Begeleiding en controle van de grote karteringscontracten Voor al het karteringswerk moesten de contractors per- soneel aantrekken en opleiden. Die opleiding werd gegeven door de buitenlandse experts van de contractor. Hoewel in het begin was voorgesteld de kartering digi- taal uit te voeren, met een zwart-wit kaart als bijpro- dukt, werd dit idee verworpen door de Wereldbank. De kaarten moesten traditioneel met de hand worden ge- maakt. Dit betekende opleiding van personeel in foto- grammetrische uitwerking voor deze schaal (1:50.000), van kartografen in graveren, het pelfilmprocede, het juist plaatsen van namen en Symbolen. Landmeters kregen onderrricht in terreinverkenning. Zoals reeds vermeld waren de handleidingen geschreven voor zowel Bakosurtanal als de contractors. Stereomi nuten, manuscripten na verwerking van de terreinver kenning, kleurproeven, eindfilms, drukplaten en de gedrukte kaarten werden gecontroleerd door Bako surtanal of leden van het TAT. Naast deze officiele controles dienden de contractors voortdurend zelf con- troles uit te voeren. Ze deden al het fotogrammetrische en kartografische werk maar het vervaardigen van de drukplaten en het drukken zelf werd uitbesteed. Controle in het terrein gebeurde in verband met de grote afstanden en de daarmee samenhangende hoge kosten slechts steekproefsgewijs. Het bleek dat de manus cripten bij de tereinverkenning hoofdzakelijk voor wat betreft toponiemen waren gecontroleerd. Het werd aan- genomen dat de topografie op de manuscripten goed was weergegeven, tenzij er zieh onlogische situaties voordeden. De terreinverkenning was dan ook de zwakke schakel in de controle op de contractors en we zullen later zien dat daardoor grove fouten konden ontstaan. Fotogrammetrische uitwerking De Indonesische fotogrammeters hadden alleen ervaring in grootschalige uitwerking op 1:5.000. Zij werden nu geconfronteerd met super groothoek-fotografie op schaal 1:100.000. De fotografische kwaliteit was niet altijd even goed en te zamen met heiigheid en wölken veroorzaakte dit Problemen bij de interpretatie. Zo werden bijvoorbeeld op een kaart verticaal omhoog rij- zende rotsen, welke waren begroeid, gei'nterpreteerd als groepen hoge bomen. De cirkelvormige rotspartij rees maar liefst 100 meter boven het omliggende vlakke gebied uit en had een diameter van ongeveer 200 meter. In zwaar bebost terrein was het onmogelijk de hoogte- lijnen nauwkeurig te tekenen en was het waarnemen van kleinere waterlopen moeilijk. Ook het definieren van de kustlijn, met name in gedeelten van Kalimantan, was soms niet eenvoudig. De contractors hadden naar mijn mening de onjuiste gewoonte de fotogrammetrische modellen uit te werken tot aan de bladgrens. Dat betekende dat een andere fotogrammeter voor het naastliggende blad eveneens tot aan die gemeenschappelijke kaderlijn karteerde. Doordat op deze aansluitingen onvoldoende werd gelet Een typisch voorbeeld van een 'weg' dicht bij het kustdorp Kembani, Peleng. ontstonden er aan die kaderlijnen discrepanties. Door onvoldoende toezicht en interne controle ont stonden er pasverschillen tussen en geen samenhang in topografische objecten. Enkele voorbeelden: in een vlak gebied kruiste op twee naastliggende bladen een hoogte- lijn dezelfde rivier; een rivier stroomde op het ene blad van noord naar zuid, op het andere blad van zuid naar noord; op meerdere bladen hielden rivieren zieh niet aan de wetten van de zwaartekracht, zo liep een rivier eerst 50-75 m omhoog voordat ze afdaalde naar een vallei. Een van de contractors betaalde zijn fotogrammeters per uitgewerkt kaartblad. Dit had het onvermijdelijke gevolg dat hoogtelijnen werden afgevlakt en topografi sche details weggelaten. Scherpe randen van het relief werden keurig afgerond, waardoor het karakter van het terrein verloren ging. Steekproefsgewijs produeeerde Bakosurtanal fotogram metrische uitwerkingen welke gebruikt werden om de originele uitwerkingen te controleren. Regelmatig werden verschillen geconstateerd, speciaal voor wat be treft de hoogte. Zo werd voor de hoogte van een heuvel een verschil ontdekt van 300 meter ten opzichte van een ongeveer 10 jaar oude, door de Japanners gemaakte kaart. De daarna door Bakosurtanal uitgevoerde controle-uitwerking toonde aan dat de Japanse kaart correct was. Omdat ik wist dat de kaarten mogelijk gebruikt zouden worden voor het samenstellen van luchtvaartkaarten wees ik de contractor erop dat nauw- keurige hoogten het verschil konden betekenen tussen over of tegen een berg vliegen. Uiteraard werden de meeste van deze vergissingen en verzuimen in de beginstadia van de contracten gemaakt. Door nauwgezette controle van de fotogrammetrische uitwerkingen, waardoor de fotogrammeters meer erva ring kregen en zieh meer van hun verantwoording bewust werden, verbeterde de situatie. Natuurlijk bleven fouten voorkomen, maar veel minder. Terreinverkenning Zoals bekend, kunnen niet alle terreindetails op lucht- foto's worden gezien en wordt niet alles correct door de fotogrammeter geinterpreteerd, vooral als de foto's zijn KT 1993.XIX.3 47

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 49