krachtmetingen in 1991 zijn er ook relatieve metingen uitge- voerd met veergravimeters. Er zijn metingen gedaan op vier absolute punten, op zes punten van het TUD-net en op zeven punten van het Rijkswaterstaatsnet. De beschrijving daarvan wordt in het artikel voorafgegaan door een over- zicht van relatieve zwaartekrachtmetingen in het algemeen en van de omvangrijke relatieve meetcampagnes van de laatste jaren. NGT-Geodesia 1993-3 Ir. E. van Bremen - Nationaal radio-navigatieplan Satellietnavigatiesystemen zijn toepasbaar voor veel doel- einden, zoals geodetische puntbepaling en voertuignaviga- tie. Voor de gebruiker is niet alleen de precisie, maar ook de beschikbaarheid en robuustheid van belang. Bij dit laatste speelt ook het toekennen van een officieel keurmerk aan het betreffende systeem of combinatie van Systemen een rol, daar plaatsbepaling en navigatie publieke aangelegenheden zijn. Om zieht te krijgen op de ontwikkelingen van de nieuwe navigatietechnieken teneinde over te gaan tot be leid, is het Ministerie van Verkeer en Waterstaat doende een radionavigatieplan op te stellen, dat past binnen het toe- komstige Europese radionavigatieplan. De auteur belicht en becommentarieert vanuit een geodetisch kader dit plan. Ing. O. Giezenaar ing. F. van Merode - Een geografisch schoolinformatiesysteem Bij het vak geo-informatica leert men ook op de Hoge- school Utrecht dat met een GIS ruimtelijke gegevens kunnen worden bewerkt en gepresenteerd. Aardig is dan een afstudeeropdracht met het Studentenbestand van de sector Bouwnijverheid. Dat administratieve bestand kan nu op open dagen in the matische kaarten van Nederland worden gepresenteerd. (De in het buitenland geborenen zijn 'overig' op de stippen- kaart). Dat bij zo'n opdracht inhoudelijk ervaring wordt opgedaan met het wel en wee van bestanden en van programmatuur, blijkt ook uit dit artikel. Theo Scheele - EEN DAGJE... Kadaster Zeeland. Op stap met de landmeter van het (geautomatiseerde) Kadaster De Dienst van het Kadaster is de laatste jaren nogal eens in het nieuws geweest. Automatisering, personeelsafslanking, taakbezinning en kostendekkend werken zijn de slogans die deze dienst niet onberoerd hebben gelaten. Een cultuuromslag bleek nodig om het nieuwe doel te berei- ken. Welke invloed hebben die veranderingen gehad op het dagelijks leven van de 'landmeter' van het Kadaster? De redacteur liep een dagje mee bij een merkwaardige me- ting, zag hoe die tegenwoordig binnen wordt verwerkt en neemt afscheid van de Staat 75. Ir. G.M. Lammerts van Bueren Scannen vectoriseren of digitaliseren? Een vergelijking De laatste jaren wordt veel geschreven over het toepassen van scanningstechnieken en het vectoriseren van rastergege- vens. Erg veel succes leken deze ontwikkelingen tot voor kort niet te hebben, wanneer men de conversieresultaten vergeleek met het aloude proces van handmatig digitalise ren. Heidemij Geodesie heeft een programmapakket in huis ge- haald, dat wellicht een doorbraak in deze impasse kan be werkstelligen. Een gescande kaart in rasterformaat wordt 'interactief' omgezet in een vectorbestand. Tijdens het vec- toriseerproces mag de gebruiker nog wel bij sturen (letter- lijk!), maar hoe minder dat hoeft, des te sneller het totale proces verloopt. De auteur beschrijft het toepassen van deze nieuwe techniek en vergelijkt deze met andere digitaliseermethoden. Besparingen in de normale produktie van zo'n 30% lijken haalbaar. NGT-Geodesia 1993-4 Prof.dr.ir. G.H. Ligterink - Fotogrammetrie, goed in vorm! Op 4 november 1992 heeft prof.dr.ir. G.H. Ligterink zijn afscheidscollege gehouden. Ter ere van dit afscheid is er een speciaal themanummer van NGT Geodesia versehenen in november 1992, volledig gewijd aan de ontwikkelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk. Het vormt een bundeling van de lezingen van het op die- zelfde dag gehouden minisymposium. In dit nummer publiceren we de afscheidsrede van prof. Ligterink. Na een terugblik, die begin jaren vijftig aanvangt toen de emeritus hoogleraar als Student voor het eerst ken- nismaakte met het vakgebied, worden aan de hand van illustraties recente ontwikkelingen in het fotogramme- trische vakgebied geschetst. Het zwaartepunt ligt hierbij vooral op de digitale fotogram metrie. Uiteraard hören bij een afscheid dankwoorden en die ontbreken in dit afscheidscollege niet. Mr. F. Molenaars ing. J.A. Schaart - GBKN 1975-1993: een zorgenkind volwassen? Na een moeilijke jeugd is de GBKN, bij het bereiken van de volwasssen leeftijd, een nieuwe fase ingegaan. De auteurs beschrijven - op persoonlijke titel - deze overgang. Na het - vooral financieel - terugtrekken van de rijksoverheid zijn de belanghebbenden op elkaar aange- wezen en hebben hiertoe afspraken gemaakt: de Raam- overeenkomst Landelijk Samenwerkingsverband GBKN. Het artikel beschrijft de bestuurlijke verantwoordelijk- heidsverdeling, financien, bijhouding, inhoud, landelijke ondersteuning en wordt afgesloten met aanbevelingen aan de belanghebbende partijen. Mr.ing. Polderman Recht van aanwas en afslag De auteur, werkzaam bij het Kadaster te Alkmaar, brengt het begrip 'aanwas en afslag' onder de aandacht. Het Nieuw Burgerlijk Wetboek schept meer duidelijkheid dan het oude Burgerlijk Wetboek aangaande de vraag bij welke wateren aanwas en afslag van invloed zijn op de eigendomssituatie. Kadastermedewerkers die het begrip in de wandelgangen 'aanslag en afwas' noemden, kwarnen slechts sporadisch met deze wijze van eigendomsverkrijging in aanraking, terwijl op de keper beschouwd elke dag wijzi- gingen in de eigendomssituatie ten gevolge van dit feno- meen plaatsvinden. KT 1993.XIX.3 15

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 17