functionaliteit wordt geboden om op een op kartogra- fisch gestructureerde manier tot een produkt te komen, dat een zeer efficiente informatie-overdracht mogelijk maakt. Naast de doelmatigheid van haar produkt is Cart/o/ GRAPHIX als kartografisch gereedschap ook zeer efficient. In deze tijd van digitale opslag van enorme hoeveelheden ruimtelijke gegevens vormt de omzetting van deze gegevens in leesbare Produkten in toenemende mate een probleem. Wanneer we in deze situatie voor wat betreft de vervaardiging van hoogwaardige karto- grafische produkten nog steeds voornamelijk onze toe- vlucht nemen tot de veel geroemde 'desktop Publishing' pakketten, kan gesteld worden dat de ontwikkeling van onze kaartvervaardigingstechnieken geen gelijke tred heeft gehouden met de ontwikkeling in de beschikbaar- heid van gegevens. Kaartvervaardiging met deze pak ketten in een wereld die overloopt van in principe direct verwerkbare ruimtelijke gegevens is eenvoudigweg te duur. Willen wij ons als kartografen niet uit de markt prijzen, dan zal naar andere wegen gezocht moeten worden. Cart/o/GRAPHIX is een pakket, dat qua con- ceptuele opzet en databehandelingstechnieken als zo'n andere weg kan dienen. Het is in Staat om enorme hoe veelheden ruimtelijke gegevens, die afkomstig zijn van bestaande bronnen, op een uiterst efficiente manier te bewerken tot een hoogwaardig kartografisch eindpro- dukt. Deze efficientie heeft als keerzijde dat het pakket slechts geschikt is voor een beperkt aantal kaarttypes. Deze vallen alle onder de groep van de thematische kaarten. Voor de produktie van kaarttypes als de topografische kaart, de wegen- of de toeristenkaart, is het pakket aan- merkelijk minder geschikt. Er zijn echter ook specifieke thematische kaarttypes waarvoor het pakket minder goed geschikt is. Hieronder vallen de stippenkaart, de dasymmetrische kaart en de isolijnenkaart. Wat dit be treft is het pakket aanmerkelijk minder flexibel dan een desktop Publishing pakket. Gezien de voordelen die hier tegenover staan, verdient het aanbeveling om te over- wegen of de toekomst van de digitale kartografie wel- licht ligt in de ontwikkeling c.q. toepassing van softwa- repakketten die heel specifiek gericht zijn op de pro duktie van een beperkt aantal kaarttypes. Hierdoor ont- staat namelijk de mogelijkheid om het automatiserings- traject ten volle af te stemmen op de manier van gege- vensafbeelding volgens een bepaald kaarttype. Naast positieve punten zijn er echter ook kritische opmerkingen te maken. Het is namelijk zo dat de con- ceptuele structuur op een manier is uitgewerkt, die op sommige punten van twijfelachtige kwaliteit is. Zo bevat het programma een aantal nog niet volledig uitgewerkte opties. Het is bijvoorbeeld voor een correcte digitalisatie nodig dat het kaartblad perfect horizontaal op de digita- liseertafel ligt, aangezien de mogelijkheid tot affiene afbeelding vooralsnog ontbreekt. Ook komt het voor dat het pakket op bepaalde punten, die zieh weliswaar grotendeels in de periferie van het programma bevinden, tot onverwachte acties komt. Op sommige punten is de functionaliteit van het programma te ver doorgeschoten of draagt een wel erg sterk ad hoc karakter. Zo leidt de mogelijkheid om binnen de Lay-Out Window een pijl met maximaal een knik aan het kaartbeeld toe te voegen op zijn minst tot het optrekken van de wenkbrauwen. Deze kritiek doet aan het concept van het programma echter niets af. In de eerste plaats betreft het slechts een klein aantal details. Bovendien zijn deze op een betrek- kelijk eenvoudige manier te verhelpen. Het verdient echter aanbeveling om deze aspecten zo spoedig moge lijk te verbeteren, aangezien zij zowel het humeur van de gebruiker als de efficientie van het produktieproces negatief beinvloeden. En het zou onterecht zijn indien deze factoren in een beoordeling van het programma de veel belangrijkere structurele aspecten naar de achter- grond zouden doen dringen. Noten Drs. R. J. van Essen is geografische-informatie-analist bij Tele- Atlas International (Postbus 420, 5201 AK 's-Hertogenbosch, tel. 073-429800). Voor zijn aanstelling bij Tele-Atlas heeft hij bij het ITC in Enschede en ook bij de Universiteit van Utrecht bijgedragen aan de introductie van het pakket Cart/o/GRA PHIX bij de vakgroepen Kartografie aldaar. Bij dit artikel hoort een losse gekleurde bijlage die is gevoegd in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Aan de hand van de voorbeelden van een bosbouwkaart van Ghana (ver- vaardigd als CAR.4 eindproject door ITC-student G.T. Ardayfio) en een bevolkingskaart (gemaakt door H. Hendriks bij de Afdeling Grafische Beeldvorming van de RPD in Den Haag) wordt op deze bijlage nogmaals een over- zicht gegeven van de structuur van het softwarepakket en van de stappen, die in Cart/o/GRAPHIX moeten worden door- lopen bij de opbouw van een kaart. Ter aanvulling is tevens een brochure Over het informatiesys- teem Cart/o/INFO bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift gevoegd. KT 1993.XIX.2 47

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 49