alswel om het kunnen herkennen van generieke de menten en toevoegingen. Dit is om verdubbelingen van generieke dementen in de officieel vastgelegde naam te voorkomen, en beslissingen te kunnen nemen omtrent de te prefereren schrijfwijze. Betekenisinformatie ontleend aan interviews moet ach- teraf met taalkundige expertise worden geevalueerd: 'Volksetymologie', het zonder kennis van de systematiek van klankverschuivingen verklaren van de herkomst van woorden en namen, is in Indonesie niet minder populair dan eiders. Dit kan zelfs leiden tot verbastering van namen. Zo zet Van Gent uiteen dat Cirebon, de naam van de bekende kratonstad aan de noordkust van Java, vermoedelijk een verbastering is van de vroeger meer gangbare vorm Cheribon, die mogelijk valt terug te voeren op een Sanskriet-woord. De (vermeende) vervor- ming geschiedde naar analogie van een algemene Sunda- nese waternaam-syntaxis 'Ci- plant- of diernaam' (een 'rebon' is een soort garnaal). Meer dan een kwart van de plaatsnamen in het Sundanese taalgebied - waar Cirebon volgens de Language Atlas overigens net niet meer toe behoort - is inderdaad onvervormd afgeleid van de naam van een längs de plaats strömend riviertje. Het riviertje schijnt bij Cirebon te ontbreken. Ondanks het risico van etymologische missers is herken- ning en vastlegging van de betekenis van bepaalde naam- elementen noodzakelijk om sommige van de provisio- nele richtlijnen voor naamschrijving te kunnen volgen. Een daarvan luidt bijvoorbeeld dat een generiek dement alleen los van het specifieke gedeelte van een naam dient te worden geschreven indien het zijn letterlijke betekenis heeft behouden, en dus nog daadwerkelijk als generieke term funktioneert. Dus Gunungsitoli als de naam van de hoofdplaats van het eiland Nias, maar Gunung Agung als de naam van de berg op Bali ('gunung' betekent 'berg'). Deze regel wordt ook geadviseerd voor bijvoeg- lijke naamelementen, waarvan het letterlijke van de betekenis kan worden afgeleid van in het veld gevonden Figuur 3. Uitsnede uit een glossary voor het verzamelen van plaatsnamen in het Sundanese taalgebied. opposities - bijvoorbeeld Cibodas Girang vs. Cibodas Hilir ('girang' boven-, stroomopwaarts; 'hilir' beneden-, stroomafwaarts). De glossary is niet alleen functioneel voor de herkenning van naamelementen door de topograaf. Een goede glos sary vormt bovendien de sleutel tot de rijkdom aan his- torisch-geografische informatie die in veel toponiemen Iigt besloten. Figuur 3 illustreert dit met een paar lemma's van de Sundanese glossary vervaardigd voor de veldoefeningen bij Cipanas. De Sundanese glossary werd als proef simpelweg samen- gesteld uit de verschillende dementen van de ruim 1100 namen van nederzettingen in de huidige kabupaten Ban dung. Deze kwamen voor op de l:50.000-kaarten van de Topografische Dienst van Nederlands-Indie, en werden opgezocht in het Soendaas-Nederlands Woordenboek van F.S. Eringa - een posthuum versehenen levens- werk dat bewondering verdient en enige andere beschikbare bronnen voor het Sundanees. Bij deze ope- ratie bleek dat bij slechts 5% van de namen geen enkel mogelijk aanknopingspunt voor een betekenis kon worden gevonden. In Indonesie moet de topograaf, anders dan in Neder- land, intensief communiceren met de plaatselijke bevol- king om de gewenste naaminformatie te kunnen verza melen: naambordjes zijn in de meeste dorpen afwezig, en geven als ze er al zijn vaak een verouderde spelling. Omdat het in dit land goed gebruik is de territoriale autoriteiten in alles te kennen, is het standaardproce- dure dat een veldteam zieh eerst vervoegt bij de hogere autoriteiten, en daarna in de administratieve hierarchie afdaalt tot een zo laag mogelijk niveau. De topografi sche verkenning van het grondgebied van de kleinste eenheid op het platteland, de dorpsgemeente of 'desa', begint met een bezoek aan het dorpshoofd. De algemene lijnen van bestuurlijke organisatie worden geschetst in figuur 4. De gemiddelde oppervlakte van een 'kabupaten' varieert van 777 km2 in het 'Daerah Istimewa' Yogyakarta tot 51.942 km2 in Oost-Kalimantan; een 'kecamatan' meet gemiddeld van 43 tot 4.074 km2. Van de bestuurlijke hierarchie is voor de topograaf vooral de lijn propinsi- kabupaten-kecamatan-desa van belang, waarbij de kecamatan het voornaamste informatiecentrum is. In het 'kantor kecamatan' wordt een uitvoerige admini- stratie gevoerd, en zijn doorgaans kaarten met de namen en grenzen van de desa's voorhanden. De 'camat' (het districtshoofd) is zelf ook een belangrijke informatie- bron, maar zijn persoonlijke achtergrond ligt niet nood- zakelijkerwijs binnen het gebied; de funetie is bovendien gebonden aan een relatief körte ambtstermijn. Het gegeven dat een kecamatan een oppervlakte kan hebben van een Nederlandse provincie en bovendien verschil lende taalgemeenschappen kan herbergen - kecamatan- grenzen volgen geen taalgrenzen - maakt duidelijk dat het 'kantor kecamatan' in geen geval eindstation mag zijn bij het opnemen van namen. Het kantoor van de 'kepala desa' (het dorpshoofd, de laagste territoriale bestuurder op het platteland) is de werkelijke ingang naar het veld. Hier worden vaak de 62 KT 1993.XIX.3 angkrong uitholling in rivieroever babakan nieuwgesticht dorp bantar 1. ondiepe piek in een rivier, met stroom- versnellingen2. met stenen of kiezel bedekte strook längs de oevers van een rivier, die bij hoog water overstroomt baru nieuwe aanplant; verplichte aanplant van koffie ten tijde van het Cultuurstelsel beber deel van een rivier met weinig of geen stroming bojong schiereiland in de meander van een stroom cadas stenig sediment of vaste rots in de bedding van een rivier eukang kleine (bamboe-)brug dungus dicht bos karees ondiepe piek in een rivier, met veel stenen lengkong kreek of inham in een rivier of meer leuwi diep gedeelte van een rivier nambo oude rivierbedding pabuaran tijdelijk onderkomen, bij werkzaamheden in het bos, enz. panenjoan uitzichtspunt panggalengan complex van kleine sawah-dijkjes pangragajian zaagmolen pangumbahan wasplaats parapatan kruispunt parigi diepe greppel; doodlopende zijtak bij de monding van een rivier parung stroomversnelling met een groot verval

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 64