Kartografisch onderwijs en opleiding aan de Technische Universiteit van Bandung T. Lukman Aziz Aon het kartografisch onderwijs werd bij de afdeling Geodesie van de Technische Universiteit van Bandung tot het begin van dejaren zeventig nog maar weinig aandacht geschonken. Met Nederlandse ontwikkelingshulp werd in 1975 de School voor Fotogrammetrie en Kartografie gesticht. Dit artikel schetst de ontwikkeling van de school sedert 1975 en de invloed op het kartografisch onderwijs van die afdeling Geodesie. Inleiding De afdeling Geodesie van de Technische Universiteit van Bandung (Institut Teknologi Bandung, ITB) werd in 1950 opgericht als een zelfstandige afdeling. Vanaf die tijd is de afdeling verantwoordelijk geweest voor het onderwijs in landmeten en karteren in Indonesie1. In verband met de snelle ontwikkelingen op vele gebieden in Indonesie, waarbij kaarten nodig zijn om plannen en ontwikkelingsactiviteiten te ondersteunen, werd de dis- cipline landmeten en karteren steeds belangrijker. Dit heeft steeds een uitdaging betekend voor de afdeling om te zorgen voor goed onderwijs en het opleiden van vol- doende mankracht op haar vakgebied. Van 1950 tot 1972 bestond slechts een opleidingsniveau, geodetisch ingenieur, soortgelijk aan de opleiding van de Technische Universiteit in Delft. In 1973 werd een nieuw onderwijssysteem geintroduceerd dat was overge- nomen van de universiteiten in de Verenigde Staten. Het nieuwe systeem kende drie opleidingsniveaus (tabel 1), namelijk: het middelbaar technisch niveau in landmeten (sinds 1973), en in fotogrammetrie en kartografie (sinds 1975); het academisch niveau (Sl) sinds 1973 en het postacademiaal niveau (S2) in landmeten en foto grammetrie, beide sinds 1981. Om te kunnen bijdragen aan de karteringsbehoeften van Indonesie en het daarmee samenhangende benodigde opgeleide personeel werd in 1975 de School voor Foto grammetrie en Kartografie (Pusat Pendidikan Foto- grammetri dan Kartografi, PPFK) opgericht, een oplei- dingsinstituut voor fotogrammetrische en kartografi- sche medewerkers op middelbaar technisch niveau. Het was een samenwerkingsproject tussen het ITB, de Indo nesische Nationale Karteringsdienst Bakosurtanal2, en het ITC te Enschede (pranoto asmoro, 1982). Het Nederlandse Ministerie voor Ontwikkelingssamenwer- king leverde financiele bijdragen in de vorm van appara- tuur, materiaal en salarissen voor Nederlandse project- medewerkers. Van 1975-1980 was dit een zogenaamd 'G to G' project3 tussen de Indonesische en Nederlandse regeringen. PPFK is gebleken een goed voorbeeld te zijn van het geslaagd opzetten van een instituut door het ontvangende land. In 1980 nam de afdeling Geodesie van het ITB de verantwoording voor PPFK over en daarna vormden de opleidingen een integraal deel van het ITB onderwijssysteem. Kartografisch onderwijs aan de afdeling Geodesie Kartografie heeft vanaf 1950 deel uitgemaakt van het curriculum van de afdeling, maar de verwezenlijking verliep weinig vlot. Dit werd veroorzaakt door onvol- doende bevoegde docenten, te weinig onderwijsmid- delen als boeken en collegedictaten, tekengereed- schappen en -materialen, en reproduktiematerialen en -apparatuur. Tussen 1964 en 1972 werd kartografie onderwezen in het eerste Semester (14-16 weken); het bestond per week uit 2 uur College, 2 uur praktische toepassingen en 2 uur zelfstudie en leverde 2 zoge- naamde semester-studiepunten-eenheden (CSU)4 op Tabel 1Niveaus van de academische en niet-academische studieprogramma 's - - - - - - - - - S komt van 'Stratum', d.w.z. 'laag', hier beter niveau - D betekent 'diploma' - SP betekent 'specialist' - na behalen van de graad van 'bachelor' kan de Studie worden beeindigd - S2 is de 'Masters degree' vergelijkbaar met het Nederlandse doctorandus of ingenieur - S3 is de Nederlandse doctorsgraad KT 1993.XIX.3 65 academisch niet-acade specialisatie oplopende studieduur programma misch pro CSU's (semester) gramma DI 40-50 2-4 D II 80 - 90 4-6 bachelor DIU 110 - 120 6-10 Sl DIV 114 - 160 8-14 S2 SP I 180 - 194 12 - 18 S3 SP II 228 - 233 16 - 22 Bron: lukman, 1988.

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 67