Figuur 1. Aantal Studenten voor de Operateur-A en de Operateur-B cursussen (sinds 1978). technieken. Om een indruk te krijgen van het aantal Studenten zijn enkele statistische gegevens opgenomen (figuur 12 en 3). Officiele Status en uitbreidingen In 1983 kreeg de PPFK als integraal onderdeel van de ITB-opleiding de Status van een officieel kartografisch opleidingsinstituut. Dit betekende dat in het rangen- stelsel van de overheid het diploma in principe rechten op promotie geeft; in private bedrijven is dat echter niet altijd het geval. Voor de PPFK betekende deze erkenning een belang- rijke vooruitgang in haar ontwikkeling. Ook belangrijk was de uitbreiding van apparatuur en ruimte. Dit betrof standaard hardware voor digitale kaartvervaardiging (digitizers, PC's, plotters) en Soft ware (AutoCad, ARC/INFO, ILWIS, Mapinfo). Als gevolg van de groeiende kartografische opleidingsactivi- teiten in de laatste drie jaar en de installatie van nieuwe digitale apparatuur was meer ruimte nodig. In het origi- nele PPFK-gebouw is nu alle apparatuur opgesteld en zijn de kamers voor de docenten en de administratie. In het gebouw ernaast zijn de leslokalen gesitueerd. Bijdragen aan karteringswerkzaamheden Op dit moment nemen de karteringswerkzaamheden in Indonesie nog steeds toe. Hierdoor is de oorspronkelijke doelstelling bij de oprichting van de PPFK, het ver- zorgen van de opleiding voor het benodigde personeel om de karteringsbehoeften van Indonesie uit te voeren, nog steeds van toepassing. De groei van de karterings werkzaamheden met daarin ook veel kartografisch werk vereist niet alleen personeel op middelbaar niveau maar ook, en zelfs meer, op tekenaarsniveau. Dat de bijdrage van deze tekenaars met een PPFK-opleiding belangrijk is, wordt met een voorbeeld van een basiskarteringspro- ject van Bakosurtanal aangetoond. Met financiering van de Wereldbank is vanaf 1988 de KT 1993.XIX.3 vervaardiging van 566 bladen op schaal 1:50.000 van een deel van Kalimantan en Sulawesi uitbesteed aan 3 pri vate consortia. De kostenopgaven toonden aan dat het kartografisch werk (salarissen voor de tekenaars, mate- rialen, reproduktiewerk, enz.) ongeveer 38% van de totale kosten zouden bedragen. Na een jaar ontdekte een consortium dat de tijd te krap was begroot en de kosten voor het kartografisch werk veel hoger zouden uitvallen. Na overleg verzorgde de PPFK voor dat consortium een speciale 'in house' cursus van ongeveer 3 maanden in het inwerken van terreinverkenningen en het netjes en nauwkeurig tekenen. Om verdere achterstand te voor- komen namen op part time basis tekenaars van andere overheidsinstituten (de meeste met een PPFK-opleiding) alsmede enige PPFK-instructeurs deel aan het project. Het eindrapport van het bedoelde consortium toonde aan dat de kosten voor het kartografische werk circa 55% van de totale project kosten bedroegen (ptnarcon, 1992). De schattingen en uitkomsten bij de andere twee consortia waren soortgelijk. Er zijn nog andere voorbeelden te noemen maar dit voorbeeld toont wel aan hoe groot bij zo'n project de invloed van het kartografisch werk is op de kosten. Het is in Indonesie voor de eerste maal dat topografische karteringen werden uitgevoerd door private onderne- mingen; voordien gebeurde dat uitsluitend door de Mili- taire Topografische Dienst. De volgende lessen kunnen uit dit project worden geleerd: de hoeveelheid kartografisch werk werd onderschat en men realiseerde zieh pas later dat zonder gekwali- fieeerde tekenaars de situatie voor wat betreft de kosten kritiek kon worden; er is meer waardering voor de kartografische disci- pline ontstaan; de PPFK kan tot op zekere hoogte bijdragen aan het succes van zulke projecten. De uitdaging Evenals in andere landen is in Indonesie de uitdaging om het kartografisch onderwijs en opleiding up-to-date te Figuur 2. Aantal Studenten ingedeeld naar bedrijf. 67 aantalStudenten Legenda j A cursus (Z: 236) 1 B cursus (Z: 225) 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 (3596) A cursus Legenda Bakosurtanal Strijd krachten Overheids Instituten Hül Staats bedrijven llll Private bedrijven 1ÜMS Andere (2796) B cursus

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 69