SCHOOLATLAS BOS' Geheele Aarde, tevens ingericht voor Handelsonderwijs en die atlas had uitgegeven en de exemplaren ervan alge- meen en openlijk had verspreid. Het strafgeding Het volgende strafgeding, behandeld door de Arrondis- sementsrechtbank te Groningen op 11 en 14 Oktober 1911, deed veel stof opwaaien. Zowel de landelijke pers (De Telegraaf!) als de regionale en de vakpers besteedden er aandacht aan. Het Nieuwsblad van het Noorden en het Nieuwsblad voor de Boekhandel volgden het proces zelfs op de voet. De rechtzaal - zo wordt ons gemeld bood tijdens de behandeling een ongewone aanblik! In plaats van bewijsstukken als gestolen voorwerpen, bebloede kledingstukken en messen waren de tafels overladen met kaarten en atlassen. Het leek er op dat deskundige Van Dijk 'de halve kaartenrijkdom van de Topografische Inrichting had meegebracht'. Door het Openbaar Ministerie waren als getuigen, behalve de deskundigen Van Dijk en Van der Geer, gedagvaard de directeur van J.B. Wolters, mr. F.R. ter Horst, de boek- en steendrukker Casparie en de bij Cas- parie werkzame overdrukker C.Th. Hoving. De beklaagden werden bijgestaan door twee advocaten. Deze hadden als getuigen-deskundigen opgeroepen de geografen R. Schuililng (1854-1936), leraar te Deventer en dr. H. Blink (1852-1931), privaat-docent in de aard- rijkskunde te Leiden. Men had moeilijk een betere keus kunnen maken. Beide deskundigen waren in de vakwe- reld bekend door publikaties op aardrijkskundig gebied waaronder schoolkaarten en atlassen. Zij golden als autoriteiten op het terrein der onderwijskartografie, een gebied waarop de door de rechtbank opgeroepen getuigen - hoewel uiteraard technisch bekwaam op het terrein der grootschalige kartografie - de nodige erva- ring misten. De uitverkiezing van het duo Van Dijk-Van der Geer was daarom bepaald geen gelukkige greep. Men vraagt zieh af of Wolters geen invloed heeft kunnen uitoefenen om prof. J.F. Niermeijer (1866-1923), die na de dood van P.R. Bos (1902) de redactie van diens atlas had overgeriomen, als deskundige aan te trekken. In de loop van het proces werd het gemis aan ervaring bij Van Dijk en Van der Geer, verder als getuigen Charge betiteld, bij herhaling door de tegenpartij aan de kaak gesteld en werden hun verklaringen in discrediet gebracht, hetgeen aardig goed lukte! "In een Topografi sche Inrichting", zo werd onder meer gesteld, "werd nu eenmaal geheel anders gewerkt dan in de studeerkamer van het hoofd ener lagere school!". De getuigenverklaringen De getuigenis van Wolters-directeur Ter Horst was vaag en weinigzeggend. Men had van de aanklager een pit tiger betoog verwacht doch hij voelde zieh volgens observatie van een der advocaten niet op zijn gemak. Misschien wel betreurde hij bij nader inzien toch de last en de ergernis die hij zijn buurman en collega-uitgever had aangedaan. Het rapport van de getuigen Charge Van Dijk en Van der Geer liet daarentegen niets aan duidelijkheid te wensen over. Het bevatte de volgende concrete aantij- gingen. 1De hoogtekaart van Nederland en de provincie- kaarten in de atlas van R. Bos vertonen zodanige gelijkenis met de kaarten van P.R. Bos dat zij elkaar nagenoeg geheel kunnen bedekken. 2. De verschillen tussen de provinciekaarten in beide atlassen zijn weinig in aantal en van geringe bete- kenis. Voor zover aan wezig zijn zij waarschijnlijk opzettelijk aangebracht als het wäre om het inte- graal kopieren te maskeren. De gravurestenen tonen immers sporen van het wegschaven van een aantal markante punten. GEHEELE AARDE. Figuur 2. Bos' Schoolatlas der Geheele Aarde, zeventiende druk, uitgegeven door J.B. Wolters te Groningen in 1906. KT 1994.XX. 1 49 DER TE GRONINGEN BIJ J. B. WOLTERS, 1906.

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 51