Reeel Bouwwerk Gebouw an Ruimte Grond Water Wegen Wegdee,Wegvak roen Qroene|enlent Leiding Virtueel Kadastraal gebied Gebied Figuur 3. Classificatie vastgoed-objecten. In principe is vastgoedinformatie informatie ten aanzien van twee typen objecten: reele objecten (gebouwen, wegen, groen, water, lei- dingen, enz.) virtuele objecten (gebieden, bestemmingsplannen, enz.) Hierbij zijn twee aspecten belangrijk: geometrische informatie ((topo)grafische informatie over ligging, grootte, enz.) administratieve informatie (bestemming, gebruik, zakelijke rechtstoestand, inrichting, enz.). Op basis van het voorgaande is figuur 3 weer een verdere detaillering van figuur 1 Aangezien de grens tussen basisregistratie en procesbe- standen in de tijd gezien kan varieren (een procesge- geven kan basisgegeven worden, of andersom), moet de invulling van de basisregistratie flexibel zijn ten aanzien van de inhoud. Met andere woorden, er moeten basisge- gevens toegevoegd kunnen worden en er moeten basisge- gevens kunnen 'degraderen' tot procesgegevens. Daar- naast moet de mogelijkheid aanwezig zijn de historie te bewaren van bepaalde basisgegevens. De basisregistratie heeft een uniformerende en standaar- diserende functie, zodat er enerzijds ad-hoc vragen ge- steld moeten kunnen worden en anderzijds door middel van applicaties direct gebruik gemaakt moet kunnen worden van de basisgegevens. Dit betekent dat alle ingangen ('entries') en koppelingen in en binnen de basisregistratie mogelijk moeten zijn. Een van de belangrijkste uitgangspunten is, dat het ge bruik van de basisregistratie onafhankelijk moet zijn van de technische infrastructuur. Het systeem moet op elk computerplatform kunnen draaien, waardoor de technische infrastructuur geen belemmering kan vormen voor de functionaliteit. Dit noemt men open Systemen. De functionele eisen, die aan het pakket gesteld moeten worden, hebben met name betrekking op het gebruik, mogelijke dienstverlening, doelmatigheid, goede moge- lijkheden voor gegevensmanagement (bijhouding), een- duidige definiering, enzovoort. Hiervoor zijn een paar zeer belangrijke eisen te formu- leren: scheiding gegevens en Processen; en scheiding van hardware, Software en gegevens. Deze laatste belangrijke eis lijkt op het eerste gezicht een overbodige, want hardware, Software en gegevens zijn altijd gescheiden. Maar door de open structuur van de Software, waardoor deze op elke Computer kan draaien, de opslag van de gegevens in een zogenaamd DBMS ('Data Base Management Systeem') en de mogelijkheid van een standaardvraagtaal (SQL 'Standard Query Language') staan de drie variabelen ook duidelijk los van elkaar. Het is mogelijk dat er andere Software of hardware wordt aangeschaft zonder dat dit grote gevolgen heeft voor de gegevens (welke de meeste waarde hebben). De functionele eis van scheiding van hardware, Software en gegevens (dataware) is schematisch weergegeven in figuur 4. Dit principe levert een optimale flexibiliteit en continuiteit. Voor de gemeente Enschede verschaffen deze aspecten het beleidsuitgangspunt dat basisregist- raties moeten zijn opgebouwd in een DBMS, dat er mogelijkheden moeten zijn voor een zogenaamde 'data dictionary' ('gegevenswoordenboek' centrale opslag van informatie over de gegevens) en dat de vraagtaal SQL is. Daarnaast maakt het uitgangspunt van scheiding van basisregistratie en applicatie het mogelijk dat de verdere invulling van de technische infrastructuur niet bepaald wordt door de basisregistratie, maar door de functio naliteit van de applicaties bij de participanten en afne- mers. Dit laatste onderstreept de noodzaak tot flexibili teit en een open structuur ten aanzien van de basisregi stratie. Voor de eis, dat een participant/afnemer zelf het instap- niveau moet kunnen bepalen, zullen naast de eerder genoemde argumenten de basisgegevens op ieder niveau (applicatie, organisatie-eenheid of concern) toeganke- lijk moeten zijn. Pakketselectie Bij de selectie van een pakket voor een basisregistratie vastgoed is het handig een projectorganisatie op te zetten. Veelal worden er een stuurgroep en een project- groep gevormd. De stuurgroep zal de projectgroep opdracht geven een selectie uit te voeren. Uit praktische Output Figuur 4. Scheiding van hardware, Software en gegevens. KT 1993.XIX.2 31 Gegevens- verzameling Applicaties (bewerkingen) Dataware Technische middelen (Software) Hardware

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 33