van de redactie Waarom een themanummer Indonesie? Vooruitzien is niet alleen het privilege van regeringen. De KT-redactie beraadt zieh samen met de Redactieraad regelmatig of er in de nabije toekomst belangrijke gebeurtenissen of herdenkingen op kartografisch gebied zijn, en of dat dan aanleiding is een themanummer uit te geven. Zo liet een van de redactieleden zieh vorig jaar ont- vallen: "In 1993 wordt herdacht dat honderd jaar geleden de 'Javaman' is gevonden". (Niemand kon toen vermoeden dat op 16 mei 1993 een nog veel oudere (vrouwen?)schedel in Midden-Java ontdekt zou worden!) Het vinden van de resten van de Javaman is zelfs met veel fantasie niet te rangschikken onder een 'kartografi- De hoofdingang van het gebouw van Bakosurtanal (Badan Koordinasi Survey dan Pemetaan, de Indonesische nationale instantie voor karteringen en inventarisatie van natuurlijke hulpbronnen). Bakosurtanal is gevestigd in Cibinong tussen Bogor en Jakarta. (Opname P.J. Oxtoby) sehe gebeurtenis'. Maar wel leidde die opmerking over de vondst in 1893, en zo gaat dat vaak in brainstorm sessies, tot de vraag: "Is het interessant een thema nummer over Indonesie uit te geven?" Dat leek wel wat en naar goed Nederlands gebruik werd een werkgroepje gevormd om de haalbaarheid van het idee na te gaan en verder uit te werken. Indonesie is nu al bijna 50 jaar een soevereine Staat. De tijd dat bij het aardrijkskunde-onderwijs in dat land rijtjes als: Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Scheemda, geleerd moesten worden is al lang voorbij. Datzelfde geldt voor de rijtjes die Nederlandse kinderen moesten opdreunen, zoals: Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Maar toch! Indonesie is niet zo maar een Staat in Zuid- oost-Azie. Verblijvend in dat mooie land ontmoet je veel mensen die nog een oom, tante, neef of verre nicht in Holland hebben. En in 1992 was 'Indie' nog helemaal realiteit tijdens de jaarlijkse boekenweek met het thema: 'Het rijk van Insulinde'. Het Indonesienummer is gemaakt. De redactie prijst zieh gelukkig dat Indonesische kartografen hebben bij- gedragen. Het is een gevarieerd nummer waarin naast enkele historisch-kartografische bijdragen verslag wordt gedaan van grote en recente karterings- en aanverwante projecten. Een artikel gaat over toponymie, een boeiend onderwerp in een land met zo veel talen. Tenslotte komen de kartografische opleidingen aan de universi- teiten van Bandung en Yogyakarta aan de orde. De samenvattingen van de artikelen zijn als een hom- mage aan onze Indonesische collega's ook vertaald in het Indonesisch, waarvoor drs. T.R. Tichelaar verant- woordelijk was. Voor de bijlage bij dit nummer bedanken we Wolters- Noordhoff die de films ter beschikking Steide en Carto- print die de kaart drukte. Extra gedrukt werden 50 exemplaren voor verzending naar Indonesische instituten, bedrijven en belangstel lenden. De redactie wenst u 'selamat membaca' (veel leesplezier) met dit Indonesienummer. KT 1993.XIX.3 5

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 7