voor stap in: 1het verzamelen van kenmerken van het land naar thema; 2. het toewijzen van deze kenmerken aan de arealen met homogene eigenschappen; 3. analyse van de kenmerken van de arealen; 4. toekennen van geschiktheidsgraden voor verschil- lende vormen van landgebruik aan de arealen; 5. presentatie van de geschiktheidsgraden van de arealen. De niet-digitale benadering zou er, als GIS analoog behandeld wordt, als volgt uitzien: 1is de vervaardiging van een thematische database; 2. is een polygoon overlay; 3. en 4. zijn overlay-analyses, gebaseerd op geschikt- heidsmodellen; 5. is dan een softcopy- of hardcopy-presentatie van het resultaat. GIS met z'n snelle overlay-analyse, de vele opties voor de gebruiker en snelle presentatietechnieken, maakt het mogelijk vlugger en gemakkelijker een grote verschei- denheid aan alternatieven van landgebruik in beschou- wing te nemen. Het is aannemelijk dat hierdoor meer alternatieven bekeken kunnen worden en betere plan- ningskeuzes gemaakt. Hulp van LREP-II bij informatieverkrijging en produktaflevering De bij LREP-II betrokken overheidsorganen kunnen veel van de thematische gegevens die de pianologen nodig hebben, leveren. Datgene waar ze niet voor kunnen zorgen moet eventueel door pianologen in het veld verzameld worden of vervaardigd met behulp van luchtfoto-interpretatie-technieken of multispectrale en radar-remote-sensing-beeldverwerkingsmethoden. Voor de ontwikkeling daarvan zorgen de LREP-II technische specialisten en hun counterparts. De database voor de planning van de provincie als geheel wordt in eerste instantie afgeleid door digitalise- ring van de bestaande schaal 1:250.000 planningserie, met een topografische basis die heel Indonesie bedekt. Deze database zal verbeterd worden door bijvoorbeeld classificatiesystemen te verfijnen, hypsografische infor- matie te introduceren en geometrische inconsequenties te verbeteren. Ook zullen in de database die nieuwste gegevens worden aangebracht, welke ook gelden als nor male standaard voor het herzien van de topografische kaartserie op schaal 1:250.000. Technieken voor het opschonen van satellietbeelden zullen bij Bakosurtanal ontwikkeld worden voor een uiteenlopende groep gebruikers en leveranciers van gegevens, waaronder Bangda, BPN en Puslittanak. De database voor semi-gedetailleerde planning wordt afgeleid uit te digitaliseren recente kaarten op schaal 1:50.000 en 1:25.000. Het digitaliseren betreft niet de gehele provincie maar alleen prioriteitsgebieden. In elk van de prioriteitsgebieden worden specifieke ontwikke- lingsprojecten gepland. Van de prioriteitsgebieden en de daarin opgenomen ontwikkelingsprojecten is een lijst gepresenteerd in tabel 1. De kaarten worden allemaal Figuur 2. Opsporen van veranderingen met behulp van lucht- foto-interpretatie (kaart van Zuid-Sulawesi) door een mede- werker van Bakosurtanal. herzien aan de hand van recente luchtfoto's; de opnamen zijn door LREP-II bekostigd. Vereiste vaardigheden voor provinciale pianologen In het voorafgaande werd gesproken over een Schema waarmee Bangda werkt met de provinciale planners en over de twee niveaus (de provincie als geheel en semi- gedetailleerd) waarop planning gaat plaatsvinden. Binnen dit schema zullen de feitelijke planningstaken uitgevoerd worden; zij vormen de basis voor opleiding in de werksituatie. De vereiste vaardigheden omvatten: begrip van de relevante ruimtelijke analysetechnieken, besluitvorming, presentatie van geografische informatie en het kunnen omgaan met de Computer. Hulp van LREP-II bij het aanleren van de vaardigheden De technische specialisten verbonden aan Bangda (en de andere overheidsorganen) zullen de opleiding op het werk verzorgen. De onderwijskundige basis voor de ver- betering van de vaardigheden van de provinciale piano logen en voor institutionele versterking is een combi- natie van opleidingen in het buitenland, in Indonesie en in de werksituatie zelf. De 'Asian Development Bank' 54 KT 1993.XIX.3

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 56