van het bedrijf. Een körte kennismaking met dochter DHV-Milieuadvise- ring leerde met welke interessante pakketten, zowel bedrij- ven als overheden, de zorg voor natuur en milieu wordt ondersteund. A.M. Molen - Windmolens en hun rechten "Hij leeft van de wind", een oer-Hollandse uitdrukking, die beslist van toepassing is op een van onze nationale trot- sen: de molen. Naast de tulpen en klompen is de oudhollandse windmolen een van de bekendste kenmerken van ons waterlandje. Ge- dreven door de wind verricht hij stoer zijn zware arbeid. Het pompen van water of het malen van graan, daar waar mankracht te kort schiet, komt de molen te hulp. Ten- minste als er wind is. In de praktijk blijken er nog andere factoren dan de wind bepalend te zijn voor het al dan niet kunnen draaien van de wieken. Sluipend maar zeker worden windmolens ingepakt door oprukkende nieuwbouwwijken. Gemeentelijke veror- deningen bieden niet altijd uitkomst. Maar hoe kan de windmolen nog worden gered van een wisse ondergang? De auteur, waarschijnlijk van nature gei'nspireerd door molens, geeft in zijn artikel een overzicht van regels en wensen, bedoeld om de fraaie, karakteristieke monumenten te behoeden voor een rüstig leven. NGT Geodesia 1993-11 17e NGL-congres (1) Geodesie is meer dan (land)meten In dit nummer van NGT Geodesia is het eerste deel van de voordrachten van het 17e NGL-congres opgenomen. In het decembernummer zullen de overige voordrachten worden gepubliceerd. De thema's van de voordrachten zijn: Profilering door promotie en presentatie Bestandsopbouw met een schone lei, en Met recht gemeten. In dit nummer komen de eerste twee thema's aan de orde. Bij het eerste thema wordt de nadruk gelegd op het presen- teren van jezelf als geodeet door ir. T.M. Keuzekamp: 'Ver- koop je vakmanschap' (p. 534), en als ondernemer door ir. M. Jellema: 'Informatiemanagement: een vorm van onder- nemerschap' (p. 536). Keuzekamp gaat in op de mogelijk- heden om jezelf als technicus te verkopen en hoe men zieh daarbij moet gedragen tegenover een klant: wil je aandacht krijgen, dan moet je aandacht schenken. Jellema gaat uit van een technische invalshoek. Om voor iedere individuele organisatie vastgoedinformatie beschikbaar te hebben op een effectieve, efficiente en klantvriendelijke wijze, moet een Strategie worden uitgestippeld. In die Strategie moet een mentaliteit worden ontwikkeld, die zieh rieht op het belang van de afnemer. In het middagprogramma van het 17e NGL-congres kwam de profilering aan de orde door een inhoudelijke presenta- tieverbetering van de aan te bieden Produkten. Allereerst 'Presentatie van topografische informatie' door dr. M.J. Kraak (p. 541), waarbij volgens hem een afweging moet worden gemaakt tussen wat beschikbaar en mogelijk is. Daarna worden de ontwikkeling en de produkten van 'ANWB-kartografie in de negentiger jaren' door M.A.G. Bos gepresenteerd (p. 547), en het 'Reproduceren met tech- nieken van de 21e eeuw' door ing. F.L.J. Moraal (p.550). Dat wil zeggen gebruik maken van de mogelijkheden die de ontwikkelingen in de Computertechnologie bieden. We zijn echter nog niet in de 21e eeuw aangeland. De tweede dag van het 17e NGL-congres is geheel gewijd aan de bestandsopbouw. In veel situaties was het prettig geweest om met een schone lei te beginnen, maar drs.ir. H.A.L. Dekker geeft in 'Ontwikkelingen in Bulgarije' (p. 552) aan dat de geschiedenis een belangrijke rol heeft gespeeld bij de geo-informatievoorziening in Bulgarije. Prof.ir. W.H. de Vos laat zien dat de toekomst van een 'Landelijk Samenwerkingsverband' (p. 558) heel duidelijk afhankelijk is van wat zieh in het verleden heeft afgespeeld rondom de GBKN en dat alleen samenwerking tot resultaat zal leiden. Bij de 'Analoog/digitaal-conversie' (p. 565) wordt volgens ir. H.J.G.L. Aalders meestal van bestaand kaartmateriaal gebruik gemaakt. Hij laat de verschillende technieken de revue passeren en vergelijkt ze met elkaar. Bovendien beschouwt hij hoe deze technieken aansluiten bij de bestaande procedures voor kaartconversie en gege- vensbeheersystemen. NGT Geodesia 1993-12 17c NGL-congres (2) Geodesie is meer dan (land)me(en In dit nummer van NGT Geodesia de overige lezingen van het 17e NGL-congres. In het novembernummer zijn reeds acht voordrachten gepubliceerd. Deze betroffen de thema's Profilering door promotie en presentatie en Bestandsop bouw met een schone lei. Het huidige nummer betreft het vervolg van de lezingen onder dat laatste thema en de lezin gen onder het thema Met recht gemeten. Over de bestandsopbouw - het onderwerp van de tweede dag - zijn in dit nummer nog drie lezingen opgenomen. Van een schone lei blijkt echter zelden sprake te zijn. Ing. J. van der Veen kijkt onder de titel 'Het GFO in de praktijk getoetst' (p. 595) wat het VNG-advies ter zake waard is. Het gaat dan speciaal over het geometrisch deel van het GFO Basisregistratie Vastgoed. 'Zijn' gemeente Apeldoorn ontwikkelde samen met KLM Aerocarto een systeem (of zoals het congresprogramma het aankondigde: een werkend systeem). Ing. A. van Arem behandelt 'Lei- dingenregistratie met topografie in rastervorm' (p. 599, deze lezing sluit aan bij de lezing van Aalders, die in het vorige nummer is gepubliceerd). Bij PTT Telecom heeft men goede ervaringen met een rastersysteem met scheiding tussen topografie en leidingen. Het tekenbord is vervangen door een beeldscherm. 'Satellietbeelden voor het vastleggen van (veranderingen in) het grondgebruik' is de titel van ir. H.A.M. Thunnissen (p. 601). Met name door combina- tie van SPOT- en Landsat-beelden met informatie uit an dere bronnen in een GIS is een nauwkeuriger bepaling van het grondgebruik mogelijk. Ook kaart hij een verbeterde classificatiemethode aan. De derde congresdag was gewijd aan Met recht gemeten. Drs. V.E. van Dijk vertelt onder de titel 'In aanbouw; het proces van verzelfstandiging van het Kadaster nader be licht' (p. 608) hoe het aloude Kadaster verändert in een Lees verder op blz. 41 20 KT 1994.XX.1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 22