voorgesteld voor de belangrijkste vastgoedobjecten (percelen en gebouwen) en de daaraan gerelateerde subjecten KT 1993.XIX.2 20

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 22