kan het.maar zo kan het ook! Een staaltje van kartografie waarin zo ongeveer tegen alle regels van leesbaarheid en duidelijkheid gezondigd is stond in het onlangs uitgegeven boekje Alwin Goos sens. Brieven uit Oost-Monglie 1900-1921. Het boekje bevat een verzameling brieven die pater Alwin Goossens als missionaris in Mongolie verstuurde aan familie in Nederland. De samensteiler van het boek voegde een kaartje toe met de kennelijke bedoeling dat de lezer alle in de brieven genoemde plaatsen zou kunnen localiseren, temeer omdat veel namen niet in atlassen voorkomen. Waar schiet het kaartje allemaal in te kort? Op de eerste plaats zijn de meeste namen door een veel te Sterke verkleining niet meer leesbaar. De schaal 1:2.500.000 klopt niet. Omrekening van het schaalstokje geeft een schaal van ongeveer 1:13.500.000. De meri- dianen en parallelen zijn afgebeeld zonder de lengte- en breedtegraden er bij te geven. Wat niet uit het kaartje blijkt, maar wat wel aan het licht komt wanneer je het boek leest, is dat de spelling van de topografische namen in de tekst en op de kaart niet eenduidig is. De samensteiler hanteert in de inleidende hoofdstukken voor een paar topografische namen zelfs nog een derde spelling! Verder komen een aantal plaatsen in de tekst niet voor. Omgekeerd: een aantal plaatsen die op de kaart staan worden in de tekst niet genoemd. Het gaat dan niet om grote plaatsen die ter orietatie zouden kunnen dienen, maar om vaak onbeduidende plaatsen. De les van deze figuur: tekst en Symbolen in de kaart moeten goed leesbaar zijn (houd bij kaarten in een boek altijd rekening met verkleining); de schaalaanduiding van kaarten die in boeken worden opgenomen moet bij voorkeur met een schaalstok worden aangegeven en niet met een breuk; de spelling van topografische namen dient in kaart en tekst eenduidig te zijn; alle in de tekst genoemde namen moeten op de kaart voorkomen. Figuur 2 is weer de gebruikelijke poging tot verbetering. Daarbij is uitgegaan van de spelling van de namen op het oorspronkelijke kaartje (voorzover leesbaar). G.W.J. van Omme Figuur 1. De kaart uit het boek Brieven uit Oost-Mongolie Figuur 2. Een verbeterde versie van de kaart uit figuur 1 1900-1921. 48 KT 1993.XIX.2 •bw Vicariaatsgrens Grote Muur Palissade 'Maosjantung Ligging hoofdkaart MONGOLIE OOST MONGOLIE Makiawop'oe Sjämiaoeul-keou Sansjekiatse Siyingtse# Eutsjesanbao, Laohoekow Kwiboatsj't Jehol P^ow Sjaewatse Kaokiangtsow Kalgan (ORTOS) Holl- PEKING 250km 120°

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 50