plotseling ergens anders kan opduiken'. U kunt zieh voorstellen dat hij door de lokale bevolking met het grootste respect werd behandeld. Toponymie is een speciaal onderwerp dat maar bij weinig kaartmakers geliefd is. Deze voorbeelden zijn gegeven om een idee te krijgen van de ervaringen en 'valkuilen' bij het verzamelen van toponiemen. Kartografische verwerking De kartografische verwerking gaf alle drie contractors de meeste Problemen en nam veel meer tijd dan ver wacht. De drie basiswetten van de beroemde Murphy bleken in deze fase van het werk waar te zijn. Die wetten zijn: alles wat verkeerd kan gaan gaat verkeerd; hoe dichter de kaartvervaardiging het eindstadium nadert des te meer noodzakelijke correcties worden ontdekt; de meest voor de hand liggende fout wordt pas onderkent na het drukken van de kaart. Het probleem was dat plotseling een groot aantal teke- naars nodig was. De twee contractors uit Bandung betrokken alle tekenaars uit die stad. Er was weinig ervaren personeel beschikbaar, en dat voelde er weinig voor een vaste baan op te geven voor een contract van twee jaar, om vervolgens werkeloos te worden. Velen van hen werkten uiteindelijk als part-timers aan het pro- ject. De in dienst genomen tekenaars hadden alleen ervaring met inkttekenen en niet met graveren en werken met pelfilms. Men dient zieh te realiseren dat twee stukken graveerfilm met afmetingen van een gemiddelde kaart hetzelfde kosten als een maandsalaris van een doorsnee tekenaar. De verhouding van salarissen en materiaal is totaal verschillend van de onze. De meeste karteringsbe- drijven kunnen zieh dan ook niet veroorloven dure materialen en instrumenten aan te schaffen. De contractors moesten daarom de tekenaars trainen in het graveren, pellen en het opplakken van schrift en Symbolen. De opleiding begon pas op het moment dat de Stereominuten al werden getekend en de terreinverken- ning was begonnen. Bij elk van de contractors was de Training aan de westkust van Java, niet ver van de Krakatau en Sumatra. KT 1993.XIX.3 buitenlandse kartograaf verantwoordelijk voor die opleiding, daarbij geassisteerd door lokaal personeel met ervaring, zoals ex-militairen van de Topografische Dienst. De communicatie gaf Problemen in verband met de taal, en de tijd was, gelet op de voortgang van het project, beperkt. Het was dan ook geen wonder dat in het begin veel fouten voorkwamen, zowel door onvoldoende handvaardigheid, als door het geen ervaring hebben met het tekenen van topografische kaarten en onvoldoende toezicht. Hoogtelijnen waren bijvoorbeeld gewoon een lijn en er werd niet gekeken naar de relatie tussen die hoogtelijn, de naastliggende hoogtelijnen en de topogra fische details. Ook een kritische benadering van de Ste reominuten ontbrak en de daarop nog voorkomende fouten, zoals de reeds besproken onlogische loop van waterlopen, onjuist relief en niet aangesloten topografi sche details aan de bladgrenzen, nam men gewoon over. Het kon niet worden voorkomen dat fouten en vergeten objecten niet werden ontdekt vöör de druk. Door deze resultaten aan de tekenaars te laten zien werden ze zieh beter bewust waar op gelet moest worden, en in de loop van het project nam hun bedrevenheid toe, maar het bleef moeilijk hen systematisch te laten werken. De tijd benodigd voor het kartografisch werk was zwaar onderschat en voor alle drie contractors was verlenging nodig dat werd betaald uit extra fondsen van het reserve- fonds. De kartografische controleteams van Bakosurtanal werkten bij de bedrijven van de contractors om daarmee de controle te verscherpen. Dit betekende voor de TAT- karteringsspecialisten ook meer reizen van Cibinong naar Jakarta en Bandung. Kleurproeven werden, nadat het personeel van Bakosurtanal ze gecontroleerd had, ook nog eens nagekeken door de TAT-kartografen in Cibinong. De contractors werden constant onder druk gehouden om hun interne controle te verbeteren. Ze leken niet te begrijpen dat een goed toegepaste controle hen op de duur geld zou sparen. Nu hielpen ze de winsten van de fabrikanten van graveerfilm, pelfilm en fotografische film op te jagen. TAT beperkte zieh niet alleen tot het controleren van manuscripten en kleurproeven. Gedurende het gehele project werden algemene adviezen gegeven aan de con tractors en Bakosurtanal. Bijvoorbeeld om eerst een kleurproef te maken van de topografie en deze te contro leren en te corrigeren; dan een nieuwe proef te maken en deze te gebruiken als gids voor de schriftmontage. Het aantal fouten nam hierdoor sterk af. Ook het advies om over te gaan van negatief naar positief werkende druk- platen, waardoor minder reproduktiestappen nodig waren, scheelde in tijd en geld. TAT controleerde de eindfilms en, nadat de correcties waren uitgevoerd, Bakosurtanal het drukken. En plotseling, na alle 'bloed, zweet en tränen' had een contractor zijn deel van het werk beeindigd. Wij slaakten een zucht van verlichting, en er ontstond een gevoel van anticlimax. Tegen het eind van 1992 was het werk klaar, later dan gepland, maar met betere resul- 49

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 51