betert. Zoals het er nu naar uitziet zullen de körnende twee jaar de con- gressen worden gehouden in Kopen hagen (Eurocarto XII, georganiseerd door Poul Frederiksen, Technische Universiteit van Denemarken, Lyngby, Denemarken) en Ispra (Italie) (Eurocarto XIII, georgani seerd door Ann Burrill, European Commission Joint Research Centre, Ispra, Italie). Het idee is om te over- wegen om Eurocarto XIV in Neder- land te houden. Inlichtingen over het een en ander kunnen verkregen worden bij Olev Koop, vakgroep Kar- tografie, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-531379, fax 030-540604, email o.koop@frw.ruu.nl. O. Koop RAVI verzelfstandigt Met ingang van 1 december 1993 zal de Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI), tot nu toe een advieslichaam van de minister van VROM dat advi- seert over kwesties inzake vastgoedin formatie, van Status veranderen. Zoals ook al aangegeven in het artikel van de heer Berends in KT 1993.XIX.2, hoopt men dat het gevolg van deze verzelfstandiging een func- tieverandering zal zijn: van adviesor- gaan in overlegorgaan. Daarnaast heeft men de hoop dat men het arbeidsterrein kan uitbreiden, en dat men zieh niet meer tot de vastgoedin formatie hoeft te beperken maar het gehele terrein van de ruimtelijke infor- matievoorziening kan bestrijken. Waar kartografen zieh traditioneel sterk betrokken voelen bij de midden- en kleinschalige ruimtelijke infor- matie had dat mogelijk met zieh mee kunnen brengen dat de RAVI in haar nieuwe vorm deels een concurrent zou worden voor de NVK. Men blijkt echter een op instellingen gebaseerde struetuur na te streven: deelnemers in het nieuwe overlegorgaan zullen zijn Kadaster, CBS, Topografische Dienst, PTT, Overlegorgaan nuts- voorzieningen, Unie van Water- schappen, Meetkundige Dienst RWS, Landinrichtingsdienst/Staring Cen trum, de Milieubeheerpoot van VROM en de Koninklijke Notariele Broederschap. De missie van de RAVI is als volgt verwoord: "de RAVI wil een goede vastgoed- en ruimtelijke informatievoorziening ten behoeve van publieke taken tegen maatschap- pelijk zo laag mogelijke kosten bevor deren". F.J. Ormeling Automatisering bij de IJslandse topografische dienst Onlangs heb ik een bezoek gebracht aan 'Landmaelingar Islands', de IJs landse topografische dienst. Omdat het een instelling is waar niet velen bekend mee zullen zijn, leek het mij aardig hier kort het een en ander over hun huidige automatiseringspro- gramma te verteilen. IJsland is een land dat ongeveer drie keer zo groot is als Nederland, maar slechts 250.000 inwoners telt. Dat legt beperkingen op aan de hoeveelheid geld en mankracht die aan bijvoor- beeld een karteringsdienst besteed kunnen worden. Thans heeft 'Landmaelingar' ongeveer 40 50 man in dienst. IJsland is niet groter dan op schaal 1:250.000 volledig gekarteerd. Voor de bewoonde kuststreken bestaan kaarten op de schaal 1:100.000 en 1:50.000, terwijl kaarten op grotere schalen alleen incidenteel bestaan voor bijvoorbeeld de stedelijke gebieden. Een l:25.000-serie is een aantal jaren geleden gestart en moet de hele bewoonde kuststreek van IJsland gaan beslaan. Voorrang wordt daarbij gegeven aan de stedelijke gebieden. Het binnenland bestaat slechts uit rotswoestijnen, schamel grasland, bergen en gletsjers en behoeft dus nau- welijks gedetailleerdere kartering. Was men 3 jaar geleden slechts in het bezit van 1 Apple Macintosh, thans heeft men ook bij 'Landmaelingar' de stap naar automatisering gezet. Een van de projecten behelst een satelliet- kaart van IJsland. Nadat het eindelijk gelukt was een wolkenloos beeld van IJsland te verkrijgen, heeft men nu een bewerkt beeld gereed waarop de verschillende soorten bodembedek- king te zien zijn in kleuren die aan- sluiten bij de werkelijkheid. Het kan op het scherm gecombineerd worden met de gescande kleurenseparaten van de kaart schaal 1:250.000. Een ander project behelst de digitale uitvoering van de kaart 1:25.000. Daartoe zijn de verschillende de menten gedigtaliseerd bij een extern bedrijf. De hoogtelijnen zijn gescand en gevectoriseerd. Het geheel wordt uitgevoerd in Arclnfo 6.0, de nieuwe versie met vensters, terwijl de visuali- sering geschiedt met behulp van Are- View. De gelaagde opbouw van het bestand bood het 'normale' beeld van zulke bestanden. Het betreft hier een eerste proefproject, waarbij voorlopig pas een kaartblad is gedaan. Een derde project betreft de opbouw van een bestand van topografische namen. Ondergetekende heeft 3 jaar geleden een rapport geschreven voor 'Landmaelingar' waarin de grond- slagen voor een geautomatiseerd bestand van topografische namen uit- eengezet werden. Thans heeft men blijkbaar een begin gemaakt met het systematisch optekenen en verzamelen van de namen, uitgaande van de bestaande kaarten. De namen worden eerst systematisch beschreven op stan- daardformulieren, waarna de gege- vens ingetikt worden in de Computer. Daarbij wordt ook nauwkeurig aange geven op welke kaartschalen de naam dient te worden opgenomen. Dit in verband met generalisatie. Het digi tale bestand is gereed voor een deel van IJsland en zal in de toekomst gekoppeld worden aan de digitale kaart. De voortgang van de desbetreffende projecten is sterk afhankelijk van de geldelijke middelen. Gezien de voort- durend siechte toestand van 's rijks financien zijn slechts bij gelegenheid gelden beschikbaar voor aanvullende investeringen. Naar verwachting zal het nog zeker tot 1996 of 1997 duren voor de vervaardiging van kaarten werkelijk geautomatiseerd zal geschieden. Het adres van de IJslandse topografi sche dienst is Landmaelingar Islands, Laugavegi 178, 105 Reykjavik, IJs land. A.P. Versloot Regionale IGU-conferentie in Praag, 1994 Van 22 tot 26 augustus 1994 wordt in Praag (Tsjechie) de regionale confe- rentie van de IGU (Internationale Geografische Unie) gehouden. Het thema van de conferentie is: Het milieu en de kwaliteit van het bestaan in Midden-Europa: overgangspro- KT 1994.XX. 1 15

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 17