samen met vijf man de terreinverkenning voor die vier bladen te verzorgen. Het eiland is bijna geheel bedekt met bomen en het binnenland rijst op enkele plaatsen tot 1000 meter hoogte. De enige weg loopt längs de kust en is op vele plaatsen onbegaanbaar. Sommige gedeelten zijn in zee verdwenen of worden geblokkeerd door naar beneden gevallen rotsen of grondafschuivingen. In het binnen land lopen een of twee onverharde wegen naar kleine dorpen met slechts enkele huizen. De twee districts- hoofdsteden zijn de kleine Steden Bulagi en Tataba, beide met beperkte electriciteitsvoorziening door gene- ratoren. De tocht längs de kust begon in Bulagi en ein- digde aan de westkust in Tataba. Het transport was een mengeling van wandelen längs onverharde wegen en zieh verplaatsen in lange, smalle boten die van het ene naar het andere kustdorp voeren. Het dieet bestond uit cassave en vis, geen groenten, en na een paar dagen kreeg ik ontstekingen in de mond en zweren op het lichaam als gevolg van vitaminegebrek en werken en slapen in natte kleren. In Luwuk had ik geweigerd in de overvolle boot naar Peleng te stappen en had ik een boot gecharterd voor de eigen groep. Na 8 dagen op Peleng sprang ik in Tataba zonder enige aarzeling aan boord van de overvolle boot die ons terug zou brengen naar Luwuk. De volgende dag vlogen we naar Palu en de dag daarop terug naar Jakarta. Er was geen gelegenheid geweest mijn kleren te wassen en ik reisde in vochtige, stinkende kleren. Toen ik op de luchthaven van Jakarta op de taxi naar Bogor wachtte wierp men mij verachtelijke blikken toe, welke ik trachtte te negeren. Thuis in Bogor aangekomen zei mijn vrouw dat ik eruit zag als de 'wildeman van Borneo'. Haar aardrijkskundige plaatsbepaling was echter onjuist, ik was de 'wildeman van Peleng'. Invoering van kwaliteitscontrole Na deze ervaring vroeg de leider van het Technisch Advies Team (TAT), ir. A.H. Polderman, een kwali- teitscontrolesysteem op te zetten voor de contractors. Ik schreef twee handleidingen over fotogrammetrische uit- werking, het uit voeren van terreinverkenningen, karto- grafie, reproduktie, drukken en terreincontrole aan de hand van de gedrukte kaarten. Beide werden vertaald in het Indonesisch en dienden twee doeleinden. De eerste was dat Bakosurtanal ze zou gebruiken voor controle van het werk van de contractors. De tweede was dat ze beschikbaar waren voor de contractors als een gids voor hun eigen kwaliteitscontrole. Het werd snel duidelijk dat het begrip kwaliteitscontrole nogal vaag was. Zowel de contractors als Bakosurtanal hadden het idee dat het controleren van de kleurproef, bijna aan het eind van het karteringsproces, voldoende zou zijn. De contractors realiseerden zieh niet dat meteen vanaf het begin van de produktie een intensieve kwaliteitscontrole moest worden toegepast. De handlei dingen beschreven formele en informele controles en benadrukten dat fouten, gevonden bij een formele con trole, moesten worden gecorrigeerd vöör de volgende stap in het proces. Het bleef tot het einde van het project een gevecht de contractors de controle serieus te laten uitvoeren. Het opleiden van het personeel van Bakosurtanal was niet eenvoudig, omdat de meeste mensen nog jong waren en geen ervaring hadden. Sinds hun opleiding aan de PPFK in Bandung was weinig gelegenheid geweest produktiewerk van betekenis te doen en hun ervaring op het gebied van topografisch karteren was beperkt. Een goede kwaliteitscontrole voor topografische kaarten vraagt echter juist om ervaren medewerkers. Voor de terreinverkenningen en de controle op het ter- reinwerk van de contractors kregen zowel fotogram- meters als kartografen een opleiding. Ze kregen les in elementaire topografie en het gebruik van het kompas, theodoliet en planchet. Ook kaart- en luchtfotolezen kreeg aandacht. De training vond plaats in het kustge- bied van West-Java. Degenen die het beste resultaat behaald hadden werden gekozen om de teams te vormen die de contractors zouden controleren. De kartografen kregen ook een opleiding voor het con troleren van Stereominuten en kleurproeven. AI de oplei- dingen werden in de loop van proces ook op een per- soonlijke basis voortgezet. Een verfrissende meloen na een lange terreindag, längs de weg van Pare Pare naar Barru. 46 KT 1993.XIX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 48