wäre op te stellen door eerder genoemde kerncom- missie". "Aansluitend op de produktdefiniering ontstaat de vraag welke instantie het produkt gezien de aard en inhoud op de markt zou moeten brengen. De genoemde kerncommissie wordt daarvoor gevraagd een procedure- voorstel te ontwikkelen. Binnen het kader van het proce- durevoorstel dient ingegaan te worden op de distributie, financiering en auteursrecht". De belangrijkste punten waarvoor een oplossing moet worden gezocht zijn dus: produktdefiniering, distri butie, financiering en auteursrechtelijke aspecten. Over de produktiesnelheid c.q. beschikbaarheid van de data wordt in de structuurschets een periode van 3 jaar als wenselijk genoemd. Uit interne onderzoeken van LNV en VROM is gebleken, dat aan de wensen met betrekking tot de speci- ficaties (inhoud) kan worden voldaan. Ook uit con- tacten met andere potentiele gebruikers blijkt dat men öf het basisbestand als zodanig kan gebruiken öf met een selectie daaruit kan volstaan. Over de bestandsopbouw (structuur) zal nog nader overleg binnen de kerncommissie nodig zijn. Over de distributie en financiering zullen eveneens af- spraken met belanghebbenden gemaakt moeten worden. Voor beschikbare data heeft de Topografische Dienst een vergoedingsregeling ontwikkeld. Voor de data die nog niet beschikbaar zijn, is een extra financiering nodig. Overigens zal hierbij een belangrijk deel van het werk moeten worden uitbesteed, omdat de capaciteit van de Topografische Dienst is afgestemd op haar lang- lopende karteringsprogramma. Overigens verwacht ik van het eerder genoemde onder- zoek van de Topografische Dienst en een viertal grote gemeenten goede aanknopingspunten om de nog open- staande vragen te beantwoorden. Concrete afspraken tussen deze gemeenten en de Topografische Dienst kunnen een gidsfunctie gaan vervullen voor de produkt definiering van het kernbestand in relatie met het basis bestand en voor de mogelijkheid data van derden in het basisbestand/kernbestand te verwerken. Het auteursrecht op digitale informatie is noch in Neder- land, noch in andere Europese landen, afdoende gere- geld. Vanuit de kerncommissie zouden wellicht aanbeve- lingen gedaan kunnen worden in de richting van de wet- gever. In de praktijk zijn met goede afspraken, vastge- legd in leveringsovereenkomsten, geen al te grote Pro blemen te verwachten. Noten Drs. P.W. Geudeke is directeur van de Topografische Dienst Nederland (Postbus 115, 7800 AC Emmen). Dit artikel vormt de schriftelijke neerslag van een lezing gehouden op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op 11 maart 1993 in Utrecht. In KT 1994.XX.1 zal in een artikel nader worden ingegaan op de wat meer technische aspecten van de totstandkoming van een digitaal basisbestand 1:10.000 bij de Topografische Dienst. Literatuur BOCO-werkgroep kleinschalige Topografie (1981), Informa- tievoorziening en automatiseringsaktiviteiten op het gebied van kleinschalige topografie binnen de overheid. BOCO-rap- port nr. 7. 's-Gravenhage. Geudeke, P.W. (1990), De Topografische Dienst: een natio naal geografisch instituut? Kartografisch Tijdschrift XVI, nr. 3, pp. 17-22. Kolk, E. (1992), De ontwikkeling van het basisbestand 1:10.000. Geodesia, nr. 11, pp. 453-457. Ministerie VROM (1992), Resultaten eerste cyclus GEOREF project. Twijnstra Gudde, Amersfoort. Ormeling, F.J. (1988), Naar een nationaal karteringsplan. Kartografisch Tijdschrift KW, nr. 2, pp. 35-41. Ormeling, F.J. (1990), Beleid inzake ruimtelijke informatie in Nederland. Kartografisch Tijdschrift XVI, nr. 2, pp. 32-36. Tienstra, J.M. (1946), Over de wenschelijkheid van een kaart l:5.000en 1:10.000. Rapport in opdracht van de Regering (niet gepubliceerd). Raad voor Vastgoedinformatie (1992), Structuurschets Vast- goedinformatievoorziening, RAVI Rapport nr. 27, Apel- doorn. Wamsteker-Meijer, A.W. (1988), In Nederland behoeft nie mand in het ravijn te störten. Eindrapport studie-opdracht ruimtelijke informatie-voorziening. Ministerie van Economi- sche Zaken, 's-Gravenhage. 28 KT 1993.XIX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 30