netwerk Twee kaartententoonstellingen achter de IJssel Ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum en het vertrek met de VUT van de heer C.Z. Halfman, kaartenbeheerder van het Rijksarchief in Zwolle, werd van 10 September tot 8 Oktober 1993 een kaartententoon- stelling ingericht in het Provinciehuis in Zwolle. De heer Halfman was zelf nauw betrokken bij de samenstelling en inrichting. Het thema van de tentoonstelling was IJssel en Vecht, drie eeuwen in kaart met de nadere precisering: 'Drie eeuwen landschappelijke ontwikke- ling längs IJssel en Vecht aan de hand van oude manuscript-kaarten, gedrukte kaarten en foto's'. Bijna al het tentoongestelde materiaal kwam uit de verzameling van het Rijks archief, waar circa 15.000 kaarten worden beheerd. In verband met de kostbaarheid van een gedeelte van het materiaal liep de tentoonstelling maar een maand en was er een aangepaste verlichting van maar 70 lux. Thematisch waren de kaarten verdeeld in juridische kaarten (de afbakening van gewesten), waterstaatkundige kaarten (Vecht, IJssel en IJsseldelta) en kaarten voor de defensie. Enkele voorbeelden van kaarten die de schrijver interessant vond: een kaart uit 1570 van de IJssel bij Hattem, naar aanleiding van een grensgeschil tussen Overijssel en Gelderland; een grootschalige kaart uit 1702 beeldt in het Zwarte Water bij Hasselt de zogenaamde penan- tendam af, een ontwerp van de ves- tingbouwer van Coehoorn. Met penanten worden hier de gemet- selde eilandjes bedoeld, waarin schotbalken kunnen worden neer- gelaten, waarmee men naar behoefte een waterloop kan keren of afdammen; gedetailleerde kaarten van de Vecht en het naastliggende gebied ca. 1740 door De la Rive in opdracht van de Raad van State vervaardigd; een fraaie figuratieve kaart van de IJssel bij Zalk met de 'nieuwste kribben' uit 1768. Het was jammer dat geen middelen beschikbaar konden worden gesteld voor de uitgave van een catalogus. De heer Halfman werd bij zijn afscheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Voorlopig blijft hij nog betrokken bij de produktie van de Kadastrale atlassen in de Overijsselse gemeenten. In September en begin Oktober was in het historisch museum Het Palthe Huis in Oldenzaal de kaartententoon- stelling Oldenzaal in kaarten 1572 tot 1867 te zien. Oldenzaal is de stad in Overijssel waarvan in het verleden hoogstwaar- schijnlijk de meeste kaarten zijn ver vaardigd. In de 80-jarige oorlog was de stad een belangrijke vesting in Oost-Nederland. Nadat in 1572 Oldenzaal in Staatse handen viel wis- selde het gezag in de stad tot 1626 maar liefst acht maal tussen Staatsen en Spanjaarden. Prive-verzamelaar W. Ahlers bracht sinds het einde van de jaren zeventig een groot aantal kaarten bijeen van Twente, Overijssel en het naastlig gende gebied, waarvan ca. 50 exem- plaren waren tentoongesteld. Van een aantal kaarten waren meerdere uitvoe- ringen aanwezig, interessant om te vergelijken. Wel wordt opgemerkt dat de tentoonstelling niet alleen originele drukken betrof, maar ook facsimile uitgaven en fotokopieen. In 1605 werd de stad voor de vierde maal door de Spanjaarden ingenomen en op een kaart uit dat jaar beeldde de Italiaan Guistaniano de vesting- werken en het gebied rond de stad af; binnen de vestingwerken is de topo- grafie niet weergegeven. Aan de lin- kerkant, buiten de Deurningerpoort, zijn Staatse en Bourgondische troepen in gevecht gewikkeld, aan de rechter- zijde staan Spaanse kanonnen op de stad gericht en aan de zuidzijde zijn twee vrouwen bezig met het neer- leggen van (linnen?) doeken op de stadsbleek. Samensteller Ahlers is van mening dat de door Joh. Blaeu gemaakte platte- grond uit 1626, toen de stad definitief in Staatse handen kwam, niet de wer- kelijke situatie weergeeft, maar geba- seerd was op wat te zien was in andere Steden. Een aardige tentoonstelling. Jammer dat de weinig professioneel uitge- voerde catalogus maar liefst /42,50 (franco thuis) kost. Uw rapporteur heeft hem niet gekocht. A.J. Kers Carto Studio verhuisd Met ingang van 22 november 1993 is het kartografisch bedrijf Carto Studio verhuisd. Het nieuwe adres is: Leidse- straat 32, 1017 PB Amsterdam; tel. 020-4220452; fax 020-6260873. Rondo verhuisd Rondo b.v., een kartografisch bedrijf uit Breda, is verhuisd. Het nieuwe adres is: Laan van Mertersem 64, 4813 GH, Postbus 9656, 4801 LT Breda; tel. 076-227397; fax 076- 229019. Kadaster en Bridgis samen in GIS Het Kadaster in Apeldoorn en Bridgis b.v. in Druten hebben een contract gesloten voor samenwerking op het gebied van postcode-/coördinaatbe- standen. Bridgis gaat de marketing, KT 1994.XX. 1 17

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 19