werk de data worden geleverd. Gebruikers kunnen via een zoge- naamde X-terminal toegang tot dit systeem verkrijgen. Momenteel is nog slechts een prototype operationeel, maar de kans dat dit concept in pro- duktie wordt genomen is aanzienlijk. Het project wordt beschouwd als een pilot voor andere Zweedse provincies. Ook Nederland kan met betrekking tot zijn nationale ruimtelijke-infor- matie-voorziening veel leren van deze opzet. De rest van het programma stond in het teken van de meta-informatie. Een interessante bijdrage werd verzorgd door Paula Ahonen, geen onbekende voor regelmatige bezoekers van de themadagen automatisering. Zij pre- senteerde het Finse metadatasysteem van de Finse Topografische Dienst. Deze dienst verzamelt, naar analogie van de helaas zieltogende Nexpri- databank, gegevens over in Finland verkrijgbare datasets. Via een online verbinding kan een gebruiker hierover inlichtingen opvragen. Een toekom- stige CD-ROM versie zal ook een kar- tografische presentatiemogelij kheid krijgen, zodat de gebruiker een 'mon- ster' van de data kan bekijken en ver- werken in zijn eigen systeem. Bestellen van data is in dit systeem niet voor- zien. Het was interessant te hören hoe de Russen momenteel proberen een kadaster op te zetten om 50 miljoen nieuwe grondeigenaren te registreren. In zijn lezing maakte het hoofd van het Russische onderzoekscentrum voor wetenschappelijke ondersteu- ning van de landhervorming (RosNIC 'Zemlya'), Vladimir Obinjakov, dui- delijk welke kartografische Pro blemen dit met zieh mee bracht. Via een goed uitgedacht systeem van com- putergesteunde technieken, GPS en analytische fotogrammetrie probeert men de enorme werklast zo snel moge- lijk te verwerken. De tweede dag werd besteed aan een uitstapje naar Esrange, de Lapse nederzetting en tevens toeristencen- trum Jukkasjärvi, gevolgd door een studiebezoek aan het Rymdhuset. Bij Esrange werd het satelliet-ontvangst- station bekeken. Men kon de real-time ontvangst van Landsat 5 Thematic Mapper data meebeleven. Het tweede item van de dag gaf aanleiding tot grote opwinding onder de deelnemers aangezien de organisatie een sneeuw- scooter-tour had georganiseerd. In een colonne van 20 van deze typische lawaai en uitlaatgassen producerende vervoermiddelen werd op een plaatse- lijk meer de sneeuw omgeploegd en werd de topsnelheid van de sneeuw- scooters uitgeprobeerd. Daarnaast werden de deelnemers op de hoogte gebracht van de Same-cultuur (de eigenlijke naam voor het Lapse volk) in het Same-museum van Jukkasjärvi. Vervolgens werd koers gezet naar het Rymdhuset, waar in groepen de ver- schillende activiteiten werden toege- licht. Typisch voor Zweden was de afsluiting van de dag, waarbij werd getrakteerd op broodjes met bier (alcoholvrij uiteraard). De derde dag van Eurocarto XI begon met een sessie over databases voor kartografische toepassingen. De spits werd afgebeten door Robin Orr van de firma Bartholomew die de diverse databases van deze firma toelichtte. Ann Burrill van het Europese Joint Research Centre te Ispra (Italie) lichtte de Europese bodem-database toe. Vanuit de Russische Federatie werd een bijdrage gepresenteerd door M. Solomatin (Terraspace, Moskou) over het bouwen van databases in samenwerking met Intergraph. Ondanks de noodzaak van een snelle sociaal-economische ontwikkeling van dit grote land heeft men de bestaande restrictieve informatiepoli- tiek ten aanzien van kaartmateriaal nog steeds niet van zieh af kunnen werpen. Zo zijn schalen groter dan 1:100.000 in Rusland niet vrij ver- krijgbaar en bruikbaar. Daarnaast valt op dat men veel te hoge prijzen vraagt voor datasets. Een andere bij drage van Solomatin is ook illustratief voor de chaotische ontwikkelingen in dat land. Onder de firmanaam Sovin- formsputnik worden de oude spiona- gesatellieten van de USSR gebruikt om fotomateriaal uit de ruimte te pro- duceren met een oplossend vermögen van maximaal 2 meter. Tevens kan men beschi kken over een groot archief van bestaand fotomateriaal, dat uiteraard vooral titels kent als Den Helder, Karlskrona, Pearl Harbor en Portsmouth. Tegen enorm hoge kosten kunnen klanten van dit bedrijf de camera's van deze satellieten op hun eigen doel laten richten. Of deze Service gecontinueerd zal worden als de film in de satellieten op is werd niet duidelijk. Gezien de opportunistische aard van het vrije ondernemerschap in Rusland lijkt dit echter onwaarschijnlijk. Het congres werd afgeloten met een sessie over atlaskartografie en enige theoretische onderwerpen. Naast een bijdrage uit Albanie, over de regionale atlas van Tirana, door E. Samimi (Academie van Wetenschappen, Tirana) werden wederom enige bij- dragen uit Rusland gepresenteerd, over het gebruik van Atlas*GIS bij de vervaardiging van een atlas over de bevolkingsspreiding van Moskou en een bijdrage van Margareta Elg (Sve- riges National Atlas, Stockholm) over de nationale atlas van Zweden. Wolter Arnberg presenteerde de PC Atlas van Zweden een unieke aanvulling bij de papieren tegenhanger, waarin gebrui kers interactief gegevens over hun land in kaartvorm kunnen raad- plegen. Zeer bijzonder is een hulp- middel om de ruimtelijke spreiding van plaatsnamen te onderzoeken op basis van een zoeksysteem met 'wild- cards'. Als laatste spreker trad de Franse geo-mathematicus en theore- ticus Franpois Bouille, van de univer- siteit Pierre et Marie Curie te Parijs. Bouille behoort tot de trouwe kern van het Eurocarto-gebeuren. Op een voor hem zo karakteristieke wijze lichtte hij zijn opmerkelijke ideeen over het werken met ruimtelijke objecten toe. Jammer genoeg stijgen deze ongetwij- feld geniale concepten uit boven het bevattingsvermogen van de meeste deelnemers (inclusief ondergete- kende). Ten slotte werd gediscussieerd over de toekomst van de Eurocarto-serie. Het wegvallen van moderator en steunpi- laar David Bickmore schept een vacuüm dat moet worden opgevuld. Een aantal Eurocarto-deelnemers heeft zieh tijdens de donkere avonden over dit probleem gebogen. Er was zonder meer concensus over de nood zaak dat het concept van Eurocarto behouden moet blijven. Als formule voor het trekken van de kar zal waar- schijnlijk een commissie van wisse lende samenstelling in het leven worden geroepen, waarin men twee jaar plaats neemt en die bestaat uit twee personen die betrokken waren bij het vorige congres en twee van het vol- gende congres (zoals ook bijvoorbeeld de jury van de NVK-prijzen werkt). Verder zal getracht worden om meer struetuur te brengen in de lezingen door, net als in de begindagen van Eurocarto, sprekers expliciet voor een bepaalde bijdrage uit te nodigen, zodat de uitwisseling van kennis ver- 14 KT 1994.XX.1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 16