enkele essentiele kenmerken. Het grootste gedeelte van de tabel wordt gevormd door een aantal rijen en kolommen. Deze worden voorafge- gaan door een kolom met rijnummers en eventueel een kolom met rijnamen. De kolom met rijnamen bevat in een aantal gevallen een pijlsymbool. Dit pijlsymbool heeft betrekking op een volgend basisprincipe van Cart/ o/GRAPHIX: de mogelijkheid om verschillende Cart/ o/windows aan elkaar te koppelen. Dat wil zeggen, de mogelijkheid om de inhoud van een bepaalde Cart/o/ window als invoer voor een volgende Cart/o/window te gebruiken. Zo kan bijvoorbeeld de kleur van de vulling van een bepaald symbool (gedefinieerd in een bepaalde rij van een grafische Cart/o/window) bepaald worden door de waarde van een bepaald gegeven dat is geclassi- ficeerd volgens een bepaalde klassenverdeling. Hiertoe wordt de genoemde rij aangesloten op een Cart/o/ window van het type 'Classes' waarin de klassenverde ling is gedefinieerd. De invoer van deze Cart/o/window wordt gevormd door een Cart/o/window van het type 'Data Tables' waarin de te visualiseren grootheid is opgeslagen. In het geval van de 'Classes' Cart/o/ window heeft de procedure betrekking op de gehele tabel en niet op slechts een rij. Dit wordt gevisualiseerd door het feit dat het pijlsymbool zieh niet in een be paalde rij bevindt, maar in de tabelkop. Wanneer men een verbinding tussen twee Cart/o/win- dows tot stand wil brengen klikt men op het pijlsym bool. Hierop verschijnt er een pull-down menu waarin de namen van de Cart/o/windows, die voor een even- tuele verbinding in aanmerking komen, staan vermeld. Wanneer hieruit een Cart/o/window is gekozen, is de verbinding tot stand gebracht. Dit wordt gevisualiseerd door een dünne lijn die de pijl met het icoon van de gekoppelde Cart/o/window verbindt. De grafische databank Een ander belangrijk onderdeel van Cart/o/GRAPHIX is de mogelijkheid om gebruik te maken van een grafi sche databank (Cart/o/DAT). Hiermee is het mogelijk om bepaalde gegevens in verschillende projecten te ge bruiken zonder dat deze per project apart gedefinieerd hoeven te worden. Deze mogelijkheid biedt met name grote voordelen voor de produktie van kaartseries. Kaartseries worden over het algemeen gekenmerkt door kaarten met een eenvormige structuur; zij maken ge bruik van identieke typografie, de legenda's zijn een- vormig en staan waar mogelijk op dezelfde plaats, het kleurgebruik is overeenkomstig enz. De grafische data bank van Cart/o/GRAPHIX biedt de mogelijkheid om al deze overeenkomsten eenmalig te definieren en ze vervolgens toe te passen binnen andere projecten. Hiertoe kan voor de Cart/o/windows, die deze infor- matie bevatten, een schrijfrelatie met de grafische data bank gedefinieerd worden. Men heeft hierbij de moge lijkheid om te kiezen voor een eenmalige of een perma nente relatie. Bij een eenmalige relatie wordt de inhoud van de Cart/o/window eenmalig naar de databank geschreven. Bij een permanente relatie gebeurt dit iedere keer wanneer een verandering in de Cart/o/window wordt opgeslagen. Men heeft nu de mogelijkheid om deze databank in andere projecten aan te roepen en voor de relevante Cart/o/windows een leesrelatie met het gegevensbestand te definieren. Ook hier kan men kiezen voor een eenmalige of een permanente relatie. Men kan de relatie ook tweezijdig maken. Dat wil zeggen: wordt er in een willekeurig aangesloten Cart/o/window wat veranderd, dan wordt dit via de databank doorgegeven aan de andere aangesloten Cart/o/windows. Soorten grafische Cart/o/windows Een grafische Cart/o/window dient om gegevens vastgelegd en eventueel bewerkt in andere Cart/o/win dows te visualiseren. Omdat deze gegevens een sterk uiteenlopend karakter kunnen hebben en daarmee een sterk verschillende wijze van visualisatie behoeven, zijn er verschillende soorten grafische Cart/o/windows gedefinieerd. Tabel 2 geeft een overzicht van de verschil lende typen, te samen met de eigenschappen die gegevensafhankelijk kunnen worden gemaakt. Uit de tabel blijkt dat niet alle soorten grafische Cart/o/ Windows in het hierboven besproken concept van gege- vensafhankelijke visualisatie passen. Een aantal dient uitsluitend voor het toevoegen van grafische dementen aan het kaartbeeld. Hieronder vallen de grafische Cart/ o/windows om pijlen, PICT-bestanden, tekst en schaal- stokken aan het kaartbeeld toe te voegen. Alle andere definieren symboliek, waarvan een of meerdere eigen schappen afhankelijk van externe gegevens te maken Tabel 2. De afhanketijkheid van de variabelen van diverse symbooltypes van externe gegevens. 44 KT 1993.XIX.2 Symbooltypes Variabele Staafdiagrammen Hoogte, Breedte, Vlakkleur Driehoeksymbolen Hoogte, Top- en Basisbreedte, Vlakkleur, Vlakpatroon Proportionele taartpunt Symbolen Straal, Sectorhoek, Vlakkleur Regelmatige veelhoeken Aantal hoeken, Straal, Vlakkleur XY-Grafieken X - en Y-waarde Gridcellen Aantal Zuilen Hoogte, Breedte, Vlakkleur zijde, Vlakkleur top 3D-Balken Hoogte, Breedte, Diepte, Vlakkleur front, zijde en top Pyramides Lengte Zijde en Basis, Vlakkleur Front en Zijde Digitaal Terrein Model Z-waarden, Vlakkleur Pijlen geen Open polygonen Lijndikte, Lijnkleur Windroos Sectorradius Gesioten polygonen Vlaksignatuur, Vlakkleur PICT-bestanden geen Symbolen Soort Symbool, Symboolgrootte, Vlakkleur, Randkleur Repetatieve Symbolen aantal Textsymbolen geen Schaalstok geen

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 46