of vervaardiging van kartografi- sche (of daarmee verwante) appa- ratuur of Produkten. In aanmelding voor het 'affiliate membership' gei'nteresseerde organi- saties kunnen in eerste instantie schrijven naar ICA secretaris-generaal Jean-Philippe Grelot, Institut Geographique National, 136bis rue de Grenelle, 75700 Paris, Frankrijk. Definities Niet alleen de ICA-conferentie in Köln stond in het teken van het zoeken naar de huidige identiteit van de karto- grafie: in de laatste nummers van de ICA-Nieuwsbrieven (vanaf nummer 14) werden steeds weer nieuwe defini ties van de begrippen kartografie, kaart en kartograaf gepresenteerd. In nummer 19 Staat nog een uitge- breid, maar nu al wel wat gedateerd, verslag van de discussie die in 1989 in Budapest over kartografische defini ties werd gehouden. Board heeft daar een stukje aan toegevoegd over wat hij daarna in de literatuur over definities aantrof en over de relatie tussen GIS en kartografie. Hij concludeert met de volgende aanbevelingen voor defini ties: Kaart: Een weergave of abstractie van de geografische werkelijkheid: een gereedschap voor de presentatie van geografische informatie op visuele, digitale of voelbare manier. Kartografie: De organisatie, de pre sentatie, de communicatie en het ge- bruik van geo-informatie in visuele, digitale of voelbare vorm. Dit kan alle stadia omvatten: van de voorbereiding van de gegevens tot het gebruik en bestuderen van kaarten op elke manier. Kartograaf: Iemand die kartografie bedrijft. Later werd er in de werkgroep Karto grafische Definities overeenstemming bereikt over de volgende omschrij- vingen (omkleed met redenen in ICA- Nieuwsbrief 18): Kaart: Een gestileerd beeld dat gese- lecteerde verschijnselen of kenmerken van de geografische werkelijkheid weergeeft en dat is ontworpen voor ge bruik wanneer ruimtelijke relaties van primair belang zijn. Kartografie: Het vakgebied dat zieh bezighoudt met de conceptie, de pro- duktie, de verspreiding en de bestude- ring van kaarten. Kartograaf: Een persoon die zieh bezig houdt met de kartografie. In ICA-Nieuwsbrief 20 aanvaardt het ICA-bestuur deze laatste definities van kartografie en kartograaf, maar geeft het in overweging om in de defi- nitie van de kaart wat meer aandacht te besteden aan de rol van de karto graaf in de produktie: Kaart: Een gestileerd beeld van de geo grafische werkelijkheid, dat daarvan geselecteerde verschijnselen of ken merken weergeeft en dat voortkomt uit de creatieve prestatie die de kaartauteur levert bij het maken van keuzen en dat aldus is ontworpen voor gebruik wanneer ruimtelijke relaties van primair belang zijn. Het einde van de discussie over defini ties lijkt hiermee nog niet in zieht! Doelstellingen ICA Als de 'missie' van de ICA in een zin moet worden uitgedrukt, dan steh het bestuur het volgende voor: "De missie van de ICA is het in een internationale context promoten van het vakgebied en de kartografische professie". In de brochure ICA Information and Activities, die in 1991 door het bestuur werd gemaakt, zijn de doelstellingen wat meer in detail uit gewerkt. In de brochure Staat, dat de Internationale Kartografische Vereniging bestaat: om bij te dragen aan het begrip en de oplossing van wereldwijde Pro blemen middels het gebruik van kartografie in besluitvormingspro- cessen; om de internationale verspreiding van milieu-, economische, sociale en ruimtelijke informatie via kaarten te stimuleren; om een internationaal podium te bieden voor de bespreking van de rol en Status van de kartografie; om de overdracht van nieuwe kar tografische technologie en kennis tussen landen te vergemakke- lijken, en met name de overdracht naar ontwikkelingslanden; om multinationaal kartografisch onderzoek uit te voeren of te sti muleren ten einde wetenschappe- lijke en toegepaste Problemen op te lossen; om kartografisch onderwijs in de breedste zin van het woord te ver- sterken, middels publikaties, Semi nars en conferenties; en om het gebruik van professionele en technische standaarden in de kartografie te promoten. In Memoriam In ICA-Nieuwsbrief 19 is een In Memoriam opgenomen voor Brian Harley en voor Denys Thackwell. Nummer 20 bevat een In Memoriam voor Barbara Bartz Petchenik, in leven vice-voorzitter van de ICA. Overdrukken van de ICA-Nieuws brieven kunnen worden verkregen van Corne van Elzakker (ITC, Afdeling Kartografie, Postbus 6, 7500 AA Enschede) of bij NVK-secretaris Johan van der Schuit (RPD, Postbus 590, 2501 CN Den Haag). C.P.J.M. van Elzakker InterCarto-conferentie De bekende AutoCarto-conferenties worden al sinds 1973 gehouden en werden in eerste instantie opgezet door Noordamerikaanse wetenschap- pers. Sinds 1981 vonden er ook zoge- naamde EuroCarto-conferenties plaats in Europa. Op dezelfde basis heeft prof. Vladimir S. Tikunov van de Staatsuniversiteit van Moskou nu het initiatief genomen tot de organi satie van de internationale InterCarto- conferentie, die zal plaatsvinden in Rusland, dat zowel tot Europa als tot Azie behoort. De eerste InterCarto-conferentie wordt van 23 t/m 25 mei 1994 in Moskou gehouden. De subtitel van de conferentie is 'Geo-informatica en Ecologie' en het hoofdthema is 'GIS voor milieu-studies en -karteringen'. Papers (in de Engelse taal) kunnen tot 15 november 1993 worden ingediend bij InterCarto Conference, Moscow State University, Faculty of Geo- graphy, Moscow 119899, Russia, fax: 09 7 095 939-21-23. Op dit adres kan ook meer informatie over de confe rentie worden aangevraagd. C.P.J.M. van Elzakker KT 1993.XIX.3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 13