LREP-II: een project ten behoeve van de ruimtelijke planning in Indonesie P. Suharto, J.A. Bureau en J.E. Drummond Goede planning is ook in een reusachtig eilandenrijk als Indonesie noodzakelijk. Het LREP-II project is bedoeld om pianologen met name op provinciaal niveau meer kennis bij te brengen. Daarnaast wil het project meehelpen de kennis van het personeel en de capaciteit van deelnemende overheidsinstituten te verbogen en te versterken. Een team van Indonesische en buitenlandse deskundigen werkt daarbij o.m. samen op het gebied van geografische informatiesystemen, databases en analyse van (remote-sensing-)beelden voor bodem- en landgebruik. Inleiding In een dynamisch land als Indonesie kan niet of siecht geplande ontwikkeling leiden tot economische en milieu- problemen. De voornaamste doelstelling van het project voor de planning en evaluatie van de natuurlijke hulp- bronnen (LREP-II) is pianologen meer kennis bij te brengen om die Problemen te voorkomen. (Het project wordt in achttien provincies uitgevoerd.) Dit zal bereikt worden door het verbeteren van de vaardigheden van deze pianologen in: analyse van geografische gegevens, besluitvorming en presentatie van geografische infor- matie. Vier Indonesische overheidsorganen zijn betrokken bij LREP-II: Bangda: het directoraat-generaal voor regionale ont wikkeling; Bangda is tevens de overkoepelende orga- nisatie voor de provinciale pianologische bureaus, waarnaar verder verwezen wordt als provinciale Bappeda's; BPN: 'The National Land Agency', enigszins verge- lijkbaar met het Kadaster in Nederland; Puslittanak: het Centrum voor bodem- en agrokli- matologisch onderzoek; Bakosurtanal: de nationale instantie voor karte ringen en inventarisatie van natuurlijke hulp- bronnen. Aangezien Bakosurtanal een coördinerende rol heeft in het project, is het project management bureau (PMO) van LREP-II gehuisvest bij Bakosurtanal. Het wordt bemand door medewerkers van Bakosurtanal en een aantal andere Indonesische en buitenlandse medewer kers. Zoals aangegeven is de voornaamste doelstelling van het LREP-II project om de vaardigheden van de pianologen op een hoger niveau te brengen, en dan vooral bij de provinciale Bappeda's. Het project heeft nog een ander doel, namelijk institutionele versterking. De vier betrokken overheidsorganen leveren vele diensten en deze institutionele versterking zal helpen de kwantita- tieve en kwalitatieve groei te waarborgen. Door de speci- fieke doelen verbonden met de eerste doelstelling te definieren en uit te voeren, mag verwacht worden het tweede doel tegelijkertijd te verwezenlijken. In dit artikel wordt eerst de rol van de pianologen in Indonesie beschreven en de aard van de planologie. Daarna wordt ingegaan op de middelen die, gezien vanuit Bakosurtanal's standpunt, binnen LREP-II toe- gepast moeten worden om de vaardigheden van de pro vinciale Bappeda's op pianologisch gebied te ontwik- kelen. De rol van de provinciale pianologen Heel algemeen gesteld werken Indonesische pianologen mee aan het uitvoeren van de Nationale Vijfjaren- plannen. Het laatste Vijfjarenplan (REPELITA IV) benadrukte zelfvoorziening in voedselproduktie, verbe- tering van inkomens op het platteland, rechttrekken van regionale verschillen en toename van de export van andere Produkten dan olie. Het huidige Vijfjarenplan, Repelita V, legt ook weer de nadruk op de zelfvoorzie ning in voedselproduktie en de export van niet-olie Pro dukten, maar vraagt ook aandacht voor de ontwikkeling van de eilanden buiten Java, en speciaal de eilanden in Oost-Indonesie. Het is duidelijk, dat voor een land dat zieh rieht op ontwikkeling, pianologen nodig zijn. In vijf organisaties of groepen van organisaties in Indo nesie zijn pianologen werkzaam. De eerste groep van organisaties wordt vertegenwoor- digd door de overheidsorganen in deelgebieden, zoals financien, landbouw, transmigratie, openbare werken, bosbouw en communicatie. In deze organisaties worden hoofdzakelijk plannen gemaakt voor het eigen deelge- bied van de economie, en op nationaal niveau kunnen deze planningactiviteiten dan tegenstrijdig met elkaar zijn. Het is de taak van Bappenas (het nationale instituut voor ontwikkelingsplanning) om binnen het raamwerk van de vijfjarenplannen de planningsactiviteiten van de verschillende overheidsorganen op nationaal niveau te coördineren en nationaal geldende ontwikkelingspriori- teiten vast te stellen. Bappenas is de tweede organisatie in Indonesie waar pianologen werken. De derde organisatie is de reeds genoemde Bangda, ver- KT 1993.XIX.3 51

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 53