bedrijfsprofie Tele Atlas Kartografie Inleiding In de rubriek Bedrijfsprofiel is dit- maal de ruimte bestemd voor Tele Atlas Kartografie. Wie iets over Tele Atlas Kartografie wil verteilen, ont- komt er niet aan om te beginnen bij Tele Atlas, de electronische uitgeverij uit 's-Hertogenbosch (poelstra van rijn, 1986). Deze uitgeverij werd in 1978 opgericht door D.H.M. van Rijn (van de meente, 1987). De heer Van Rijn was daarvoor vijfentwintig jaar bij het beroepsvervoer werkzaam geweest als consulent. Hij had daar ervaren dat het bepalen van de juiste afstand tussen diverse plaatsen vaak een probleem was. De kostprijs van de te vervoeren vracht hangt namelijk af van gewicht, grootte en transportaf- stand. De eerste twee waarden zijn meetbaar, de afstand was moeilijker te bepalen. Was, want dank zij de door Tele Atlas ontwikkelde afstandenma- trix veranderde dit. De eerste jaren werd met een boek en een kaart gewerkt, maar toen de pc steeds meer in gebruik kwam is dit boek uitge- groeid tot de databank Routes en af standen. Deze databank met wegen en afstanden trok de aandacht van de firma Philips. Deze firma had een electronische 'kaart' nodig voor het in ontwikkeling zijnde autonavigatiesys- teem CARIN (Wiedenhof äthoone, 1986; heres, 1989; heres, 1991). De databank bevatte in eerste opzet alleen hoofdwegen; voor het CARIN- systeem was echter meer nodig. In samenwerking met Philips werd bij wijze van proef een lijnsegmentenbe- stand met daaraan verbonden een groot aantal administratieve gegevens van alle Straten en wegen van de stad Eindhoven vervaardigd. Na deze proef kwam al snel de vraag wat heel Nederland kost op deze manier. Een kostenberekening wees uit dat het noodzakelijk was ook andere toepas- singen te onderzoeken en andere mogelijke afnemers aan de hand van een marktonderzoek te selecteren en te benaderen. Dit onderzoek leidde uit- eindelijk tot de bijzondere Tele Atlas databank en het bedrijf Tele Atlas, dat thans, eind 1993, een honderdtal werknemers heeft. Een volle dochter is Tele Atlas Kartografie. Tele Atlas is te Gent in Belgie gevestigd en Tele Atlas Kartografie te 's-Hertogenbosch. Hard- en Software De databank is in beheer bij Tele Atlas. Tele Atlas Kartografie is licen- tiehouder. Ten behoeve van de kaart- produktie worden kosten voor het ge bruik van het bestand doorberekend. Er zijn meerdere databanken; zo is er bijvoorbeeld een voor Nederland (NLNET-10) en een voor Belgie en Luxemburg (BLNET-10). De Sys temen zijn vector-georienteerd, op de schaal 1:10.000 opgebouwd en ze hebben een lagenstructuur. Aan ieder lijnsegment is een aantal administra tieve gegevens gekoppeld, zoals de lengte, verkeersbeperkingen, wegen- classificatie, plaats-, wijk- en straat- namen. Een en ander wordt voortdu- rend geactualiseerd. De gegevens mögen maximaal een jaar oud zijn. Om dit te waarborgen zijn in de Bene- lux permanent een zestal mensen op päd. De verzamelde informatie moet metrisch juist zijn en wordt daarna technisch en inhoudelijk verwerkt naar Tele Atlas format. De grafische Software kan door middel van conversies een volledig hartlijnenbestand produceren. De gelaagdheid blijft binnen de Software behouden, waardoor per laag (dus per thema) een kleur of een lijnstijl gede- finieerd kan worden. Door deze moge- lijkheid blijft de kartograaf/Operator veel redactie- en digitaliseerwerk bespaard. De illustraties geven een overzicht van de diverse stadia van bewerking. De volgende hardware is in gebruik: 1 x Scitex 280 met Scitex-software, 2 x PC 486 met o.a. Digisys-soft- ware, 1 x Quadra 700 (Apple Macintosh) met o.a. FreeHand, 4 x Quadra 950 (Apple Macintosh) met o.a. FreeHand, 1 x CalComp kleurenprinter. De Produkten De oprichtingsdatum van Tele Atlas Kartografie is 1 april 1991. Uit de oprichtingsdatum blijkt weliswaar dat de onderneming jong is, maar of ze ook zonder geschiedenis is? Wat wel duidelijk is, is het feit dat de onderne ming ontstaan en gegroeid is dank zij en door de digitale kartografie. Er is geen vroeger, alles is nieuw, vastge- roeste ideeen en structuren kent het bedrijf nog niet. Dit is een voordeel. Nadeel kan zijn dat er niets is waar men op kan steunen, doch dit wordt gecompenseerd door kennis, ervaring en inbreng van de medewerkers. En dat een en ander werkt blijkt uit de produktie van het bedrijf. Zo worden er binnen een contract voor de ANWB de volgende werkzaamheden verricht: ANWB-wegenkaarten Nederland, schaal 1:200.000. De redactie wordt gevoerd en tevens worden de mutaties, aangevuld met door de ANWB geleverde informatie, ver werkt. Dit betreft drie kaarten in vierkleurendruk. ANWB-provinciekaarten Neder land, schaal 1:100.000. De werk- wijze is gelijk aan de ANWB- wegenkaarten. Het betreft 17 kaartbladen in vierkleurendruk (enkele provincies zijn gesplitst). ANWB waterkaarten. De vak- groep Kartografie van de ANWB voert de redactie en informatie- inwinning uit. Aan de hand hiervan worden de kaarten per laag KT 1994.XX. 1 21

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 23