netwerk Afgestudeerd Hogeschool Utrecht Op 8 juli 1993 studeerden de volgende Studenten af aan de Sector Bouwnij- verheid van de Hogeschool Utrecht, richting Geo-informatica: R.C. Botte- lier, E.M. van Klaveren, M.A. Niehof en mw. A.A.M. Schuf feien. Hieronder volgen körte samenvat- tingen van de afstudeerscripties. R. Bottelier, E. van Klaveren en A. Schuffeien, DeltaGIS, een informatie- systeem voor bodem, water en milieu in de zuidwest delta. In het kader van deze afstudeerop- dracht is een aanzet gemaakt voor Del taGIS, een bij het Zeelandproject van Rijkswaterstaat en de Vrije Universi- teit (VU) te Amsterdam hörende Are/ Info-applicatie. Met aanzet wordt bedoeld dat het de eerste fase van het project betreft, waarbij voor de afstudeeropdracht de nadruk lag op de implementatie van de coverages, de bouw van een program- maschil (menu) en een verantwoorde kartografische presentatie. In de demonstratieversie moeten uit- eindelijk 50 coverages ingebracht worden. Voor de afstudeeropdracht is een 10-tal coverages aangemaakt, betreffende topografie en fysisch-geo- grafische inventarisatiekaarten. Ook zijn satellietbeelden als een laag (ondergrond) in het systeem opge- nomen. Het gebied beslaat de regio rondom het Kanaal door Zuid-Beve- land, waaronder de polders Kapelse Moer en Yerseke Moer vallen. In DeltaGIS wordt in de toekomst door de VU een hydrologisch (reken kundig) model geimplementeerd. Dit model moet onder meer scenario's gaan doorrekenen, wat er in de pol ders kan veranderen als bijvoorbeeld met het grondwaterpeil wordt gema- nipuleerd. Doel is om beter inzicht te krijgen in het gebied ten behoeve van beheersmaatregelen e.d. De scriptie beschrijft de opbouw van de coverages, de menu-struetuur en de kartografische functionaliteiten. De werking van de macropro- gramma's (AML's) wordt nader uitge- werkt. De applicatie is in versie 6.0 van Arc/Info ontwikkeld en draait op een Workstation. M. Niehof, Conversie Apple macin- tosh naar Versatec-plotter Sinds 1989 werkt de sectie Kartografi sche afbeelding en Grafische vormge- ving van het Staring Centrum met Apple Macintosh configuraties. Doordat er geen mogelijkheden zijn om op groot formaat illustraties in kleur te realiseren is men aangewezen op een deels handmatige vervaardi- ging van posters e.d. In het kader van deze afstudeerop dracht is ondezoek gedaan naar een mogelijke verbinding naar de Ver satec-plotter, welke bij de sectie The matische Kartografie aan wezig is. Hierbij is de nodige aandacht geschonken aan de diverse opslag- strueturen die bij de conversieslag gepasseerd worden. Voor een proef- bestand is een applicatie ontwikkeld om de plotter aan te kunnen sturen. Het prototype dient nog verder aange- past te worden. E. van Klaveren, Stadionatlas van Nederland Dit afstudeerproject betrof het ont- werpen van een atlasje van de grote voetbalstadions in Nederland op A5- formaat. Dit betreft 37 Stadions, waarvan er binnen het project vier (4 bladzijden) zijn geprodueeerd (Am sterdam, Eindhoven, Rotterdam en Utrecht) met behulp van Freehand op de Apple Macintosh. Carto Studio in Amsterdam verleende hiertoe de faci- liteiten. De pagina's van het atlasje zijn opgezet volgens een vast stramien en bevatten de volgende informatie-een- heden: een overzichtkaartje van de stad voor de invalswegen; een detail-routekaartje van het Sta dion en omgeving; een blok algemene informatie over het Stadion en de thuiselub (capa- citeit, adres e.d.); een 3D-afbeelding van het Stadion; bereikbaarheidsgegevens (open- baar vervoer, parkeermogelijk- heden). Het verslag van dit project omvat de produktietechnische aspecten en een produktiekostenoverzicht R.C. Bottelier M. Niehof, De bevol- king van Utrecht en Betonbuurt 1983- 1992 De betonbuurt in Utrecht is een unieke buurt waar veel aan opbouwwerk gedaan wordt. De mensen en instel- lingen die hiermee gemoeid zijn hebben vaak weinig overzicht van de sociaal- geografische verschillen in de stad en van ontwikkelingen op dit gebied in de tijd. Op A3-formaat zijn een 8-tal deel- thema's hiervan uitgebeeld, zowel in de vorm van kaartjes als met gra- fieken. De nadruk in de thematiek ligt op jongeren van 0 tot 30 jaar. Het blad is volledig digitaal geprodu eeerd met behulp van Freehand (op DOS Macintosh) en de faciliteiten van de RPD in Den Haag. Het blad is gedrukt in 4-kleuren offset bij het Vaktechnisch Lyceum Utrecht. Het verslag beschrijft de informatie- analyse van het statistisch materiaal, het ontwerpproces en de produktie- procedure. A.A.M. Schuffeien, Kaarten en dia gram men in de krant In een klein onderzoek is de kwaliteit van kaarten en diagrammen in kranten nagegaan. Binnen het kader van de beperkingen in kleurgebruik, kolombreedte, rastermogelijkheden, Lees verder op blz. 12 KT 1993.XIX.3 13

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 15