Het kartografiegebouw maakte deel uit van een complex van laboratoria, dat tussen 1974 en 1978 op het terrein van de Geografische faculteit verrees. 'Sarjana', die samen het Sl-niveau vormen. Daarna volgen S2 (Msc) en S3 (doctor). De volgende beschrijving betreft alleen het Sl-niveau. Het academische jaar is verdeeld in twee semesters, ieder met 16 collegeweken gevolgd door examens. Tussen de semesters zijn er ook körte perioden veldwerk. Een be- paalde cursus duurt een heel Semester. Per cursus worden 'kredietpunten' (CSU4) toegekend, afhankelijk van het aantal studie-uren per week. Het aantal CSU per cursus varieert tussen 1 en 3. In het academische jaar 1983-1984 namen Studenten van de 'Fakultas Geografi' de meeste cursussen uit het aanbod van de faculteit zelf. De acht afdelingen van de faculteit verzorgden die cursussen, met uitzondering van enkele algemene cursussen in bijvoorbeeld wiskunde, talen en godsdienst. Semester 1 van de 'Sarjana Muda' opleiding bevatte 32 en het tweede semester 31 cursussen. Per semester diende een Student tussen de 12 en 24 CSU te behalen, en hij of zij studeerde af op 'Sarjana Muda' niveau na het behalen van tenminste 116 CSU, waarvoor tussen de drie en zes jaar nodig was. Verplicht waren ook vijf veldwerkperioden. Binnen het totale aanbod van die 63 cursussen verzorgden stafleden van de afdelingen Karto- grafie en Remote sensing de volgende (ieder met een waarde van 3 CSU): kartografische grondbeginselen, grafische voorstelling van gegevens, landmeetkunde, grondbeginselen van de fotogrammetrie en grondbegin selen van remote sensing. Het 'Sarjana' deel van het Sl-niveau is de specialisatie en volgde hetzelfde patroon, ook met twee semesters, en met een keuze uit een totaal aanbod van 62 cursussen. Binnen de acht toegestane studierichtingen was een beperkte keuze mogelijk; Studenten waren verplicht ook een aantal cursussen buiten hun eigen specialisatie te KT 1993.XIX.3 volgen. In de specialisatie was een veldwerkperiode begrepen, en moest een scriptie (6 CSU) geschreven worden. De studieduur van deze cursus bedroeg 4 jaar en in die tijd diende de Student tenminste 39 CSU te behalen. De afdeling Kartografie bood een achttal cursussen aan (ieder weer met een waarde van 3 CSU): kaartanalyse en -interpretatie, beginselen (uitgebreid) en technieken in de kartografie, thematische kartografie, topografische kartografie, kaartreproduktie, wiskundige kartografie, automatisering in de kartografie, management in de kartografie. De afdeling Remote sensing verzorgde ook acht cur sussen in de specialisatie. Ze werden gegeven door staf leden van die afdeling en, voor zover het toepassingen betrof, door stafleden van andere afdelingen. Dit was de situatie aan het einde van het 'Earth Sciences Project'; het samenwerkingsverband liep zelf nog enkele jaren door. Sindsdien is Nederland maar zijdelings betrokken bij de kartografie-opleiding op UGM, vooral door de blijvende contacten tussen het ITC en de afde ling Remote sensing. De afdeling Kartografie zelf is niet blijven stilstaan; zij is vooral uitgebreid op het gebied van de digitale kartografie. Een aantal PC's werd aange- schaft, en David Douglas (van het bekende 'Douglas- Poicker algoritme') bracht een jaar door op de afdeling voor het versterken van het cursusaanbod op dat gebied. Beide projecten hebben er onder meer toe geleid dat de 'Fakultas Geografi' beschikt over een afdeling Karto grafie, welke in Indonesie de meest belangrijke is voor academisch onderwijs op het gebied van kleinschalige en thematische kartografie. Noten A. Brown MSc is universitair docent bij de afdeling Karto grafie van het ITC te Enschede. Van 1982-1984 was hij belast met de management van het 'Earth Sciences Project'. De Engelse 'summaries' in het Kartografisch Tijdschrift worden meestal door hem verzorgd of gecorrigeerd. Drs. R.P.G.A. Voskuil is universitair docent bij de afdeling Earth Resources Survey van het ITC te Enschede. Hij doceerde tussen 1976 en 1979 aan het Geografisch Instituut van de Gadjah Mada Universiteit in Yogyakarta en is regel- matig betrokken bij opleidings- en andere projecten in Indo nesie. 1. NUFFIC: Netherlands University Foundation for Interna tional Cooperation. 2. Bakosurtanal: de Nationale instantie voor karteringen en inventarisatie van natuurlijke hulpbronnen. 3. PPFK: School voor Fotogrammetrie en Kartografie in Bandung. 4. In het voorgaande artikel van T. Lukman Aziz is een 'Credit Semester Unit (CSU)' vertaald door: semester stu- diepunteenheid. 71

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 73