kleuren zijn omgeven met respectievelijk rode, donker- groene en donkerblauwe contouren, die het effect ver- sterken. Voor de actieve stuifzandkernen, die alle vormeenheden kunnen omvatten, is naar een andere oplossing gezocht. Voor dit gebied is daarom gekozen voor een contour met daarbinnen een grove signatuur, waardoor onderlig- gende gebieden duidelijk zichtbaar blijven. De kleuropbouw voor de weergave van de terreinvormen binnen een hoofdgroep is van laag naar hoog (laagte, plateau, rüg) en bestaat respectievelijk uit een reeks van lichte naar donkere kleuren. Figuur 3. Schematische chronostratigrafie en landschappelijke ontwikkelingen. verschillende afzettingen bestaan. Het weergeven in een kaart van zowel de vormen als de afzettingen waaruit die vormen zijn opgebouwd leverde een probleem op. Stu denten, die in de afgelopen jaren in aansluitende deelge- bieden van de Noordwest-Veluwe karteringen hebben uitgevoerd, hebben steeds twee afzonderlijke kaarten gemaakt: een morfometrische (vormen) en een morfoge- netische (ontstaanswijze van de vormen). Uit deze ver schillende kaarten met soms verschillende legenda's moest een geomorfologische kaart met een uniforme legenda gedestilleerd worden. Hiertoe is een schematisch profiel ontworpen waarin naast vormen tevens de afzettingen worden getoond. Het schematisch pro fiel maakt duidelijk hoe een legen- dakleur in werkelijkheid is opgebouwd uit verschillende vormen en bodemlagen. Als extra versterking zijn bij een aantal legenda-eenheden foto's geplaatst. Bij de keuze van de kleuren is getracht met een aantal dingen rekening te houden. In de eerste plaats moest de totaalindruk van het gebied behouden blijven (hoog beeldniveau). Op de tweede plaats moest de kaart (laag beeldniveau) direct de Iigging van de verschillende hoofdgroepen tonen. De hoofdgroepen zijn de genetische eenheden 'actief stuifzand', 'uitgestoven gebieden', 'overstoven gebieden', 'opgestoven gebieden', 'niet verstoven gebieden' en 'beekafzettingen'. De markante vormen van de overstoven gebieden, waarin een podzol van het oude dekzandlandschap voorkomt, moesten een opvallende kleur krijgen. Voor deze hoofdgroep is daarom gekozen voor de roodbruine tinten. Deze tinten hebben de eigenschap naar voren te komen. Dit wordt nog eens versterkt door voor de opge stoven en uitgestoven gebieden wijkende kleuren te kiezen. Voor de opgestoven gebieden de koelere groen- tinten en voor de uitgestoven gebieden de lichtgele tint, de kleur die het meest op de kaart voorkomt. De beekafzettingen hebben blauwe tinten gekregen van- wege de associatie met water. De genoemde hoofdgroep- De kaartvervaardiging De kaart is niet längs traditionele wijze tot stand gekomen, maar via geheel geautomatiseerde weg. De kaart is vervaardigd op een Apple Macintosh (Quadra 700) met behulp van het illustratiepakket Freehand 3.1. De topografische ondergrond van het gebied is gescand en vervolgens in het tekenpakket geimporteerd om als ondergrond te dienen voor het digitaliseren van wegen en paden. Besloten is om niet de bestaande topografi sche kaart in grijs (verrasterd zwart) als ondergrond te gebruiken. Dit levert immers vaak een onrustig beeld op, omdat veel meer gegevens getoond worden dan noodza- kelijk is voor de gebruiker. Nadat de essentiele topografische kaartelementen waren gedigitaliseerd, is het redactiemodel van de kaart met stuifzandvormen gescand en vervolgens op het scherm ingepast. De topografie van wegen en paden vormde hierbij een nuttig raamwerk om de redactiekaart in te passen. De redactiekaart werd vervolgens gedigitaliseerd en voorzien van de juiste kleurvulling. De Computer blijkt hierbij een zeer efficient hulpmiddel omdat altijd sub- tiele (kleur)wijzigingen kunnen worden doorgevoerd. Tenslotte is de kaart via de laser op film belicht, waarna de definitieve kaart is gedrukt. Noten Drs.ing. M.H.M. van Ree is werkzaam bij de vakgroep Fysi- sche Geografie, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht (Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht). M.W.H. van Elk is werkzaam bij het Kartografisch Laborato rium, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Uni versiteit Utrecht. De besproken Geomorfologische kaart van de Noordwest- Veluwe is als bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd. Bij de kaart behoort een boekje, getiteld Wandelingen door het stuif- zandlandschap van de Noordwest-Veluwe. Het bevat naast een beschrijving van het landschap van de Noordwest-Veluwe twee wandelroute-beschrijvingen. Het is uitgegeven door de Vereni- ging tot Behoud van Natuurmonumenten met steun van het Prins Bernhard Fonds. Kaart en boekje kan men bij Natuur monumenten, Noordereinde 60, 1243 KL 's-Graveland bestellen. Prijs ca. /14,50. 40 KT 1993.XIX.2 Holoceen Weichsel ijstijd Eemien landschappelijke ontwikkelingen afplaggen, overbeweiding, potstal, stuifzanden, papiermolens beekafzetting, veenvorming, bodemvorming, podzolprofiel dekzanden, sneeuwsmeltwaterdalen, sneeuwsmeltwaterafzettingen, permafrost, toendra Saale ijstijd keileem, stuwing 150.000

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 42