woordelijk voor dat de geografische informatiesystemen op de provinciale Bappeda's aanwezig zijn als de Bang- damedewerkers daar komen voor de opleiding. Bako- surtanal, BPN en Puslittanak moeten er ook voor zorgen dat de gegevens waarvoor zij verantwoordelijk zijn op de juiste tijd op de juiste plaats zijn. Deze gege vens betreffen onder meer de topografie, het landge- bruik en de bodem. Vertegenwoordigers van deze over- heidsorganen vergaderen regelmatig en zorgen er zo voor dat adequate steun aan Bangda gegeven kan worden. Institutionele versterking Voor wat betreft de institutionele versterking zijn bij- voorbeeld bij Bakosurtanal voor de duur van het project verscheidene Indonesische en buitenlandse technische specialisten aangetrokken. De Indonesische specialisten zijn toegevoegd vanuit de Technische universiteit van Bandung (ITB), en de buitenlandse specialisten vanuit Euroconsult in Arnhem en het ITC in Enschede. Naast een project management adviseur kent deze groep onder meer specialisten op het gebied van informatiesystemen, analyseren van beeiden voor bodemsoorten en landge- bruik, opleidingen, databases, basiskartering en GIS. De groep werkt samen om te zorgen dat: de juiste GIS-hardware en -Software de provinciale Bappeda's op tijd bereikt; de topografische gegevens eveneens op tijd bij de provinciale Bappeda's zijn; de buitenlandse en lokale opleidingen zo worden georganiseerd en de curricula zo samengesteld, dat ze voldoen aan de behoeften van de provinciale Bap peda's, BPN en Puslittanak. Het volgende voorbeeld laat zien dat door het aanle- veren van up-to-date topografische gegevens aan piano logen, Bakosurtanal institutioneel wordt versterkt. In de volgende paragraaf van dit artikel wordt bespro- ken hoe de provinciale pianologen betrokken zullen worden bij planning van de provincie als geheel, met Figuur 1. Kwaliteitscontrole van digitale gegevens (kaart van het wegennet in Zuid-Sulawesi) door een medewerker van Bakosurtanal. behulp van een database schaal 1:250.000. Voor een semi-gedetailleerde planning is de database schaal 1:50.000. Het geometrische raamwerk voor de database zal geleverd worden door Bakosurtanal in de vorm van topografische gegevens. Deze worden ontleend aan gedi- gitaliseerde kaarten op de schalen 1:250.000 en 1:50.000 (soms 1:25.000). Aangezien Bakosurtanal het meeste digitaliseerwerk uitbesteedt, moeten heel duidelijke spe- cificaties worden vastgesteld over het digitaliseren, de kwaliteitscontrole en de kwaliteitsbeoordeling. LREP- II's technische specialisten zijn al betrokken geweest bij het opstellen van zulke specificaties, die niet alleen bestemd zijn voor LREP-II, maar ook voor alle gebrui- kers van digitale gegevens van Bakosurtanal. De specifi caties worden nu op hun bruikbaarheid getest voor de eerste provincie op Bangda's 'verlanglijst' (Zuid-Sula wesi). Het is de bedoeling dat deze manier van werken een integraal deel zal vormen van de werkroutine van Bakosurtanal's database centrum, ook nadat het LREP- II project afgelopen is (figuur 1). Pianologen hebben de meest recente informatie nodig, maar zoals alle kartografen weten, zijn zelfs recent gepubliceerde kaartseries per definitie verouderd. Me- thodes om veranderingen in het terrein op te sporen, met gebruikmaking van luchtfotografie en satellietbeelden, worden ontworpen door de specialisten en hun 'counter- parts' van Bakosurtanal. Op soortgelijke wijze worden ook methodes vastgesteld om veranderingen in te voegen met behulp van digitale niet-stereoscopische plotting. Het voortdurend invoeren van de nieuwste gegevens zal garanderen dat de provinciale pianologen voor hun GIS gegevensbestanden een geometrisch raam werk hebben, dat gebaseerd is op de nieuwste gegevens. De methodes worden momenteel toegepast op de gege vens van Zuid-Sulawesi (figuur 2). Zo kunnen nog vele andere voorbeelden gegeven worden. Maar dit voorbeeld, het ontwerpen van specifi caties en methoden om de meest recente informatie te kunnen leveren, laat voldoende zien hoe institutionele versterking automatisch volgt als voldaan wordt aan de behoeften van de pianologen. Planologische produktie en benodigde informatie Het huidige, niet digitale, werk van provinciale piano logen behelst het in kaart brengen van identificeerbare landarealen, die elk uniforme eigenschappen hebben in termen van landgebruik, bodem, bewoning en bestaande infrastructuur. Daarna volgt (waar mogelijk) een ver- dere karakterisering naar andere kenmerken zoals: legale Status van het land, mogelijkheid voor irrigatie, Status van overstromingbeheersing, toegankelijkheid en afstand tot markten. Gebaseerd op de zo in kaart gebrachte gegevens worden beslissingen genomen over de geschiktheid van het gebied voor alternatieve "ormen van ontwikkeling. De kaarten varieren in schaal van 1:750.000 tot 1:5.000. Deze niet-digitale benadering van planning houdt stap KT 1993.XIX.3 53

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 55