stichting NGL Körte samenvattingen van artikelen in NGT- Geodesia 1993-1 tot en met 1993-5 NGT-Geodesia 1993-1 Ir. W.M. Bots - Informatisering bij waterschappen De waterschappen worden een duidelijke partij in de wereld van de vastgoedinformatie, concludeert de auteur. Door onder andere schaalvergroting en taakverbreding worden de waterschappen gedwongen ook de 'grafische' automati- sering ter hand te nemen. Dit om hun taken ten aanzien van waterkering-, waterkwantiteits- en waterkwaliteitsbeheer naar behoren te kunnen vervullen. Enerzijds wordt stilgestaan bij de gegevens die nodig zijn om deze taken uit te voeren, anderzijds bij de knelpunten die de waterschappen bij hun informatisering ontmoeten. Ing. W. Pijkeren M.J. Scheele - 45 jaar VVL, een interview en een feestje De VVL Vierde in 1992 haar 45-jarig bestaan. Voor de jubilerende vereniging alle reden om dat jaar extra veel activiteiten te ontplooien. Onder meer werd de jaarvergadering wat uitgebreider ge- vierd door er een aantrekkelijke excursie aan vast te kno- pen. Op die vergadering droeg voorzitter Takens zijn functie over aan Van Guldener en werd Takens, voor zijn grote inspanning gedurende elf jaar, tot lid van Verdienste be- noemd. Twee redacteuren geven een impressie van het jubileum- jaar, waarbij het interview met de beide voorzitters duide- lijk maakt hoe goed de vereniging de laatste jaren heeft gedraaid. Prof.dr.-ing. Ebner Digitale terreinmodellen Door het toenemende gebruik van de Computer in de geo- informatievoorziening vormen digitale terreinmodellen (DTM's) steeds belangrijkere hulpmiddelen voor allerlei toepassingen. Hierdoor worden de eisen die aan DTM's worden gesteld steeds zwaarder. Onder andere wordt flexibiliteit in inwinningsmethodiek, gegevensstructuur en het combineren van verschillende ge- gevensbronnen verwacht. Hoewel fotogrammetrie de voornaamste inwinningstech- niek vormt, dienen ook hoogtelijnen als invoerbron te wor den geaccepteerd. Het HIFI-88 programmapakket, ontwik- keld aan de Universiteit van München, onder leiding van de auteur, bezit de vereiste flexibiliteit. De mogelijkheden van dit pakket worden uitvoerig toege- licht en gedemonstreerd aan de hand van voorbeelden. Het pakket vervaardigt onder andere perspectivische reliefaanzichten, voorzien van schaduwering of bedekt met thematische informatie, zoals grondgebruik. NGT-Geodesia 1993-2, themanummer zwaartekracht Ir. E.J. de Min Themanummer zwaartekracht In het laatste decennium hebben zwaartekrachtmetingen in Nederland aan betekenis gewonnen. Zeespiegelrijzing en bodembeweging zijn daarvan een oorzaak. NGT Geodesia publiceerde over zwaartekracht in 1980 en 1989. Het NGT en Geodesia deden dat ook al in respectie- velijk 1971 en 1976. In juni 1992 was er de NGL-studiemiddag 'Hoe zwaar weegt zwaartekracht?', waarop ook documentatie werd uit- gereikt. Het verslag erover in dit tijdschrift constateerde dat de deelnemers aan deze middag "over het algemeen enigs- zins ingewijd waren". Dit themanummer is actueel en bedoeld voor alle geödeten. Na deze inleiding volgen artikelen over de principes van zwaartekracht en absolute en relatieve zwaartekrachtmetin gen. Opdat meer mensen zieh ertoe aangetrokken voelen! Ir. G.L. Strang van Hees - Geoide en zwaartekracht: coördinaatstelsels en hoogtesystemen De ervaren auteur op het gebied van de gravimetrie memo- reert algemene principes van zwaartekracht en het meten daarvan. Vooral doet hij de noodzaak van zwaartekracht- informatie uit de doeken voor het gebruik van GPS voor hoogtebepaling. Na lezing weet men van milligal, orthome- trische hoogten en de formules van Stokes en Newton. Wie de begrippen al voor lezing vertrouwd zijn, dankt dat als Nederlander meestal aan de auteur. Dr.-ing. G.K. Lorenz ir. R.E. van Ree - Absolute zwaartekrachtmetingen In dit artikel worden methode, instrument en resultaten behandeld van de in 1991 in Nederland uitgevoerd absolute zwaartekrachtmetingen. Metingen in Westerbork en Koot- wijk waren succesvol, de meting in Delft mislukte. De Noordzee bleek wat te dichtbij te liggen en er was veel verkeer in combinatie met de slappe ondergrond. 'De plan- ning op körte en lange termijn omvat voor 1992 metingen op een nieuw derde punt in het zuidoosten van Nederland', aldus de auteurs. Dat wordt inmiddels 1993. Ir. E.J. de Min ing. P. Plugers - Relatieve zwaarte krachtmetingen Tijdens de beschreven campagne voor absolute zwaarte- 14 KT 1993.XIX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 16