kaarten op een laag pitje, bovendien was het niet com- pleet. Voor die tijd hadden BAKOSURTANAL (Badan Koordinasi Survey dan Pemetaan, de Indonesische nationale instantie voor karteringen en inventarisatie van natuurlijke hulpbronnen) en andere regeringsinstan- ties al gebieden gekarteerd op schaal 1:100.000, 1:50.000 en 1:25.000. Dit werd mede gefinancierd door de Wereld Bank (WB) en andere donoren. Een Studie van Bakosurtanal uit die tijd kwam tot de conclusie dat het zonder verdere externe hulp nog min- stens 35 jaar zou duren om het nationale basiskaarten programma af te werken. Bij inschakeling van het bedrijfsleven en mits er voldoende fondsen beschi kbaar kwamen zou 17 jaar nodig zijn. Dit zou betekenen dat beschikbare fotografie (uit 1981, 1982) verouderd zou zijn voor ze zelfs maar gebruikt was. Tegelijkertijd werden de transmigratie- en regionale ont- wikkelingsprogramma's geplaagd door het gebrek aan basiskaarten en hoogtenetwerken. Onder het TRANS- III-programma had het Ministerie van Transmigratie de verantwoordelijkheid voor de vervaardiging van basis kaarten 1:50.000 op zieh genomen. De produktie van die kaarten kostte veel tijd, geld en mankracht, terwijl de resultaten niet erg betrouwbaar waren. Daarom besliste de regering in Jakarta dat onder het TRANS-V-programma alle nieuwe luchtfotografie en vervaardiging van basiskaarten onder de verantwoorde lijkheid van Bakosurtanal moest plaatsvinden. Boven dien moest dit programma worden uitgebreid en samen- gevoegd met het nationale programma van Bako surtanal. Verder werd ook besloten om programmabij stand en versterking van Baksurtanal aan te bieden in de vorm van een Technical Advisory Team (TAT). Tenslotte zou ook (aanvullende) training en opleiding van de staf van Bakosurtanal worden gegeven. Alles te samen moest dit de karteringscomponent van het TRANS-V-programma gaan vormen, zoals gezegd met Bakosurtanal als pro- jectverantwoordelijke. Voor de in 1981-1982 opge- nomen foto's zou de aerotriangulatie, nodig voor de kartering, onder een door de Canadese regering gefinan cierd project worden uitgevoerd. Over het bestaande (begin jaren tachtig) kaartenbestand kan het volgende worden verteld. Van Java en Bali bestonden kaarten op de schaal 1:25.000 en 1:50.000, echter nog uit de koloniale tijd. Dit geldt eveneens voor relatief kleine stukken van Nusa Tenggara, Sulawesi en Kalimantan. Sumatra en delen van Kalimantan waren in de jaren zeventig opnieuw gekarteerd (1:50.000) uit nieuwe luchtfoto's en met steun van Australie. Dit land heeft eveneens geholpen bij de kartering (1:100.000) van delen van Irian Jaya en de Molukken. Met Japanse steun was tenslotte een klein stuk Zuid-Kalimantan gekarteerd. Voor de aerotriangulatie van Sumatra was het daar in de tweede helft van de vorige eeuw nog door Oudemans gemeten terrestrische triangulatienetwerk met veel moeite gereconstrueerd. De aerotriangulatie bevestigde de uitstekende kwaliteit van dit op bergtoppen verze- kerde netwerk. Bestudering van oude kaarten leert dat in de landelijke gebieden, ook op Java, nog niet zo veel veranderd is, ondanks de enorme bevolkingstoename. Bestaande dorpen en stadjes zijn eerst sterk verdicht, voordat men is gaan uitbreiden buiten de bebouwde kom. Samenvatting van de karteringscomponent Planning Onder TRANS-V werd het bestaande karteringspro- gramma van Bakosurtanal samengevoegd met het pro gramma om basiskaarten en luchtfotografie voor het transmigratieprogramma te leveren. Te samen vormden deze de karteringscomponent van het TRANS-V-programma. Deze component bestond uit: ongeveer 520.000 km2 luchtfotografie op schaal 1:25.000 en 1:50.000, vooral in Kalimantan, Sula wesi, Sumatra en Oost-Timor; aanschaf van satellietbeelden (pas later toegevoegd); basiskaarten op schaal 1:50.000 in Kalimantan en Sulawesi (ongeveer 1100 bladen) en op schaal 1:100.000 in Irian Jaya (ongeveer 120 bladen); waterpasnetwerken in Sumatra en gedeelten van Kalimantan en Sulawesi (totaal ongeveer 9000 km); mobilisatie van een Technical Advisory Team (TAT) om te helpen met projeetmanagement, ontwikkeling van Software en kennisoverdracht op het gebied van de automatisering in de kartografie, digitaal karteren en hogere geodesie; training voor stafleden van Bakosurtanal in de vorm van opfriscursussen, Workshops, studiebeurzen en dergelijke; aanschaf van materiaal, reserve-onderdelen en het afsluiten van onderhoudscontracten. Om er zeker van te zijn dat de transmigratieplanning geen vertraging zou oplopen werd een gedeelte van de werkzaamheden alvast gefinancierd onder het SUAT-V (Start Up Activities Trans-V) project. Voor Bako surtanal ging dat om luchtfotografie en de produktie van fotokaarten. Figuur 2. De auteur doet alsof hij weet waar hij is, gadege- slagen door bewonderende blikken van toeschouwers. KT 1993.XIX.3 41

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 43