De vraag naar afgestudeerden met een grondige kennis van de kartografie was intussen sterk toegenomen, mede door de activiteiten van Bakosurtanal2 in Cibinong en de PPFK3 in Bandung, de afdeling Kartografie van het Bodemkundig Instituut in Bogor en verschillende andere instellingen. Ook voor projecten zoals de samenstelling van thematische atlasbladen door Bakosurtanal, werd vaak een beroep gedaan op de expertise van de karto grafie staf van de faculteit. Met behulp van bestaande collegedictaten van het ITC en de nieuwste literatuur werd de inhoud van de Colleges in de verschillende kartografische vakken op peil gebracht en werden ook de practica aangepast. Demon- stratiemateriaal, zoals kaartvoorbeelden uit een aantal landen en diaseries over verschillende kartografie- onderwerpen, was voor dit doel uit Nederland meege- nomen. Het was een uitgesproken wens van de Indonesische staf om te kunnen beschikken over een kleine reproduktiefa- ciliteit. Hiervoor werd een klein gebouw ontworpen in de stijl van de eerder op het terrein van de universiteit gebouwde laboratoria. Door het zeer beperkte budget kon in het eerste begin geen dure, nieuwe apparatuur worden aangeschaft. Vanuit Nederland werd echter een door de Vrije Universiteit afgeschreven reproduktieca- mera opgestuurd en Bakosurtanal Steide een contact- raam beschikbaar. Verder werd alles aangeschaft op de lokale markt. Voor de opzet van de sectie reproduktie werd dankbaar gebruik gemaakt van adviezen van de Zwitserse expert J. Käser, die in diezelfde tijd de repro- duktie-afdeling, inclusief drukkerij, opzette bij Bako surtanal. Na training van de staf en een laborant werd de sectie in gebruik genomen voor instructiedoeleinden en, op zeer bescheiden schaal, ook voor produktiewerk. Voor de training van de staf werden ook körte, inten- sieve cursussen gegeven over speciale onderwerpen door gastdocenten van buiten Yogyakarta. Zo gaven drs. E.S. Bos en ir. A.J. Kers een cursus over resp. netwerk- planning en generalisatie van topografische kaarten. Het 'Earth Sciences Project' Na het beeindigen van het 'Serayu Valley Project' begon een nieuw project: het 'Earth Sciences Project'. Het was een onderdeel van een breder samenwerkingsverband, namelijk van de 'Netherlands-Indonesian Inter Univer- sity Programme of Cooperation', de Gadjah Mada Uni versiteit, de (toen nog) Landbouwhogeschool Wage ningen, de Rijksuniversiteit Utrecht en de Vrije Univer siteit Amsterdam. In het kader van deze samenwerking werd een zestal Nederlandse academici gedurende een aantal jaren geplaatst bij de faculteiten Geografie, Bos- bouw en Medicijnen. Andere academici brachten körte bezoeken, en UGM-academici kregen opleidingen in Nederland of assistentie bij hun promotie. De eerste auteur van dit artikel werd door het ITC 'uit- geleend' aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, en voor drie jaar (1982 tot en met 1984) uitgezonden. Zijn Het kartografiegebouw in aanbouw (1977). taken bestünden uit het management van het 'Earth Sciences Project', de verdere ontwikkeling van de afde ling Kartografie en de benodigde cursussen daarvoor. Net als tijdens het 'Serayu Valley Project' kwam veel steun van twee senior stafleden van de afdeling Geomor- fologie van de 'Fakultas Geografi', namelijk prof. Surastopo Hadisumarno (toen decaan) en drs. Karmono Mangunsukardjo (project 'counterpart'). Vooral drs. Karmono (gepromoveerd in 1984 op basis van zijn onderzoek voor het 'Serayu Valley Project') toonde veel belangstelling voor de kartografie. Buiten het project om werd verdere samenwerking gestimuleerd tussen de afdelingen Kartografie en Remote sensing, met afstemming van cursussen en onderzoek. Het hoofd van de afdeling Remote sensing, dr. Sutanto, speelde een belangrijke rol in deze ontwikkeling. Als onderdeel van het project werden drie van de acht wetenschappelijke stafleden van de afdeling Kartografie in de gelegenheid gesteld de postgraduate cursus in kar tografie aan het ITC te volgen. Een van de drie, drs. Sukoco, volgde daarna ook de MSc opleiding. Een paar jaar eerder, maar met gebruik van andere fondsen, studeerde een staflid van de 'Fakultas Geodesi' ook kartografie op het ITC. Tijdens het project werden pogingen gedaan om nauwere contacten tussen de 'Fakultas Geodesi' en de afdeling Kartografie van de 'Fakultas Geografi' te bevorderen, evenwel met beperkt succes. In de projectperiode financierde Japan een Dainippon zeefdrukproefpers en werden de reproduktiefaciliteiten verder uitgebreid tot een volwaardige eenheid. Door het aannemen van produktiewerk voor derden werd een bescheiden 'derde geldstroom' gecreeerd, met als doel het financieren van (kostbaar) cursusmateriaal zoals foto- en graveerfilms. Om een indruk te geven van de plaats van de kartogra- fiecursussen binnen de 'Fakultas Geografi', volgt hier een körte uitleg, gebaseerd op de situatie aan het einde van het project in het academische jaar 1983-1984. Het Indonesische academische onderwijs was gebaseerd op het Nederlandse systeem, maar verändert in de rich- ting van het Angelsaksische model. Het programma kent de niveaus 'Sarjana Muda' (equivalent aan BSc) en 70 KT 1993.XIX.3 Ss

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 72