Aan dit lijstje kunnen mogelijk nog de nutsbedrijven en het CBS als belanghebbende instanties worden toege- voegd. RAV1: de klanten aan tafel De inhoud van de genoemde rapporten en de activiteiten van verschillende overheidsinstanties bieden voldoende aanwijzingen dat er potentieel een koopkrachtige vraag naar het kernbestand aan wezig is. De vraag zal echter gecoördineerd moeten worden. De kunst zal er in bestaan de vraag te organiseren. Of, om met het Georef- rapport te spreken: "gelet op de taakstelling van de verschillende overheidsorganisaties mag niet worden verwacht dat 'vraag' en 'aanbod' automatisch op elkaar zullen worden afgestemd. Initiatieven van de kant van de gebruikers zijn hiervoor noodzakelijk."2 De RAVI heeft zieh ten doel gesteld de verschillende potentiele gebruikers bijeen te brengen zodat afspraken kunnen worden gemaakt over de daadwerkelijke produktie van het kernbestand. Ook ontwikkelingen in het buitenland staven de bruik- baarheid van een 1:10.000 kernbestand voor het afbeelden van thematische informatie, de opbouw van beleidsinformatie en het doen van ruimtelijke analyses. In landen als de Verenigde Staten, Canada, Denemarken en Engeland bestaan geometrische bestanden of zijn bestanden in ontwikkeling met een vergelijkbare funetie als het kernbestand. Relatie met de GBKN Hoe verhoudt het kernbestand zieh tot de GBKN (Grootschalige Basis Kaart Nederland)? Is er sprake van een doublure of van concurrentie tussen het kernbestand en de GBKN? De GBKN wordt door verschillende instanties gebruikt voor het beheer van vastgoed. Het is een grootschalig topografisch bestand in gebruik bij voornamelijk gemeenten, het Kadaster en de nutsbedrijven, de huidige PPP-partners. De verschillen in gebruik verklaren de verschillen in schaal. Er bestaan grote verschillen in inhoud, nauwkeurigheid en bestandsstruetuur tussen het kernbestand en de GBKN. Zo is de nauwkeurigheid van de GBKN er een van een schop, bij het kernbestand kan de nauwkeurigheid van de laadschop van een shovel worden bereikt. In het algemeen zal het kernbestand niet geschikt zijn voor beheer. De GBKN zal slechts met moeite geschikt kunnen worden gemaakt voor het gene- reren en presenteren van beleidsinformatie. Kernbe stand en GBKN zijn in principe Produkten die elkaar niet bijten maar aanvullen. Wel is het mogelijk dat de GBKN in de toekomst een rol kan speien bij het onderhoud van het kernbestand. De Landbouwuniversiteit in Wageningen döet in opdracht van de Rijkscommissie voor Geodesie een onderzoek naar de generalisatie van de GBKN naar een 1:10.000 bestand. De TDN onderzoekt en experimenteert met de gemeente Nijmegen of de grootschalige basiskaart van de gemeente kan worden gebruikt bij de opbouw van het TDN 1:10.000 basisbestand. De RAVI Commissie Topografische Basisbestanden werkt aan een algemene classificatie van ruimtelijke de menten die een dergelijke generalisatie mede mogelijk kan maken. Effecten van het kernbestand Effectief Instrument De eerste vraag is, wat je met een kernbestand kan doen: de effectiviteit. De koppeling tussen het kernbestand en de kernidentificaties maakt het mogelijk om allerlei administratieve registraties te betrekken in ruimtelijke analyses en thematisch te presenteren. Kortom, met de voorgestelde struetuur van administratieve kernen, gekoppeld aan het 1:10.000 kernbestand, kunnen beleidsvragen worden beantwoord die tot op heden onbeantwoord bleven door een ineffectieve informatie- struetuur. Uniformerend en stimulerend Het digitale kernbestand 1:10.000 biedt een uniforme ondergrond voor grafische presentatie en analyse ten behoeve van beleid. Hiervan kan een krachtige impuls uitgaan voor bijvoorbeeld GIS. In de Verenigde Staten groeide het gebruik van geometrische informatie met 800% in 10 jaar door de produktie van een nationaal digitaal geometrisch bestand, de zogenoemde Tiger files. Op het moment dat het kernbestand is gerealiseerd en de bijhouding is geregeld, is er een belangrijke stan- daard gezet. Op basis van deze uniforme ondergrond kunnen instanties thematische lagen gaan opbouwen, kunnen commerciele data-leveranciers lagen aanbieden, kunnen software-leveranciers applicaties afzetten en kan GIS als middel effectief worden benut. Besparingen De commissie die de structuurschets heeft voorbereid, heeft uitgebreid gediscussieerd over de besparingen die kunnen worden bereikt door de maatregelen van de structuurschets. Naar de opvatting van de commissie zijn de besparingen 'enkele tientallen miljoenen' per jaar. Deze conclusie is gestaafd door diverse bereke- ningen. Het digitale 1:10.000 kernbestand maakt het zelf digitaliseren van kartografische ondergronden en thematische kaarten overbodig. Dit levert besparingen op bij de inwinning van gegevens. Hoeveel dit precies bedraagt is op dit moment moeilijk aan te geven. Tevens worden kosten vermeden door de effectievere opbouw van beleidsinformatie in de nabije toekomst. Naast berekeningen op procesniveau is vanuit een mäcro-benadering een idee te verkrijgen van de voor- delen over de maatregelen van de structuurschets. In totaal gaat er jaarlijks zo'n 7,5 tot 10 miljard gülden om in de vastgoedinformatie, waarvan 1,5 2,5 miljard binnen de overheidssector. De körnende 5 jaar zijn er voor 750 miljoen gülden aan investeringen te ver- 22 KT 1993.XIX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 24