gulatie slechts een controlefunctie toegekend. Voorts werd verondersteld dat driehoeksmeting, die immers een vrij uitzicht vereiste, in de dicht begroeide Gangesvlakte waar terreinverheffingen ontbraken, niet mogelijk zou zijn, tenzij de regering bereid was dure uitzichttorens te bouwen. Däär zouden Lambton's metingen dus vanzelf tot stilstand komen. De meningsverschillen liepen hoog op en werden zelfs in de jaren 1820 bij de bespreking van de kartering van Ierland door de Ordnance Survey, in het Britse Parlement voortgezet. Intussen werkte Lambton ondanks de dreigende stopzet- ting van fondsen, onverstoorbaar verder. Het gelukte hem in de periode 1802-1823 de zuidpunt van het Indiase schiereiland vanaf Kaap Comorin tot de 18e breedte- graad met een net van driehoeken te bedekken. De waar- dering die hij in wetenschappelijke kringen daarvoor ondervond, bracht zijn tegenstanders tot andere gedachten. In 1818 werd zijn werk, voortaan betiteld als de 'Great Trigonometrie Survey' (GTS), door de over- heid gesanetioneerd. Toen de artillerie-officier George Everest (1790-1866) in 1830 als Surveyor General Lambton's werk voortzette was het pleit al in het voor- deel van de driehoeksmeting beslist, hoewel ook nadien nog wel karteringen zonder voorafgaande triangulatie plaats vonden (edney, 1990). Everest en Oudemans: wegbereiders van formaat De Verdiensten van Everest liggen voornamelijk op geo- detisch en minder op topografisch terrein. Hij verfijnde Lambton's 'Great Theodolite' (voortaan de 'Everest Theodolite' genoemd), introdueeerde meetstaven ter vervanging van meetkettingen en voerde strenge meetin- strueties voor brigadechefs in. Hij week af van Lambton's werkplan om geheel Brits-Indie met een pri- mair driehoeksnet te overdekken. Hij volgde het zgn. 'grid-iron' systeem waarbij om tijd en geld te besparen driehoekskettingen längs de meridiaan werden gemeten op een lengtegraad afstand van elkaar. De uiteinden werden vervolgens door kettingen längs parallellen ver bünden (figuur 3). Hij slaagde er in bekwarne officieren aan te trekken die op hun beurt belangrijke geodetische activiteiten startten, zoals waterpassingen, slinger- en getijdewaarnemingen (nagar, 1990), die in Nederlands- Arabische Zee Golf van Bengalen Figuur 3. Het 'grid-iron' triangulatiesysteem van Everest en zijn opvolgers. Schaal 1:20.000.000. KT 1993.XIX.3 21 78° O.L Dun Karachi Calcutt; Bombt y\ Ceylon 00

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 23