Smits antwoordde hierop dat in Zürich de nieuwe trends van de karto- grafie op de agenda van de Europese vergadering van documentenbeheer- ders is geplaatst. De werkgroep is op zoek naar 'expert opinions' om een discussie op gang te kunnen brengen. Voorzitter Hoogendoorn sprak tot slot de hoop uit dat de werkgroep alsnog zal besluiten actief bij te dragen aan het lustrum. In zijn toelichting op het jaarverslag van de werkgroep Opleiding en Onderzoek meldde de heer Ormeling dat ook dit jaar weer samengewerkt zal worden met NexpRI. In verband met het lustrum zal er geen speciale onderwijsdag worden georganiseerd. De werkgroep zal zieh verder bezig- houden met de mogelijkheden voor de MBO-opleiding. Een dagopleiding zal zeker niet lukken. Er is eerder kans op een avond- en/of een bijscholings- cursus. Er zijn in ieder geval hoge investeringen mee gemoeid. Het ministerie van Onderwijs en Weten- schappen schrijft voor dat het bedrijfsleven een substantiele bijdrage moet leveren. De heer Van Elzakker van de redactie van het Kartografisch Tijdschrift lichtte twee punten uit het verslag nader toe. De KT-redactie streeft naar een nauwere samenwerking met Geo- desia, maar wil niets ondernemen zonder dat dit door de leden wordt ondersteund. De redactie wil graag reacties ontvangen over deze steeds verdergaande samenwerking. Alle NGL-leden (zo'n 2000 mensen) krijgen gratis nummer 4 van het KT in 1993 toegestuurd en de NVK-leden ontvangen een nummer van Geodesia. Het tweede punt betraf de NVK publi- katiereeks. In de reeks zijn nu zes nummers versehenen. Het zevende nummer is in bewerking. De kosten zullen ten gevolge van wat meer onvoorziene kosten iets hoger worden. De uniformering van de reeks gaat steeds verder. Van het medium hebben echter nog maar twee werkgroepen geprofiteerd. De heer Van Elzakker riep de andere werkgroepen op om ook van de reeks gebruik te maken voor de verslagleg- ging van studiedagen e.d. Naar aanlei- ding van deze toelichting informeerde de heer Kraak naar het nummer van het KT dat naar de NGL-leden gaat. De heer Van Elzakker antwoordde dat dit het lustrumnummer wordt waarin ook de highlights van de ICA-confe- rentie worden opgenomen. Daarnaast zal het nummer een aantal kleurenbij- lagen bevatten. Van de werkgroep Kartografische Reproduktietechnieken was op de ver gadering geen vertegenwoordiger aan- wezig. Door de werkgroep is aan het bestuur een voorstel voor naamswijzi- ging van de werkgroep voorgelegd. Vice-voorzitter Ormeling legde aan de vergadering uit dat de zeer actieve werkgroep zieh niet langer thuis voelt in haar jasje. De reproduktie wordt minder belangrijk. De werk groep heeft aan het bestuur als moge- lijke nieuwe namen 'Werkgroep Kaartproduktie' welke de voorkeur van de werkgroep geniet - en 'Werk groep Kaartproduktietechnieken' voorgesteld. De voorkeur van het bestuur gaat uit naar de naam 'Werk groep Kaartproduktietechnieken' omdat deze een iets minder breed deel- gebied dekt (kaartproduktie excl. kaartredactie) en legde deze naams- wijziging voor aan de ledenvergade- ring. De discussie die vervolgens ont- stond concentreerde zieh in eerste instantie op de geconstateerde overlap tussen werkgroepen. De heer Damoi- seaux bracht naar voren dat er een overlap is met het werkterrein van de werkgroep Automatisering. De onder- linge afstemming tussen de werk groepen is eenmaal misgelopen, maar nu is afgesproken voortaan de activi- teiten met elkaar af te stemmen. De naam van een werkgroep is niet zo belangrijk. De naam moet echter vooral niet te lang zijn. Daarom moet aan het voorstel van de werkgroep de voorkeur gegeven worden. De heer Bakker maakte zieh ook zorgen over de overlap tussen beide werkgroepen. Voorzitter Hoogendoorn bracht hierop naar voren dat tussen de werk groepen alles goed wordt afgestemd. Dit werkt nu al goed. De naamswijzi- ging is in feite een formalisering van de huidige situatie. De heer Smits bracht naar voren dat werkgroepen door de algemene ledenvergadering worden ingesteld en een bepaalde opdracht meekrijgen. Er dient vastgelegd te worden wat de werkgroepen zouden moeten doen om overzicht te houden. De heer Van Elzakker reageerde hierop door te constateren dat de werkterreinen van de werkgroepen Onderwijs en Onderzoek en Geschie- denis voor de Kartografie duidelijk zijn. Bij de overige werkgroepen is een duidelijke verkaveling noodzakelijk. Een herverkaveling tussen Automati sering en Reproduktietechnieken is noodzakelijk. Hij Steide voor hierover na te denken. De heer Russchen kon zieh dit wel voorstellen maar vroeg zieh af of een dergelijke scherpe verka veling mogelijk is. Volstrekte schei- ding van werkgroepen is onmogelijk en ook niet wenselijk. De heer Smits merkte naar aanleiding hiervan op dat de jaarlijkse bijeen- komst van de werkgroepen met het bestuur redelijk stroef verlopen. Hierop reageerde voorzitter Hoogen doorn door aan te geven dat de behoefte aan verkaveling op de agenda zal worden gezet van het eerst- volgende overleg met de werkgroepen. De heer Damoiseaux Steide voor de onderlinge verdeling aan de werk groepen zelf over te laten. De heer Koop bracht naar voren dat de werk groep Automatisering zieh bezighoudt met de frontlinie en niet met de tech- nieken die al breed worden gebruikt. De namen van de werkgroepen zijn echter wel belangrijk voor de leden. Terugkerend naar het voorstel voor naamswijziging voor de werkgroep Kartografische Reproduktietech nieken bracht de heer Ormeling naar voren dat de voorgestelde naam over- eenkomt met de benaming van een ICA-werkgroep. De heer Van der Schans pleitte ervoor om de naam 'Kaartreproduktie' te handhaven omdat het goed de lading dekt, te weten meerdere exemplaren van een kaart produceren. De heer E.S. Bos Steide vervolgens voor het voorstel van het bestuur te ondersteunen. Het is niet mogelijk met een naam alles tot uitdrukking te brengen. De heer Smits maakte kenbaar geen bezwaren te zien in de voorgestelde wijziging. Hierop bracht bestuurslid Dijkstra naar voren dat de voorzitter van de werkgroep akkoord is met het voorstel van het bestuur. Voorzitter Hoogendoorn trok vervol gens de conclusie dat gehoord de ver gadering het voorstel alsnog is aange- nomen. Tweede onderdeel van dit agendapunt betraf de Nederlandse ICA-vertegen- woordigingen. AIvorens hiertoe werd overgegaan werd de heer E.S. Bos gelegenheid gegeven een toelichting te geven op de presentatie van Nederland aan de ICA als kandidaat voor het ICA-congres in 1997. Er is hard aan gewerkt om het congres naar Nederland te halen. Er is een KT 1993.XIX.2 7

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 9