De deelnemers aan de bijeenkomst van midden ICA-president Fräser Taylor. Een derde produkt, Our home, our communities, Staat momenteel op Stapel. Jammer genoeg was er te weinig tijd om op de feitelijke produktie van deze interessante voorbeelden van electro- nische atlassen dieper in te gaan. Olev Koop pleitte in zijn lezing voor een nieuwe kijk op atlassen. Het doet er niet toe of we het hebben over elec- tronische of papieren atlassen, beide zijn ontsluitingsvormen van de enorme hoeveelheid ruimtelijke data. Een GIS dient daarbij het verzamelen en analyseren van het ruwe gegevens- materiaal en vormt zo de basis voor het geheel. Om alle gegevens zinvol te integreren is het gebruik van een 'kar- tografische gereedschapskist' aan te raden. Uit zo'n systeem zullen zowel papieren als electronische Produkten komen. De eerste hebben als voordeel hun handelbaarheid en wat Olev omschreef als 'lazy armchair value', de tweede hun goedkope distributie- mogelijkheid en hun flexibiliteit. Zo'n gereedschapskist zou door de kartografische gemeenschap ontwik- keld en 'gepromoot' moeten worden, om het steeds opnieuw uitvinden van het wiel, zoals dat nu te vaak gebeurt, te voorkomen. Hij zou geschikt moeten zijn voor meerdere platforms en gebaseerd op standaarden. In het tweede deel van zijn praatje liet Olev zien wat een studentenproject aan de vakgroep Kartografie in Utrecht tot nu toe heeft opgeleverd. Dit project is opgezet om enkele multi- -commissies in Visegrdd, met in hun media technieken in de praktijk uit te testen. Als voorbeelden toonde hij een presentatie over de Watersnoodramp en een experiment met geluid als kar tografische variabele. Wolter Arnberg's lezing ging over de concepten die ten grondslag hebben gelegen aan de PC-atlas van Zweden. Elet sloot goed aan bij het vorige ver- haal, want deze PC-atlas is gemaakt op basis van een groot Arc/Info- informatiesysteem, waaruit ook de analoge Zweedse Nationale Atlas wordt afgeleid. De PC-atlas is bedoeld als aanvulling op de boekdelen en laat zien hoe de data, waarop het geheel is gebaseerd, kartografisch kunnen worden gepresenteerd. Wolter ging verder in op de technische achtergrond van het systeem, waaruit bleek dat het een op zogenaamde 'scripts' gebaseerd programma is, dat communiceert met de onderliggende databestanden. Als zodanig is het systeem een soort schil die ook voor andere datasets bruik- baar kan zijn. Als laatste in deze sessie vertelde Timothy Trainor iets over het 'Common Border Database Project'. Ofschoon het een interessant verhaal was over de opzet van een gemeen- schappelijke database van topografi- sche en statistische gegevens voor het grensgebied tussen Canada en de USA, viel het een beetje buiten het onderwerp van deze sessie. ICA Sessie 5 - Gebruik en analyse van ruimtelijke data in electronische atlassen De laatste zitting van Visegräd was aan atlasgebruik gewijd, en werd door Jim Carter voorgezeten. De selectie van de onderwerpen was niet helemaal consistent: een bijdrage van Du Daos- heng uit Wuhan betraf een beschrij- ving van het Map T karterings- pakket. Dat was in zoverre interessant dat daarmee een instrument geschapen is waarmee alle Chinese overheidsinstanties nu gaan werken, waardoor het dus een enorme stan- daardiserende invloed zal hebben op de Chinese kartografie. Maar dat is waarschijnlijk het enige gebruiks- aspect hieraan. Geweidig interessant was de bijdrage van Jacky Anderson, die liet zien hoe ze 6- en 7-jarigen vertrauwd maakte met kaarten en met kaartgebruik. Dat gebeurde door de kinderen eerst, met de Mac, een kaart te laten opbouwen door Symbolen te kiezen, en vervol- gens met de kaart (een grootschalige kaart van het gebied rond de school) de straat op te laten gaan om aan de hand van de kaart en de weergegeven werkelijkheid opdrachten uit te voeren. Maar ook dit was geen atlas gebruik. Uit de bioscoop kennen we het genre 'rampenfilms'; door Ute Dymon werd dit genre nu ook overgebracht op de kartografie. Ze had een spectaculair en boeiend, zij het gechargeerd, ver haal over de praktijk van de rampen- bestrijding in de USA: ze woonde de inspanningen bij om slachtoffers van Hurricane Andrew in Florida te helpen, en ervoer daarbij een volledig ontbreken van ruimtelijke informatie- middelen. Kaartmateriaal noch bestanden, op basis waarvan men red- dingsoperaties zou kunnen opzetten, bleken beschikbaar. Ze bepleitte daarom de produktie van electroni sche rampenatlassen ('electronic emergency atlases'), die per county aan zouden kunnen geven waar de dis- tributiecentra, Scholen, rode kruis- posten, waterdistributiepunten, veld- keukens enz. gelocaliseerd zijn. Dymon gaf een overzicht van het soort kaarten waar men behoefte aan had tijdens de reddingswerkzaamheden, en van de manier waarop die uit een tot electronische rampenatlas omge- bouwd GIS werden afgeleid. Tenslotte de bijdrage van Corne van Elzakker, die geheel onder de noemer KT 1993.XIX.3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 11