berichten Seminar ICA commissies in Visegräd Voorafgaande aan de grote confe- rentie van de Internationale Kartogra- fische Vereniging (ICA) in Köln kwamen van 27 tot en met 29 april 1993 de leden (en een aantal gasten) van een drietal ICA-commissies bij elkaar in Visegräd, Hongarije. In een veel rüstiger atmosfeer dan die ken merkend is voor de tweejaarlijkse ICA-conferentie was er voldoende gelegenheid om uitgebreid met elkaar van gedachten te wisselen en in te gaan op de inhoudelijke relaties die er bestaan tussen de werkzaamheden van de commissies. Dat gebeurde veelal naar aanleiding van de presentaties op het seminar over 'Atlassen en ruimte- lijke gegevens in electronische vormen van presentatie: produktie, gebruik, analyse en onderwijs'. In het kort kwam het er op neer, dat er vooral aandacht werd besteed aan electroni sche atlassen in het algemeen en aan multi-media atlassen in het bijzonder. Sessie 1 Openingssessie Het seminar werd geopend door de voorzitter van de ICA, D.R.F. Taylor, die meteen door de plaatselijke Organisator I. Kling hammer, namens de Hongaarse Geo- grafische Vereniging werd benoemd tot erelid van die vereniging. Op de openingsbijeenkomst werd het woord tenslotte ook nog gevoerd door G. Domokos, de voorzitter van de Hongaarse vereniging voor geodesie, kartografie en remote sensing. De uitgangspunten voor het seminar werden gedefinieerd naar aanleiding van de verslagen van de voorzitters van de drie betrokken ICA-commis sies over de reeds verrichte werkzaam heden: Richard Dahlberg namens de Commissie Education en Training (waarvan Ferjan Ormeling mede- voorzitter is), Bengt Rystedt, voor zitter van de Commissie National and Regional Atlases en Jim Carter namens de Commissie Map and Spa- tial Data Use. Voor een overzicht van die werkzaamheden wordt verwezen naar de verslagen van de Nederlandse vertegenwoordigers in de ICA-com missies, die zullen worden gepubli- ceerd in Kartografisch Tijdschrift 1993.XIX.4. Het seminar was verder opgebouwd uit vier sessies van presentaties gerela- teerd aan vier afzonderlijke onder- werpen, passend binnen het centrale thema. Elke ICA-commissie was inhoudelijk verantwoordelijk voor een van die sessies en de vierde sessie werd gedragen door de Hongaarse gastheren. Sessie 2 - Hongaarse atlaskartografie A. Papp-Vary bood een historisch overzicht van de activiteiten op het gebied van nationale en regionale atlassen in Hongarije vanaf het jaar 1919. De eerste nationale atlas ver- scheen in 1967 en de tweede in 1989. Beide traditionele (dat wil zeggen papieren) atlasedities vormden een reflectie van de maatschappelijke en politieke omstandigheden in het toen nog socialistische Hongarije. De inmiddels in gang gezette radicale her- vormingen zullen hun kartografische neerslag krijgen in de nieuwe natio nale atlas, die volgens een andere spreker, L. Bassa, in 1996 zal worden gepubliceerd, onder meer ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling in Budapest. Het is nog niet geheel dui- delijk of de nieuwe nationale atlas naast de traditionele vorm ook in elec tronische vorm zal worden gepubli ceerd. Voor de produktie wordt op het permanente atlasbureau in ieder geval wel gebruik gemaakt van ARC/ INFO-software op een SUN-werksta- tion. Mogelijke nieuwe vormen van uitgave van de atlas worden onder meer onderzocht op de Eötvös Loränd uni- versiteit. De Studenten C. Molnär en T. Toth deden verslag van hun experi- menten met betrekking tot de toepas- sing van multi-media en hyper-media technieken in de kartografie. Bij wijze van voorbeeld werd een systeem voor de keuze van kaartprojecties getoond. Laszlo Zentai rapporteerde tenslotte over de digitale technieken die worden toegepast bij de heruitgave van de Atlas van Midden-Europa uit 1945 De oorspronkelijke gegevens voor deze atlas waren niet meer beschik- baar, alleen de kaarten. Die kaarten zijn echter van dusdanig siechte kwali- teit, dat de voor vele facsimile-uit- gaven gebruikelijke kleurenschei- dingstechnieken hier niet konden worden toegepast. De kaarten werden opnieuw gedigitaliseerd, waarbij tevens de gelegenheid te baat werd genomen om de voorheen niet aanwe- zige, maar wel gewenste, uniformiteit en andere Verbeteringen in de kaarten aan te brengen met behulp van het pakket CorelDraw op PC's. Onder meer omdat er 50 jaar geleden op ver- schillende plaatsen aan de atlas werd gewerkt, waren er bijvoorbeeld 6 ver- schillende variaties van dezelfde basis- kaart. De belangrijkste reden om de atlas nu opnieuw uit te geven is om de aandacht te vestigen op de minder- heidsbevolkingen die de Hongaren op allerlei plaatsen in Midden-Europa vormen. Sessie 3 - Onderwijs in de atlaskarto grafie De produktie van atlassen is een tijd- rovende maar vooral kostbare bezig- heid voor uitgevers en overheidsin- stanties. Zeker waar het gaat om nationale en regionale atlassen zijn de middelen vaak beperkt en moet met een minimum aan inspanningen een maximum aan resultaat worden geboekt. Door deze belemmeringen is het vaak moeilijk om atlasprojecten van de grond te krijgen en te houden. Vaak zijn hoge overheidssubsidies nodig om deze projecten te laten slagen. Met geld alleen zijn we er KT 1993.XIX.3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 9