Cart/o/DAT: De module die de mogelijkheid biedt om van een grafische databank gebruik te maken. Cart/o/STAT: De module die de mogelijkheid biedt om wiskundige en statistische bewerkingen op de gegevens uit te voeren (in de nieuwste versie heet deze module Cart/o/GIS). Deze modules zijn binnen Cart/o/GRAPHIX niet als afzonderlijke dementen te onderscheiden. Welke modules men heeft aangeschaft, blijkt uit het al of niet beschikbaar zijn van bepaalde menu opties. De hierna volgende beschrijving van de functionaliteit van het pro- gramma volgt deze modulaire opbouw dan ook niet. Het programma zal worden behandeld als wäre het een geheel. Wanneer een bepaald onderdeel van de functio naliteit tot een andere dan de Cart/o/STANDARD behoort, zal dit per onderdeel apart worden aangegeven. Bij de communicatie met de gebruiker maakt Cart/o/ GRAPHIX gebruik van een user-interface, die deels op de standaard Mac-interface is gebaseerd. De belang- rijkste onderdelen hiervan zijn twee vensters: de 'Lay- Out Window' en de 'Data Window'. Grofweg kan ge- steld worden, dat binnen de Data Window de definitie van de kaart tot stand komt en dat deze in de Lay-Out Window wordt gevisualiseerd. Beide vensters kunnen naar believen aan- en uitgeschakeld worden. Wanneer uitgeschakeld, worden zij gerepresenteerd door een klein vierkant icoontje. De reden voor de eerder genoemde minimale schermgrootte is dat bij het werken met Cart/o/GRAPHIX het wisselen van venster veel- vuldig zal voorkomen. Hierdoor verdient het aanbeve- ling om met een zodanig groot computerscherm te werken dat beide vensters naast elkaar kunnen worden afgebeeld. Naast visualisatie kunnen in de Lay-Out Window tevens min of meer cosmetische aanpassingen aan het kaart - beeld worden verricht. Met nadruk zij echter gesteld, dat het hier slechts om een zeer beperkte functionaliteit gaat, die geenszins te vergelijken is met de mogelijk- heden van een tekenpakket. Deze beperkte functionali teit wordt verklaard uit een van de basisprincipes van Cart/o/GRAPHIX. De kaart dient niet grafisch in de Lay-Out Window, maar alfanumeriek binnen de Data Window opgebouwd te worden. Hierop is een belang- rijke uitzondering: de Lay-Out Window kan gebruikt worden voor de invoer van geometrische gegevens. Met andere woorden, de digitaliseerfunctionaliteit (Cart/o/ DIGI) van Cart/o/GRAPHIX bevindt zieh binnen de Lay-Out Window. Data Window: Kaartdefinitie op basis van attribuutwaarden De definitie van de kaart vindt plaats binnen de Data Window. Bij deze definitie heeft de gebruiker de beschikking over zogenaamde 'Cart/o/windows'. In gesloten toestand hebben deze Cart/o/windows de vorm van knoppen op de Data Window. Door het aanklikken van zo'n knop opent de Cart/o/window zieh in de vorm van een tabel. Ruwweg kunnen drie soorten Cart/o/ KT 1993.XIX.2 Figuur 1. Het afbeeldingsproces binnen Cart/o/GRAPHIX. Windows worden onderscheiden: Cart/o/windows om gegevens in op te slaan, Cart/o/windows om gegevens te verwerken en Cart/o/windows om het uiterlijk van de gegevens in het kaartbeeld te bepalen. Deze laatsten zullen hierna aangeduid worden met de term 'grafische Cart/o/windows'. Figuur 1 geeft de werking van het afbeeldingsproces binnen Cart/o/GRAPHIX en daarmee de relatie tussen de drie soorten Cart/o/win dows globaal weer. Tabel 1 geeft de verschillende types Cart/o/windows te samen met een körte beschrijving van hun funetie. De menubalk van Cart/o/GRAPHIX bevat een 'pull- down' menu om Cart/o/windows te genereren. Wan neer dit gedaan wordt, verschijnt, nadat de gebruiker de Cart/o/window van een naam heeft voorzien, de gekozen Cart/o/window in gesloten toestand op de Data Window. De eerder genoemde knop waardoor de Cart/o/window wordt gevisualiseerd bevat naast de naam een icoon die het type weergeeft. De grafische Cart/o/windows hebben hiernaast nog een knop met daarop de grafische laag waarin de gegevens worden afgebeeld. De kaart in de Lay-Out Window wordt name- lijk in een lagenstruetuur gedefinieerd. Hierbij geldt in zijn algemeenheid, dat onderliggende lagen worden afgedekt door lagen daarboven. Lagen kunnen naar believen worden aan- of uitgezet. Wanneer op de knop van een Cart/o/window wordt geklikt, opent deze zieh en verschijnt er een tabel op de Data Window. De vorm van deze tabel is afhankelijk van de soort Cart/o/window die is geopend. Figuur 2 geeft als voorbeeld de tabel van de grafische Cart/o/ window om proportionele taartpuntdiagrammen te con- strueren. Het voert in dit kader te ver om de tabel- vormen van alle Cart/o/windows te gaan beschrijven. Daarom wordt hier volstaan met de beschrijving van 43 Tabel 1. De verschillende soorten Cart/o/windows. Type Cart/o/window Soort1 Funetie Vector Data 0 Opslag van geometrische informatie middels Segmenten. Text 0 Opslag van tekst. Data Tables 0 Opslag van alfanumerieke gegevens. Formulae B Opslag van formules om gegevens te bewerken. Analyse B Opslag van diverse data analyse methoden. Classes B/V Opslag van klassen om gegevens naar in te delen. Legends V Opslag van de kenmerken van de kaart legenda. Graphics V Opslag van parameters om gegevens uit de andere Cart/o/windows te visualiseren. Het soort Cart/o/window: 0: Opslag; B: Bewerking; V: Visualisatie. Storage Windows Visualization Windows process [windows

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 45