ET zijn. Hierbij dient te worden aangetekend dat in som- mige grafische Cart/o/Windows expliciet de mogelijk- heid is gecreeerd om de symboliek in kwestie te her- halen. Zo kan men een gegevensset waarin een bepaald bevolkingsgegeven bijvoorbeeld is opgesplitst naar geslacht, symboliseren door onder meer twee staafdia- grammen of een cirkelsymbool bestaande uit twee sec- toren. Een voorbeeld voor de werking van een grafische Cart/ o/window is opnieuw de Cart/o/window om proportio- nele taartpuntdiagrammen te construeren. In figuur 2 is deze Cart/o/window afgebeeld. Te zien is dat de in tabel 2 aangegeven variabelen gekenmerkt worden door een pijl, waardoor deze Cart/o/window verbonden kan worden met een andere Cart/o/window, die de gegevens bevat die deze variabele dan bepalen. In het geval van de sectorhoek en de straal zal dit een Cart/o/window van het type 'Data Tables' zijn. De data die hierin zijn opgeslagen worden per rij gevisualiseerd. Dat wil zeggen, de eerste rij wordt gevisualiseerd in het eerste cirkelsymbool, de tweede in het tweede enz. Wan- neer de 'Data Tables' Cart/o/window slechts een kolom bevat, zullen in het kaartbeeld Symbolen met een sector worden geplaatst. Wanneer deze Cart/o/window meer- dere kolommen bevat, zal de tweede kolom worden omgezet in een op de eerste sector aansluitende sector, de derde op de hierop aansluitende derde sector enz. Omdat deze verschillende sectoren niet dezelfde grafi sche eigenschappen als kleur, lijndikte enz. hoeven te hebben, bestaat de grafische Cart/o/window ook uit meerdere kolommen. In elke kolom kunnen de overige grafische eigenschappen van deze volgende sectoren worden gedefinieerd. Vanzelfsprekend is in deze kolommen de rij sectorhoek niet benaderbaar. Natuurlijk zullen de originele data meestal niet een zodanige vorm hebben dat ze direct kunnen worden omgezet in een aantal cirkelsectoren die te samen exact 360° vormen. Hiervoor moeten de data eerst worden getransformeerd. De Cart/o/window 'Formulae' (Cart/ o/STAT) bevat hiervoor een speciale formule. Om deze toe te passen dient de Cart/o/window met de originele data op de 'Formulae' Cart/o/window te worden aange- TT IS Figuur 2. De tabel van de grafische Cart/o/window 'Pie Charts'. sloten. De uitvoer hiervan is een Cart/o/window 'Data Tables' waarin zieh de getransformeerde data bevinden. Naast andere rekenkundige formules Staat de gebruiker binnen de Cart/o/window 'Formulae' een heel scala van statistische funeties ter beschikking. In het geval van de grafische variabelen patroon en vlak- of lijnkleur zal de 'Data Tables' Cart/o/window slechts aangesloten kunnen worden op de grootheid via een Cart/o/window van het type 'Classes'. Hierin worden klassen gedefinieerd en voor elke klasse wordt aange geven welk patroon of welke kleur aan deze klasse wordt gekoppeld. Een bepaald gegeven, aanwezig in de 'Data Tables' Cart/o/window, wordt bij bovengenoemde koppeling doorgegeven aan de 'Classes' Cart/o/ window, waarna bepaald wordt in welke klasse dit gegeven valt. Vervolgens wordt de bij deze klasse beho- rende kleur (of patroon) bepaald, die wordt doorge geven aan de grafische Cart/o/window. Ook hierbij geldt dat de data per rij worden omgezet naar een sym- bool en per kolom naar overeenkomstige onderdelen van verschillende Symbolen (dat wil zeggen in het geval van het proportionele taartpuntdiagram: per rij naar een bepaald taartpuntdiagram en per kolom naar de n-de sector van de verschillende taartpuntdiagrammen). Naast al deze grafische eigenschappen is een eigenschap van de Symbolen nog niet gedefinieerd, namelijk de positie. Hiervoor dient de rij 'XY Centre'. Deze rij kan worden aangesloten op een Cart/o/window van het type 'Vector Data'. Wanneer men op de pijl klikt, verschijnt een menu met de Segmenten die zijn opgeslagen in de 'Vector Data' Cart/o/window. Wanneer hieruit een groep wordt gekozen, zal het eerste symbool geplaatst worden op de startpositie van de eerste vector, de tweede op het startpunt van de tweede enz. Mogelijkheden van grafische variatie binnen Cart/o/GRAPHIX Met de behandeling van de Cart/o/windows is het essentiele van de functionaliteit van Cart/o/GRAPHIX besproken. Binnen deze functionaliteit wordt gebruik gemaakt van een aantal voorgedefinieerde basisbouw- stenen: punt-, lijn- en vlaksymbolen. Zoals hiervoor is gebleken, zijn voor de definitie van elk van deze bouw stenen een of meerdere grafische Cart/o/windows beschikbaar. In deze Cart/o/windows wordt de grafi sche representatie van de bouwstenen bepaald. Er is al enigszins aangestipt welke vrijheidsgraden de gebruiker hierbij tot zijn beschikking heeft. Volledig was deze beschrijving echter geenszins. Vandaar dat daar hier nog enige aandacht aan wordt gegeven. Hiervoor bleek bij de definitie van puntsymbolen al, dat deze op diverse manieren qua kleur konden worden gevarieerd. Wanneer het een daarvoor geschikt punt- symbool betreft, bestaat ook de mogelijkheid om het patroon waarmee het symbool wordt gevuld te varieren. Bij de zieh herhalende Symbolen bestaat hiernaast tevens de mogelijkheid om het soort symbool, dat wil zeggen zijn vorm, te varieren. Bij lijnsymbolen bestaat naast KT 1993.XIX.2 45 I 12 I Cirkel diagram cda jXY centre Startlstsector' Rotation di rection Shirt front contra Radius "♦[Angle Li ne weight mrn) Pattern hfl Line ■fr 1® front iMenü North0° jCtockyise 30,tili i 360 GJO

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 47