V.l.n.r.: S. Stellingwerff Beintema (voorzitter NGL), A.M. den Boer (redactie NGT Geodesia), P. W. Geudeke, E.S. Bos, F.J. Ormeling en J.H.R. van der Schuit. gegevens, de zogenaamde 'explora- tieve gegevensanalyse', gaat een grote toekomst tegemoet. Ook animatie- technieken zullen verfijnder en beter bruikbaar worden. Daarbij komt, dat de moderne techniek in positieve zin het visueel ruimtelijke denken van de mens bei'nvloedt. Een voorbeeld van de exploratieve gegevensanalyse werd gegeven door Rob Hootsmans. Deze promotie- onderzoeker van de Universiteit Utrecht lichtte, in een duidelijk be- toog, de mogelijkheden van de 'fuzzy set theorie' toe. Met behulp van een bijzonder mooi, door hemzelf geschreven Windows-programma en met gebruikmaking van een overhead LCD-computerprojector kon hij de uitgelegde principes 'live' demon- streren. Zijn lezing maakte vooral dui delijk hoe belangrijk het is om de waarde van ruimtelijke data kritisch te evalueren. Johan van der Schuit maakte vervol- gens in zijn voordracht duidelijk waar een grote organisatie als de Rijkspla- nologische Dienst voor komt te staan als 75 gigabyte aan heterogene data beschikbaar moet worden gesteld. Volgens hem is GIS in körte tijd veran- derd van een paradepaardje in een werkezel voor alle dag: de centrale plaats voor de integratie van ruimte lijke gegevens. De laatste spreker van de eerste dag was Rene van der Schans, die op zeer onderhoudende wijze de toehoorders ervan trachtte te overtuigen dat het, eerder door Kraak aangehaalde, visuele denken door kartografen verder moet worden ontwikkeld. De complexiteit van de informatietechno- logie geeft kartografen de rol om dui delijk te maken wat er zieh achter de schermen afspeelt bij de presentatie van ruimtelijke informatie. Na afloop ontspon zieh een levendige discussie waaruit bleek dat het 'thea- terpubiiek' het deze middag goed naar de zin had gehad. Op de tweede dag stond de kwaliteits- vraag centraal en deze werd 's mor gens allereerst toegespeeld naar de werkgroepen Kaartbeheer en Geschie- denis van de kartografie. Het is jammer dat er zieh zo weinig NVK- leden uit deze sector van de karto grafie hadden aangemeld voor het lus- trum, want de gastspreker Chris Per- kins, docent en kaartbeheerder aan de Universiteit van Manchester, bracht een belangrijk verhaal. Hij Steide in een helder en uitvoerig betoog dat digitale kartering alle kaartbeheerders dwingt meer expliciet over hun taak na te denken. Centraal Staat daarbij de vraag wat de kwaliteit van het gebo- dene in een kaartenverzameling in het GIS-tijdperk moet zijn. Vanwege de nog geringe ervaring van kaartbeheer ders met digitale kartering is het op dit moment nog moeilijk te zeggen in hoe- verre zij moeten inspelen op de nieuwe ontwikkelingen. De bibliotheek als leverancier van kaarten op bestelling lijkt veelbelovend, maar de te han- teren middelen zijn de complexe instrumenten van een digitaal sys- teem, dat hoge eisen steh aan beheerder en gebruiker. Toch is het de gebruiker, en niet de kaartbeheerder, die straks gaat bepalen hoe het tradi- tionele takenpakket wordt veranderd, aldus Perkins. In de daarop volgende lezing van Marc Hameleers werd duidelijk dat er ook in Nederland wel degelijk nagedacht wordt over hoe er in de toekomst moet worden omgegaan met het beheer van grafische digitale bestanden. Over de geschiedschrijving in de toekomst maakt Hameleers zieh meer zorgen: er is nog te weinig aandacht voor de mid delen die door het GIS-tijdperk zelf worden aangedragen. Over hoe en wat kaartmakers en kaartgebruikers zijn in het GIS-tijd perk, sprak Jef Heuvelmans. Volgens hem zijn de kartografische normen en procedures niet of nauwelijks veran derd. Als het gaat om kwaliteit zullen we aandacht moeten blijven geven aan de zogenaamde subjectieve compo- nent. Dit betekent vooral, dat doe- het-zelf kartografen niet moeten worden genegeerd of te veel bekriti- seerd. De aanpak zal zieh vooral In de kelders van Rolduc. KT 1994.XX. 1 9

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 11