kleurvariatie ook de mogelijkheid om de signatuur van de lijn te wijzigen. Bij vlaksymbolen, tenslotte, beStaat de mogelijkheid om de polygoon te varieren als een lijnsymbool en het vlak wat betreft kleur en signatuur. Globaal heeft de gebruiker bij de symbooldefinitie dus de volgende variabelen tot zijn beschikking: kleur, punt- symboolvorm, lijnsignatuur en vlaksignatuur. De keuze wordt bepaald door globale instellingen, die door de gebruiker zelf kunnen worden beinvloed. Hoe dit gebeurt wordt in het navolgende behandeld. Kleurdefinitie Wanneer op het 'kleurveld' van een Cart/o/window wordt geklikt, verschijnt een kleurtabel. Deze tabel heeft een vorm en bevat kleuren die afhankelijk zijn van globale instellingen. Deze instellingen zijn te varieren met behulp van opties in de menubalk. Hierbij kan men kiezen voor gebruik van een kleurtabel gebaseerd op kleuren of op zelfgedefinieerde kleurnamen. Met de laatste optie kan men bijvoorbeeld de kleur de naam geven van het object dat die kleur moet krijgen. Bij de keuze van de kleurtabel heeft men de beschikking uit drie verschillende soorten. Ten eerste is daar de stan- daard Cart/o/GRAPHIX kleurtabel. Deze tabel bevat 265 kleuren, inclusief 49 grijstinten, zwart en wit. Ook kan men hier kiezen voor de standaard tabel 'grijs- waarden', waarbij men de beschikking krijgt over een scala van grijswaarden van 0 tot 100%, varierend in stapjes van 1%, plus een aantal verschillende opties voor zwart en wit. Een tweede tabel bevat in tegenstelling tot de andere kleurtabellen zogenaamde 'steunkleuren'. Het gebruik hiervan werkt sterk kostenbesparend als men een kaart. laat drukken met slechts twee kleuren met verschillende grijswaarden. De tabel bevat 10 steunkleuren, elk onder- verdeeld in 10 verschillende grijswaarden. De laatste tabel waar de gebruiker de beschikking over heeft, is de tabel met zelfgekozen kleuren. Deze tabel wordt gevuld met behulp van een basiskleurtabel. Hierin kan men door middel van de percentages magenta, cyaan en geel de kleuren voor de kleurtabel definieren. Tevens bestaat de mogelijkheid om de hierbij hörende schermkleuren te definieren. Omdat schermkleuren in de praktijk geenszins overeenkomen met de kleuren op de uiteindelijk gedrukte kaart, is deze optie geen luxe. Om de drukkleuren te bepalen dient men het percentage cyaan, magenta en geel alfanumeriek in de tabel in te brengen. Voor de definitie van de schermkleuren Staat dezelfde mogelijkheid ter beschikking. Men kan echter ook de kleur grafisch kiezen. Hierbij dient men de gewenste kleur uit het 'Apple-kleurwiel', dat 16 miljoen kleuren bevat, te kiezen. Puntsymboolvorm Wanneer men op het veld voor het kiezen van een be- paalde symboolvorm klikt, verschijnt een menu waarin de namen van een aantal bibliotheken met symbool- vormen staan weergegeven. Kiest men er voor een, dan verschijnt de inhoud van deze bibliotheek en kan men een symbool kiezen. Cart/o/GRAPHIX levert drie standaard bibliotheken, die elk ongeveer 256 Symbolen bevatten. Lijnsymboolvorm Het standaardmenu waarmee voor een bepaalde lijnsig natuur kan worden gekozen bevat een aantal opties die door de gebruiker zelf kunnen worden bepaald. Naast de standaard ononderbroken lijn (die men in dikte kan varieren) geeft Cart/o/GRAPHIX de mogelijkheid om een onderbroken lijn volledig vrij vast te leggen. Dit vindt plaats door de opeenvolging van witte en zwarte gedeelten te definieren. Hiernaast heeft men de moge lijkheid om een lijn samen te stellen uit Symbolen uit de hiervoor genoemde symboolbibliotheken. Ook wordt de mogelijkheid geboden om op eenvoudige wijze dubbele lijnen (voor bijvoorbeeld een wegsymbool) of biezen (voor bijvoorbeeld een landsgrens) te definieren. Vlaksignatuur Met behulp van genoemde bibliotheken biedt Cart/o/ GRAPHIX een veelheid van mogelijkheden om vlaksig- naturen te definieren, die wel of geen onderdeel uit- maken van het menu waaruit de Signaturen gekozen kunnen worden. Men heeft de mogelijkheid om vlakvul- lingen te definieren met bepaalde Symbolen uit de sym- boolbibliotheek, die hetzij lineair hetzij willekeurig worden verdeeld over het oppervlak. Ook heeft men de mogelijkheid om bepaalde Symbolen te combineren tot een bepaald raster, of bepaalde vlakvullingen te combi neren tot nieuwe. Conclusie Deze beschouwing over het pakket Cart/o/GRAPHIX is geenszins volledig. Talrijke onderdelen zijn nauwe- lijks of in het geheel niet aan bod gekomen. Hieronder vallen de digitaliseer-functionaliteit (Cart/o/DIGI), de mogelijkheden van statistische en rekenkundige bewer- king van gegevens (Cart/o/STAT) en legenda-con- structie (de Cart/o/window 'Legends'). Met nadruk zij gezegd dat dit niet inhoudt dat deze onderdelen als minder waardevol worden geacht. Ook is geen aandacht besteed aan het feit dat Cart/o/GRAPHIX door de pro- ducenten gezien wordt als de basis voor een manier van ontsluiting, verwerking en combinatie van een veelheid van verschillende soorten ruimtelijke gegevens door middel van visualisatie. In dit verband dient gewezen te worden op het door dezelfde makers op basis van Cart/ o/GRAPHIX ontwikkelde pakket c.q. 'tool-box' Cart/ o/INFO, dat een concrete neerslag vormt van dit con- cept. Het verdient aanbeveling om hier binnen een apart kader nader op in te gaan. Ondanks deze omissies wordt het echter wel duidelijk dat met de komst van Cart/o/ GRAPHIX een nieuwe manier van digitale kaart- vervaardiging wordt aangeboden. De reden waarom aan Cart/o/GRAPHIX het predikaat 'nieuw' kan worden toegekend ligt in de combinatie van het feit dat de kaartconstructie uitgaat van een ruimte- lijk gegevensbestand met het feit dat de gebruiker de 46 KT 1993.XIX.2

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 48