Canada, waarvan het derde deel vol- tooid werd in 1993. In ICA Nieuws- brief 21 Staat een 'In Memoriam' voor de Duitser Karl-Heinz Meine, die overleed op 2 maart 1993. Meine is onder meer voorzitter geweest van de ICA-commissie 'Education and Trai ning' en redacteur van het Internatio naal Kartografisch Jaarboek. In nummer 22 Staat een 'In Memoriam' voor de directeur van het Japan Map Center Masayoshi Takasaki, die over leed op 4 juli 1993, en voor David Bickmore uit het Verenigd Konink- rijk, die overleed op 31 augustus 1993. Bickmore was onder meer erelid van de ICA en initiatiefnemer voor de Eurocarto conferenties. Zonder anderen tekort te doen was Bickmore wellicht de belangrijkste internatio nale pionier die de Computer introdu- ceerde in het vakgebied van de karto- grafie. Kopieen van ICA Nieuwsbrieven kunnen worden aangevraagd bij de secretaris van de NVK (drs. J.H.R. van der Schuit, Postbus 590, 2501 CN Den Haag) en bij ondergetekende. C.P.J.M. van Elzakker Verslag Eurocarto XI, 8-11 december 1993, Kiruna, Zweden Er ging een schok door de kartografi- sche wereld, toen in September bekend werd dat David Bickmore niet langer onder ons was. Als gevolg van een kortstondige ziekte overleed hij op 31 augustus in zijn geliefde Oxford, Engeland. In datzelfde Oxford mocht hij in Oktober 1992, helaas voor de laatste maal, schitteren als het middel- punt van het tiende Eurocarto-con- gres. Als geestelijk vader van deze suc- cesvolle serie congressen (de eerste Eurocarto werd in 1981 gehouden in Oxford), waarin thema's op het raak- vlak van de kartografie en de geografi- sche informatiesystemen aan de orde kwamen, wist hij keer op keer mensen enthousiast te maken voor de organi- satie van een dergelijk congres. Zo mocht Nederland dit genoegen smaken in 1987, toen een zeer succes- volle editie werd verzorgd door het ITC in Enschede. Ondanks het wegvallen van David Bickmore als motor achter het Euro- carto-concept, is het toch gelukt om in 1993 een congres te organiseren, niet in de laatste plaats door het toedoen van Bickmore zelf. Als een van zijn laatste bijdragen wist hij de Zweedse Kartografische Vereniging warm te krijgen voor het organiseren van Eurocarto XI. De taak van de organi- satie werd gedelegeerd aan Bengt Rys- tedt (Landmäteriet topografische dienst) en Wolter Arnberg (Universi- teit van Stockholm). Als locatie voor het congres werd gekozen voor Kiruna. Kiruna is een plaats van ca. 25.000 inwoners en de tweede stad van de noordelijkste provincie van Zweden, Norrbotten län. Kiruna ligt ca. 140 km ten noorden van de poolcirkel in Zweeds Lapland. Kiruna is in en buiten Zweden vooral bekend om de enorme ijzerertsvoorraden welke in de directe omgeving worden gedolven, zowel boven als onder de grond. De economische monocultuur heeft tij- dens de staalcrisis in de jaren zeventig en tachtig geleid tot grote economi sche Problemen in deze geisoleerde gemeenschap. Om dit probleem aan te pakken heeft de Zweedse overheid getracht om via stimuleringssubsidies nieuwe industrieen en diensten naar het noorden te lokken. Zo heeft in Kiruna de European Space Agency (ESA) in samenwerking met de Swe- dish Space Corporation (SSC) een Esrange-complex opgezet, waar onderzoek wordt gedaan naar de effecten van gewichtloosheid op allerlei fysische en biologische Pro cessen. Hiertoe worden kleine raketten buiten de atmosfeer geschoten. Deze raketten vallen direct terug naar de aarde en komen in een van te voren daartoe bestemd gedeelte van Zweeds Lapland terecht. Behalve dit type onderzoek bevindt zieh bij Esrange een van de twee Euro- pese ontvangststations (de andere in Fucino, Italie) waar gegevens van diverse remote-sensing satellieten worden ontvangen en voorbewerkt. De noordelijke locatie werd gekozen in verband met het feit dat een grond- station daar vrijwel alle banen van deze polaire satellieten kan 'zien' op het moment dat een satelliet de pool passeert. Naast het ontvangen van remote-sen sing materiaal is rond het thema 'remote sensing, GIS en kartografie' een aantal bedrijven gevestigd, alle overheid en semi-overheid, welke te samen hun intrek hebben genomen in het imposante 'Rymdhuset' oftewel 'Het Ruimtehuis' te Kiruna. In dit cen- trum voor ruimtelijke informatie- voorziening wordt gewerkt aan de levering en verwerking van remote- sensing materiaal. Tevens wordt de nationale atlas van Zweden er gepro- dueeerd en is er een indrukwekkend trainingscentrum gevestigd, waar cur- sisten uit geheel Zweden en daarbuiten (er wordt veel assistentie verleend aan de jonge Baltische staten) opgeleid kunnen worden in het gebruik van GIS, remote sensing, fotogrammetrie, enz. Kiruna beschikt over een indrukwek kend hotel, met de intrigerende naam Ferrum, dat tevens dienst doet als con- ferentieoord. De reeds ingetreden poolnacht, de grote hoeveelheid sneeuw en temperaturen die daalden tot 15 graden onder het vriespunt gaven dit congres een bijzondere atmosfeer welke uiterst inspirerend werkte op de aanwezigen. De afge- legen locatie maakte dat het aantal deelnemers beperkt bleef tot ca. 60, waarvan 15 uit Kiruna en het 'nabij' gelegen Luleä. Ondergetekende was als enige Nederlander aanwezig en heeft gezien de hoge kosten van het vliegen, een treinreis van 44 uur moeten maken om dit ca. 3500 km ver gelegen oord te bereiken. Opvallend was de substantiele deelname van Russen en Letten, dankzij een subsidie van de Zweedse Academie van Weten- schappen. Het congres was verdeeld over twee dagen met een excursiedag daartussenin. De eerste dag stond in het teken van de kartografische en geografische infor- matievoorziening. Het congres werd geopend door Bengt Rystedt die een in memoriam uitsprak voor David Bick more. Hierna werd het onderzoek en de ontwikkeling op het vakgebied in Norrbotten gepresenteerd door een aantal locale onderzoekers. Het meest in het oog sprong het GIT-project (Geografisk InformationsTeknologi i Norbotten) waarin men een elektroni sche markt voor GlS/kartografie- data heeft opgezet. Deze markt (Växel) bestaat uit een meta-informa- tiesysteem, waarbij beschrijvende gegevens over data van een breed scala van producenten wordt bijgehouden. Via een kartografische gebruikersin- terface kan men kijken of een bepaald gebied of een bepaald thema leverbaar is en waar deze te bestellen zijn. Via het systeem kan direct een bestelling worden geplaatst, waarna via een off line medium of via een openbaar net- KT 1994.XX. 1 13

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 15