Nawoord De hier beschreven tests werden voltooid in 1992. Daarna is de eerste auteur teruggekeerd naar het Direc- toraat van Onderzoek en Ontwikkeling van de Survey of India. Toen het onderzoek beschreven werd, had het Directo- raat van Onderzoek en Ontwikkeling nog geen program- matuur gekocht om op scherm te digitaliseren. Men had echter ontdekt, dat er sneller aanvaardbare resultaten behaald konden worden dan met de reeds aanwezige methoden als de gegevens werden gescand en gevectori- seerd in een Sysscan-omgeving, en vervolgens zonder verder verwerken/wijzigen/structureren werden overge bracht naar de Intergraph PC-MicroStation-omgeving, waarvan de wijzigingsfaciliteiten gebruikt kunnen worden om op scherm te digitaliseren. Wat is de verkla- ring hiervoor? Een antwoord daarop vinden zou een project voor iemand anders kunnen zijn. Noten S.P. Goel M.Sc. is directeur Landmeten bij het Directoraat van Onderzoek en Ontwikkeling van de Survey of India, Deh- radun; mw. dr. J.E. Drummond is als universitair docent ver bünden aan de afdeling Kartografie van het ITC te Enschede. Het hier beschreven onderzoek kwam tot stand binnen het kader van de opleiding, die door de heer Goel gevolgd werd ter verkrijging van de graad van Master of Science (M.Sc.). De ideeen die in dit artikel aangeboden worden, vormen geen onderdeel van het officiele beleid van de genoemde instanties. De auteurs nemen de volledige verantwoordelijkheid voor deze ideeen op zieh. De schrijvers bedanken: A.M. Tuladhar M.Sc. en ing. L. Raidt van het ITC voor hun steun bij het inwerken van de eerste auteur in het complexe Sysscan-systeem en het invoeren van EPSF-gege- vens daarin; H. Schölten (ITC) voor zijn hulp bij het vervaardigen van de deeloriginelen; E. Korver en de firma Reprocart bv voor hun hulpvaardig- heid en het uitlenen van een Digisys-systeem; ir. G.J. Bottema-de Lange en ir. E. v.d. Zee voor de Neder- landse vertaling van de tekst. De auteurs zijn voor financiele steun aan het onderzoek de volgende instaties zeer erkentelijk: Het Directoraat Generaal van Internationale Samenwer- king (DGIS) van het Ministerie van Buitenlandse Zaken; Het Indiase Departement van Wetenschap en Technologie; Het ITC; De Survey of India. Literatuur Drummond, J.E., R. van Essen, H.M. Bosma en P. Boulerie (1990), Automatic digitizing. OEEPE report Nr. 23, Frankfurt am Main: Institut für Angewandte Geodäsie. Goel, S.P. (1992), Building a national digital database through digitization of 1:250,000 maps: an evaluation of alternatives. Niet gepubliceerde M.Sc.-thesis, Enschede: ITC. Goel S.P., J.E. Drummond en A.M. Tuladhar (1992), A com- parison of the effectiveness of four data capture produetion lines. In: International Archives of Photogrammetry and Remote Sensing, Part B4, Commission IV, pp. 197-204. Korver, E. (1991), Introductie tot electronische beeldverwer- king. Digisys Handboek, Rotterdam: Reprocart BV. Stefanovic, P. (1990), Report of resource mapping carto- graphy. Second phase UNDTCD mission, Dehradun: Modern Cartographic Centre, Survey of India. Thompson, C.N. (1984), Test of digitizing methods. OEEPE report Nr. 14, Frankfurt am Main: Institut für Angewandte Geodäsie. Stichting NGL - vervolg van blz. 20. modern bedrijf. Hoogtepunt wordt 1 mei 1994 wanneer deze overheidsorganisatie als 'ZBO' onder de vleugels van moeder VROM uitvliegt. In de lezing is het bouwproces van een huis als metafoor gekozen. 'Gegevens zijn geld waard, maar zijn ze ook beschermd?' is de vraag waarop mr. P.B. Hugenholtz (p. 613) in zijn lezing een antwoord geeft. Ex- ploitanten van overheidsinformatie hebben graag exclu- sieve rechten. Of overheden deze kunnen bieden, is een volgende vraag. Ook aan 'Europa' wordt aandacht be- steed. Mr.ir. J.A. Zevenbergen sprak over 'Aansprakelijk- heid bij geodetische werkzaamheden, juridisch beschouwd' (p. 617). Wettelijke regels die aangeven of in een bepaald geval sprake is van wanprestatie of van een onrechtmatige daad, komen aan de orde. Belangrijk is het verschil tussen resultaats- en inspanningverplichtingen. Slotspreker is ir. T.A. Nieman over '(Produkt)aansprakelijkheid en de overeenkomst'. Voor het bedrijfsleven is het van belang om de risico's - waaronder die van aansprakelijkheid - te beperken. Een overeenkomst biedt mogelijkheden. Voor een goede overeenkomst is een grondige analyse van het project nodig. De lezing van ing. C. Ederveen, 'Breng ook uw veiligheid in kaart', wordt om technische redenen niet gepubliceerd. Wel publiceren we de openingstoespraak van de NGL-voorzitter ir. S. Stellingwerff Beintema, een vers lag van de toespraak van Barry Hughes en de redactionele impressies van het 17e NGL-congres, de vakbeurs in de tentoonstellingshal, de postersessie, de feestavond en het alternatief programma. KT 1994.XX. 1 41

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 43