kunnen voorkomen. Ook Noordhoff kwam er niet zonder berisping af! Hij werd door de Advocaat-Generaal gemaand "zieh niet meer in zoo'n Wespennest te steken" en als een te goeder naam en faam bekend staand uitgever nimmer meer "zoo maar voor het vaderland weg zonder controle" een atlas uit te geven, een uitspraak waarmee vele uitgevers nadien hun voordeel hebben kunnen doen. Tenslotte kon het Hof te Leeuwarden evenmin als de rechtbank te Groningen uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging putten van de schuld van beide gedaagden. Op 27 februari 1913 werden zij beiden dan ook vrijge- sproken waardoor het vonnis van Groningen werd bevestigd. Naschrift Met het vonnis van het Gerechtshof te Groningen kwam een einde aan een vooral voor de uitgeverij Noordhoff hoogst onplezierige periode. Over de atlas, waarvan het imago lelijk was beschadigd, werd weinig meer ver- nomen. Het duurde tot 1924 alvorens onder de titel Economische Atlas der Geheele Aarde, onder redactie van K. Zeeman die R. Bos opvolgde, een tweede omge- werkte druk verscheen, doch daar bleef het bij. De relatie tussen beide rivaliserende uitgeverijen bleef jarenlang gestoord en het duurde 55 jaar voordat vol- doende redenen werden gevonden de strijdbijl te begraven. Het wordt niet als toeval beschouwd dat de fusie tussen beide bedrijven plaatsvond in 1968, het jaar waarin de Mammoetwet in werking trad, die een gewij- zigde structuur van het onderwijs bracht en een grotere samenhang en onderlinge doorstroming tussen diverse schoolsoorten beoogde. De vele nieuwe leermiddelen die daarvoor nodig waren vergden hoge investeringen waar door het verstandig werd geacht de krachten te bun- delen. Verondersteld mag worden dat het nadrukproces van 1911-1913 binnen de destijds nog kleine kartografische gemeenschap een gunstig effect heeft gesorteerd. In de eerste plaats bracht de grote belangstelling van de pers voor het proces het medium kaart enige tijd onder de aandacht van het publiek. Vervolgens mag worden aan- genomen dat het proces in kartografenkringen zowel bij redacteuren als uitgevers heeft bijgedragen tot een bezinning over beroepsethische vragen en misschien wei tot verbetering van de beroepspraktijk in dien zin dat voortaan omzichtiger met bronmateriaal werd omge- gaam. Aldus bezien heeft Wolters, al werd het proces verloren, door de zaak aan de orde te stellen dan toch het kartografendom aan zieh verplicht! Noten De auteur is de directie van Wolters-Noordhoff (WN) erkente- lijk voor het gebruik van onderstaande documenten. Hij dankt Aldert Bus, voormalig hoofd van het WN Geografisch-Carto- grafisch Instituut, voor het verzamelen van de bronnen en het aansluitend voorbereidend werk en Felix R. Schreuder, adjunct-directeur WN, voor het kritisch doorlezen van het manuscript. Literatuur De literatuuropgave is chronologisch. De Boer, L. (1909), De atlas van R. Bos. De Bode. Orgaan van den Ned. Onderwijzersbond. 21 ste jaargang, no. 15. De Boer, L. (1909), Over den heer Bos en zijn atlas. De Bode. Orgaan van den Ned. Onderwijzersbond. Bos, R. (1909), Aan den heer L. de Boer te Dordrecht. De Bode. Orgaan van den Ned. Onderwijzersbond 23 april, no. 17. Hettema Jr. H. (1909), De atlas van R. Bos. Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. 5e jaargang no. 30. Bos, R. (1909), Protest. Weekblad voor Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs, 5e jaargang no. 30. Levie, M. (1911), Strafgeding op aanklacht van J. B. Wolters' U.M. ingesteld tegen R. Bos en J. Noordhoff. Nieuwsblad voor den Boekhandel no. 83 en 84, 18 pagina's. Het Nadrukproces (1911), Verslagen van de zittingen van de Arrondissementsrechtbank te Groningen in het Nieuwsblad van het Noorden van woensdag 11 (no. 240), zaterdag 14 (no. 243) en maandag 16 October (No. 244). Inbreuk op het auteursrecht (1913), Nieuwsblad van het Noorden van donderdag 13 en zaterdag 15 Februari, 26e jaar gang, nos. 37 en 39. De zaak Wolters-Noordhoff (1913), Provinciale Groninger Courant van vrijdag 14 Februari, 26e jaargang, no. 38. Boon, G. A. (1913), Strafgeding op aanklacht van J.B. Wol ters' U.M. ingesteld tegen R. Bos en J. Noordhoff in hooger beroep behandeld door het Gerechtshof Leeuwarden. Nieuws blad voor den Boekhandel no. 15 en 16, 20 pagina's. 52 KT 1994.XX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 54