De factor tijd in choropletenkaarten voor zeer slechtzienden C.A. Blok Om de dynamiek van ruimtelijke gegevens te tonen worden in de kartografie methoden toegepast, die varieren van weergave met behulp van een of meer statische kaarten tot dynamische voorstellingen door bijvoorbeeld computer- animaties. Voor veel visueel gehandicapten beperken de mogelijkheden zieh tot statische voorstellingen. De vraag rijst echter, of mensen die voor kaartgebruik geheel of grotendeels afhankelijk zijn van tactiele waarneming in Staat zijn zieh een beeld van de dynamiek te vormen uit meerdere kaarten. Deze vraag komt in dit artikel aan de orde. Inleiding Ruimtelijke patronen en relaties zijn zelden statisch omdat de omgeving van de mens onderhevig is aan allerlei dynamische Processen. Door aardobservatie met behulp van satellieten en het gebruik van geografische informatiesystemen (GIS) kunnen enorme hoeveelheden temporele gegevens worden verzameld en verwerkt. Het weergeven ervan kan nuttig zijn voor analyse, bewaking en planning van ruimtelijke ontwikkelingen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat kartering van de factor tijd tegenwoordig veel aandacht krijgt in de kartografische literatuur (zie bijvoorbeeld kraak, 1992; langran, 1992; SLOCUM EGBERT, 1991). Voor het weergeven van de dynamiek van ruimtelijke gegevens kan gebruik gemaakt worden van een of meer statische kaarten of van dynamische visualisatie met behulp van animatietechnieken (monmonier, 1990). Ver- anderingen weergegeven in een statische kaart kunnen door de gebruiker direct worden afgelezen. Het kan ook voorkomen dat gebruikers meerdere kaarten, die elk de situatie van een gebied op een ander tijdstip weergeven, met elkaar moeten vergelijken om de temporele aspecten te kunnen begrijpen. In een dynamische representatie kunnen ontwikkelingen worden waargenomen door beeldveranderingen, bijvoorbeeld door animatie. Com- puteranimaties staan in de belangstelling, omdat ze de kartograaf in Staat stellen om processen op dynamische wijze te verbeeiden (zie bijvoorbeeld dibiase, 1991; fair. BAIRN DEELEY, 1991). Voor visueel gehandicapten zijn dynamische voorstel lingen helaas nog niet beschikbaar in tactiele vorm. Toch is het weergeven van ruimtelijke informatie, inclu- sief de veranderingen die daarin voorkomen, voor deze in omvang groeiende groep nodig voor een betere inte- gratie in de samenleving. Visueel gehandicapten zijn nu nog aangewezen op statische weergave van temporele veranderingen. Of bij dergelijk weergave beter een of meerdere kaarten gebruikt kunnen worden, is in de eerste plaats afhankelijk van de gegevens en het doel van de kaart. Gezien de beperkingen in het waarnemen van tactiele informatie, zelfs uit een enkele kaart, rijst echter de vraag of visueel gehandicapten redelijkerwijs in Staat zijn zieh een beeld van de dynamiek te vormen door meerdere kaarten te gebruiken. Beperkingen komen voort uit het feit dat de zintuigen die gebruikt worden voor tactiele waarneming beperkter zijn in resolutie en snelheid waarmee Symbolen gelokaliseerd kunnen worden dan de ogen. Bovendien moeten mensen die afhankelijk zijn van tactiele pereeptie mentaal het totaalbeeld van de kaart construeren uit opeenvolgende detailwaarnemingen. Een onmiddellijk overzicht van de afmetingen van het kaartblad, de positie van de kaart, legenda en andere randinformatie daarop, de ordening van dementen in de kaart, het soort Symbolen en hun dichtheid kan niet worden verkregen (castner, 1983). Als meerdere kaarten worden gebruikt moet (een deel van) het moeizaam geconstrueerde beeld van een kaart worden opgeslagen in het geheugen om vervolgens ver- gelijking met (delen van) een of meer andere gecon strueerde beeiden mogelijk te maken. In dit artikel Staat de vraag centraal of meerdere stati sche kaarten kunnen worden gebruikt voor de weergave van dynamische gegevens voor zeer slechtzienden: mensen met een gezichtsvermogen van minder dan 10%, die voornamelijk afhankelijk zijn van tactiele waarne ming van grafische voorstellingen. Gezien bovenge- noemde beperkingen in pereeptie wordt verwacht, dat de Problemen met betrekking tot de nauwkeurigheid van de antwoorden en de responstijd zullen toenemen naarmate de complexiteit van de vragen, waarop antwoord ge- vonden moet worden, stijgt. Het betreft hier slechts een verkennende Studie, die bedoeld is om inzicht te ver- krijgen in de mogelijkheid om meerdere kaarten te ge bruiken. Als de nauwkeurigheid van de antwoorden en de responstijden het toelaten, is verder onderzoek mis- schien gerechtvaardigd. Nauwkeurigheid vormt het belangrijkste criterium. Responstijden worden alleen ge bruikt om te bezien of de benodigde tijd aanvaardbaar is. Methode Ruimtelijke dynamiek is het gevolg van verandering van 28 KT 1994.XX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 30