taten dan verwacht. De kaarten zijn natuurlijk niet perfect. Hoewel alle tot dezelfde serie behoren zagen de kaarten van een con- tractor er toch anders uit dan die van de andere twee. Dit is veroorzaakt door het schritt. Binnen zekere grenzen kon de chef-kartograaf van iedere contractor de grootte van het schritt bepalen voor de topografische details. In de specificaties was de schriftgrootte niet in detail aan- gegeven. Ook de kwaliteit van het schritt verschilde. De contractors besteedden het zetten van het schritt uit. Van twee contractors was het gezette schritt van een goede kwaliteit, van de derde echter niet. Echter, de kwaliteit van het schritt en de juiste plaatsing daarvan hebben een groot effect op het uiterlijk van een kaart. Noten P.J. Oxtoby DipEdTech is sinds de oprichting van de karto- grafische afdeling als docent verbonden aan het ITC. Van 1986-1992 werkte hij als kartograaf-expert in het Technisch Advies Team bij Bakosurtanal in Cibinong. Het artikel is vertaald door A.J. Kers, waarbij zeker wat van Oxtoby's typische Engelse humor verloren is gegaan. 1. Badan Koordinasi Survey dan Pemetaan, de Indonesische nationale instantie voor karteringen en inventarisatie van natuurlijke hulpbronnen. 2. Het woord contractor is onvertaald gelaten omdat de Nederlandse vertaling 'aannemer' slechts geldt voor de bouw en weg- en waterbouw. Conclusies Deze kartering was zonder twijfel omvangrijk. Het is een voorbeeld van een karteringsproject in de overgangs- periode van traditionele naar geautömatiseerde methoden. Voor de meetkundige grondslag werden satel- lietopnamen en aerotriangulatie gebruikt; de hoogtebe- paling gebeurde gedeeltelijk barometrisch. De fotogram- metrische uitwerking was analoog, de kaartvervaardi- ging zeit gebeurde door graveren en beperkt tekenen in inkt. Bij de terreinverkenning werd het kompas gebruikt, evenals het planchet, de theodoliet en soms electronische afstandsmeting. De aanschaf van een draagbaar instru- ment om GPS te kunnen gebruiken bij de terreinverken ning stuitte af op de kosten. Hoe verder op de produktielijn, des te meer traditioneel werden de methoden. Veranderingen gaan snel in deze tijd. Misschien is deze topografische basiskartering de laatste met zoveel traditionele technologie. Het werken aan dit project was een rijke ervaring en gaf veel voldoening. Naast het werk namen mijn vrouw en ik deel aan sommige facetten van de Indonesische samenle- ving en we konden daar nuttige dingen doen. We zagen beiden plaatsen die nog onberoerd en oorspronkelijk waren, plaatsen waar geen toeristen komen. Op de tochten in het terrein was de behandeling altijd beleefd en gastvrij, werden onderdak en verfrissingen aange- boden, ondanks de soms grote armoede. Iedereen heeft van dit grote project geleerd en er is nu meer ervaring in Indonesie voor toekomstige taken. Een van de contractors maakt nu zonder buitenlandse partner topografische kaarten voor Bakosurtanal. Met de verkregen kennis zal het gemakkelijker zijn de stap naar digitaal karteren te maken. 50 KT 1993.XIX.3 Pre-press weet u wat dat betekent? lay-out van scripties. proefschriflen en andere publikaties ontwerp van huisstijlen. logo s briefpapier. visitekaartjes. boekomslagen e d handmade- en computer-illustraties vervaardiging van thematische kaarten en posters scannen en manipuleren van (kleuren-l foto s en illustraties rasterfotografle. luchtfotografie studio- fotografie en infrarood-fotografie overheadsheets en (tekst-)dia s uit bijv boeken en van beeldscherm fotoreportages van speciale gelegenheden Studenten 15% korting GRID gebouw G Nieuwe Prinsengracht 130 1018 VZ Amsterdam T (020) 525 7424 of 7336 7389 F (020) 525 7436

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 52