Met de NVK naar de 21e eeuw E.S. Bos Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (NVK) Steide begin 1993 een kleine commissie in, de commissie 'NVK-2000', met de taak om het bestuur te adviseren over de voor de toekomst gewenste koers van de NVK. Veranderingen in het vakgebied van de kartografie, in het beroepsprofiel van de kartograaf en in de wereld rondom de kartografie vormden de directe aanleiding voor het instellen van deze commissie. De commissie 'NVK- 2000' bracht eind 1993 zijn eindrapport uit waarvan in het navolgende een schets wordt gegeven. Inleiding Het is al zo vaak gezegd: "de kartografie is sterk veran- derd en daarmee ook het beroep van kartograaf". Gedoeld wordt daarbij op de effecten van automatise- ring en van een nieuwe benadering van ruimtelijke- informatiemanagement met behulp van geautomati- seerde Systemen. Wellicht minder spectaculair, maar dat hangt ook af van de invalshoek van waaruit men tegen de kartografie wil aankijken, zijn de veranderingen in de kartografie die zieh in eerdere perioden hebben voorgedaan: een meer wetenschappelijke benadering van de kartografie met onderwerpen als grafische beeldtaal, pereeptie en com- municatie. Dat was de tijd dat kartografen van geografi- sche huize de kartografie binnendrongen. Welk een bedreiging was dat niet voor de toen aanwezige generatie traditionele kartografen. Traditioneel? De introduetie van maatvaste graveerfilm, strippingfilm, nieuwe foto grafische technieken had nog maar net daarvoor gezorgd voor een technische omwenteling. Kortom, veranderingen zijn de kartografie in de laatste 40 jaar niet vreemd. Voor wie er mee te maken kreeg, waren ze van grote invloed op doen en denken. Nu ook de meest recente golf veranderingen zieh een vaste plaats in de toegepaste kartografie lijkt te hebben verworven, is ogenschijnlijk de rust wat teruggekeerd (misschien is het beter om te spreken van: is de onrust sterk ver- dwenen). Een goed moment om de balans eens op te maken: waar Staat nu de kartografie en, in het verlengde daarvan, waar Staat de NVK en in welke richting zal zij moeten gaan? Commissie 'NVK 2000' Het bestuur van de NVK heeft zieh in de afgelopen jaren bij herhaling bezig gehouden met de vraagstelling van de invloed van het veranderende vakgebied van de karto grafie, het veranderende beroepsprofiel van de karto graaf en het veranderende patroon van relaties met ver- wante vakgebieden op de plaats van de NVK temidden van andere beroepsverenigingen. Een ding is duidelijk. De veranderingen zijn meer dan alleen technische. Met name de introduetie van GIS-technologie heeft geleid tot een geheel ander denken over ruimtelijke informatie. De kaart is niet langer eindprodukt, laat staan het ultieme doel van het proces van verzamelen van ruimtelijke informatie. De kaart is vooral een (nog steeds erg handig en soms tijdelijk) instrument in het proces van gebruik en beheer van informatie. Naast kartografen hebben diverse andere vakgebieden in dit proces hun rol en is sprake van een zeker relatiepatroon. Karakteristiek is daarbij, dat het niet zozeer gaat om een relatieketen, maar om een relatiepatroon gekenmerkt door integratie van activiteiten. Begin 1993 besloot het bestuur van de NVK tot de instel- ling van een tijdelijke commissie, de commissie 'NVK- 2000', die de taak kreeg voor het einde van dat jaar het bestuur te adviseren over het funetioneren van de vereni ging tegen de achtergrond van het zieh sterk verande rende vakgebied van de kartografie. De volgende personen namen op verzoek van het bestuur zitting in de commissie: F. Boersma (Intergraph bv, Hoofddorp), E.S. Bos (ITC, Enschede), R. de Jonge (Staring Centrum, Wageningen), M.J. Kraak, voorzitter (TUD, Delft) en A. van der Veen (RIVM, Bilthoven). Het eindrapport van de commissie werd in december 1993 aan het bestuur overhandigd en het onderhavige artikel is een samenvatting van de resultaten voor de Iezers van het Kartografisch Tijdschrift (KT). Werkwijze van de commissie De opdracht die de commissie meekreeg leidde al snel tot een aantal kritische vragen, zoals: heeft de NVK nog wel een toekomst als zelfstandige beroepsvereniging? Moeten niet op zijn minst doelstellingen en imago van de vereniging drastisch worden aangepast? Moet nauwere samenwerking, ja wellicht zelfs fusie met andere vereni- gingen bepalend worden voor de koers? Wat is de plaats van het (kostbare) Kartografisch Tijdschrift? Op deze KT 1994.XX. 1 25

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 27