Tabel 2. Programme/ en realisering van de TRANS- V karte- ringscomponent Bakosurtanal-component van het TRANS-V-pro- gramma bijna alle gestelde doelen, en soms meer, heeft bereikt (tabel 2); weliswaar met vertraging, maar toch. De belangrijkste fout die in de voorbereiding is ge- maakt, is de verdeling van de aerotriangulatie en overige karteringswerkzaamheden over twee verschillende ont- wikkelingsprogramma's en dus met gescheiden financie- ring. Dit is op heel valide gronden (voornamelijk financiele) gebeurd, op een manier die verrassingen leek uit te sluiten. Die kwamen er toch en hebben het begin van het laatste karteringscontract met bijna twee jaar vertraagd. Een nevengesteld doel van de karteringscontracten was het creeren van karteervaardigheden bij het bedrijfs- leven. Dit is redelijk goed gelukt en hoewel niet vol- maakt, is dat toch een succes te noemen. Het vereiste wel veel meer toezicht van Bakosurtanal/TAT dan oor- spronkelijk was gereserveerd, en de doorlooptijd, met name van de kartografie, werd ook veel langer. Dat was wel voorzien, maar toch niet ingepland. Alle vertra gende factoren opgeteld kan wel de conclusie worden getrokken dat Bakosurtanal in de uitvoering weinig te verwijten valt. Naast de hierboven beschreven werkzaamheden was Bakosurtanal ook nog druk met de produktie van kaarten op de schaal 1:25.000 van Java, Bali, Nusa Tenggara en Timor. Tot op heden zijn daarvan meer dan vijfhonderd kaartbladen gereed. Ook werd een eerste orde GPS netwerk verkend en grotendeels gemeten en een landelijk eerste orde gravimetrisch netwerk gemeten en vereffend. Het nieuwe waterpasnetwerk op Java werd verdicht en netwerken op Bali, Lombok en Noord- Sulawesi gemeten. Op het eind van 1992 werd het eiland Flores ernstig getroffen door de gevolgen van een krachtige onderzeese aardbeving. Binnen tien dagen produeeerde Bako surtanal zeven digitale kaarten (vanaf de foto) en leverde het een groot aantal voorlopige kaarten uit het onderhanden zijnde programma. Voorwaar een hele prestatie. AI met al kan zeker gesteld worden dat Bakosurtanal onder het TRANS-V-programma veel ervaring heeft opgedaan en haar institutionele vaardigheden aanzien- lijk heeft versterkt. Daarnaast is de geodetische infra- struetuur in Indonesie versterkt en zijn van grote gebieden nieuwe foto-, radar- of topografische kaarten geprodueeerd. Een belangrijke investering voor een land dat in een snel ontwikkelingsproces zit. geschommeld tussen bijna drie gülden en een gülden zeventig, terwijl er vier honderd tot twaalf honderd Roe- piahs in een gülden gingen. Daar blijkt meteen ook uit dat het voor contractors soms heel moeilijk was om een kostenberekening voor hun aanbiedingen te maken. Het geheel overziende kan men met recht stellen dat de Noot Prof. ir. J. Rais is directeur-generaal van Bakosurtanal in Cibinong en hoogleraar aan de afdeling Geodesie van de Tech nische Universiteit van Bandung. Ir. A.H. Polderman is thans werkzaam bij de hoofddirectie van Rijkswaterstaat in Den Haag; van 1986 tot eind 1992 was hij teamleider van het Technisch Advies Team in Cibinong. KT 1993.XIX.3 Onderdelen Planning Realisatie Luchtfotografie 520.000 km2 330.000 km2 17.000 lijnkm (gaten) 720.000 km2 (radar) Waterpassen 9000 km 13.500 km 3085 punten 9 zelfregistrerende peil schalen Topografische kaarten 1100 bladen 1: 50.000 120 bladen 1:100.000 584 bladen 1: 50.000 0 bladen 1:100.000 283 fotokaarten 1: 50.000 121 fotokaarten 1:100.000 866 radarkaarten 150.000 TAT 278 manmaanden 533 manmaanden Training niet gespeeifieeerd 219 manmaanden in het buitenland 72 weken training in het buitenland 156 manmaanden in Indonesie Aanschaf materiaal niet gespeeifieeerd reserve-onderdelen SP 25 contactprinter coörd. registr. app. voor mono- comparator analytische plotter kartografische materialen 2 gravimeters analoog-analytisch conversie Wild B8 Nieuwe dementen 35% SPOT bedek- king van Indonesie 34 GPS-punten 8 eerste-orde gravimetriepunten 3.000 tweede-orde gravimetriepunten training in toponymy (50 Studenten) diverse trainingen/ Workshops 44

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 46