in het bestand opgenomen. In 1991 is een begin gemaakt met de opbouw van het bestand. De produktiesnelheid zal in overeenstemming zijn met het meerjaren-produktieprogramma dat door de hoofdopdrachtgever, Defensie, is vastgesteld. Dit betekent dat per jaar 17% van het land beschikbaar komt en dat de volledige opbouw in 1997 is voltooid. Tegen die tijd zal, gezien de voorgeschreven herzienings- cyclus van 4, 6 of 8 jaar, reeds een aantal bestanden zijn herzien. Het zal duidelijk zijn dat hier de regel 'wie betaalt, bepaalt' van toepassing is. Een versnelling van de bestandsopbouw is alleen moge- lijk als andere belanghebbenden met financiele armslag zieh aandienen. De herziening van het basisbestand leidt tot mutaties en tot een nieuw bestand. Op dit moment is niet duidelijk of de afnemer alleen de mutaties wil of een geheel nieuw bestand. Wij gaan er van uit dat gebruikers de mutaties willen verwerken in hun geografische infor- matiesystemen en niet een geheel nieuw topografisch bestand opnieuw willen integreren met de applicatiege- gevens. Er wordt gewerkt aan programmatuur om muta ties volledig automatisch op te Spören. Het is de bedoe- ling de mutaties ook te rubriceren naar soort zodat de gebruiker zieh kan beperken tot het aanbrengen van de voor hem relevante zaken. Gezien de groeiende behoefte aan digitale informatie van militaire zijde voorzien wij op den duur een door- breking van het strakke, cyclische herzieningsschema. Een jaarlijkse herziening van de meest belangrijke de menten, bijvoorbeeld het wegenpatroon, behoort tot de mogelijkheden. In dit kader past ook bezinning en overleg over nauwere samenwerking tussen producent en gebruiker. Regel- matig blijkt de potentiele gebruiker zieh als potentiele leverancier van gegevens te manifesteren. Onvermijdelijk is hiermee de relatie tussen GBKN (Grootschalige Basis Kaart Nederland) en grootschalige gemeentelijke bestanden enerzijds en het basisbestand 1:10.000 anderzijds aan de orde. Grootschalige digitale bestanden lenen zieh in principe voor verwerking in het basisbestand. Dit betreft met name de gebouwen omdat de conversie van gebouwen naar de schaal 110.000 rela- tief eenvoudig is. De Topografische Dienst heeft in 1990 Software ontwik- keld voor de generalisatieslag naar de schaal 1:10.000. De eerste proeven zijn succesvol verlopen. Thans is overleg gaande om een studieproject te starten waarin naast de Topografische Dienst een viertal gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Nijmegen) parti- eiperen. De RAVI draagt bij in de onderzoekskosten. Het basisbestand wordt, evenals voorheen de basis- kaart, samengesteld als een tussenprodukt in de militaire produktielijn. Het vormt de basis voor diverse kartogra- fische Produkten, maar zal ook, voorzien van attri- buten, de kern van een militaire geografische databank kunnen gaan vormen. Bij de beschikbaarstelling van de Produkten wordt er door de hoofdopdrachtgever steeds meer op aange- drongen een deel van de initiele kosten terug te ver dienen. Dit lijkt mij een redelijk verlangen, en zal bij mogelijke verdere verzelfstandiging van de dienst zelfs een belangrijk uitgangspunt kunnen worden. Een snellere produktie en bijhouding dan momenteel militair wordt verlangd, zal een extra financiele injectie nodig maken. Het thans geldende tarievensysteem is begin 1992 ontwikkeld. In navolging van andere Euro- pese landen is dit gebaseerd op het gebruiksrecht van de gegevens. De gebruiker betaalt een (klein) eenmalig bedrag en voorts een jaarlijkse vergoeding, afhankelijk van gebiedsgrootte en toepassing. Een en ander wordt in een leveringscontract vastgelegd. De verkoop van het basisbestand is een probleem op zieh voor een organisatie die eigenlijk geen verstand van marketing heeft. Een zeker voordeel is de overzichtelijkheid van de klanten: er zijn er 'landelijk dekkend' slechts een achttal te onderscheiden: Defensie, LNV (Ministerie van Land- bouw, Natuurbeheer en Visserij), VROM, V&W (Minis terie van Verkeer en Waterstaat), provincies, gemeenten, waterschappen en nutsbedrijven. In de rechtstreekse verkoop nemen wij een afwachtende houding aan. Met gebruikers die zieh tot ons wenden worden rechtstreeks leveringsovereenkomsten gesloten. Anderzijds zoeken wij naar partijen die de brug kunnen slaan naar de gebruiker of wellicht beter geformuleerd: van de gebruiker naar de dataproducent. Van basisbestand naar kernbestand Ik heb kort geschetst wat het basisbestand is en inhoudt, hoe (snel) het tot stand komt en hoe wij het aan de man (denken te) brengen. Om iets te kunnen zeggen over de relatie tussen basisbe stand en kernbestand moet eerst de vraag worden beant- woord: wat is het kernbestand? De Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening geeft in aanbevelingen 11 en 12 aan, dat dit kernbestand nog nader gedefinieerd moet worden. "Bedoeld bestand behoeft een nadere uitwerking terzake van struetuur en inhoud in relatie tot de actuele markt- vraag. Deze uitwerking, ofwel de produktdefiniering, Defensie Topografische Dienst Exploitanten Civiele gebruikers Figuur 2. Topografische informatievoorziening vanuit en naar de Topografische Dienst. KT 1993.XIX.2 27

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 29