'Verdunningsfactoren' ('attenuation factors') geven de mogelijkheid om de weergaven, die door context-trans- formaties worden gegenereerd, bij te stellen. Daardoor kan de sterkte van een generalisatie worden beheerst. Deze mogelijkheid Staat de gebruiker ter beschikking, als hij een keuze heeft gemaakt met betrekking tot de aard van de generalisatie die hij op de database wil toepassen. Daarna worden de reductiefactoren uitgere- kend, die de mate van generalisatie kwantificeren. Deze reductiefactoren worden op alle gegevensniveaus bere- kend, dat wil zeggen zowel op het niveau van de geome trische elementen, als op dat van de objecten, en op dat van de verschillende classificaties. Met deze reductiefac toren kan men beoordelen of er in voldoende mate gege- neraliseerd is. Zo niet, dan kan de 'attenuation factor' bijgesteld worden. Zodoende kan het generalisatie- proces precies op het gewenste weergaveniveau worden afgestemd. Noten De Canadese Dianne Richardson behaalde haar 'M.Sc.' aan het ITC in Enschede. Zij is werkzaam in Canada en bereikbaar op het volgende adres: Dianne E. Richardson, Knowledge Based Methods and Systems, Canada Centre for Remote Sen- sing, Department of Natural Resources, Ottawa, Canada, K1A 0Y7; e-mail drichard@ccrs.emr.ca; fax 613-947-1383; tel. 613-947-1252. Elet volledige proefschrift, dat in het Engels is geschreven en verscheen onder de titel Automated Spatial and Thematic Generalization Using a Context Transformation Model, is ver- krijgbaar bij de vakgroep Landmeetkunde, Landbouwuniver- siteit Wageningen, Postbus 339, 6700 AH Wageningen. Een keuze uit de literatuur Brassel, K.E. R. Weibel (1988), A review and conceptual framework of automated map generalization. International Journal of Geographical Information Systems, 2(3), pp. 229- 244. McMaster, R.B. (1987), Automated line generalization. Car- tographica, 24(2), pp. 74-111. McMaster, R.B. (1991), Conceptual frameworks for geogra phica! knowledge. In: B. Buttenfield R.B. McMaster (red.), Map generalization: Making rules for knowledge representa- tion. Essex, UK: Longman House, pp. 21-40. Nickerson, B.G. H. Freeman (1986), Development of a rule-based System for automatic map generalization. Procee- dings, Second International Symposium on Spatial Data Handling. Seattle, Washington, U.S.A, pp. 537-556. Richardson, D.E. (1993), Automated spatial and thematic generalization using a Context Transformation Model. Ottawa: R&B Publications. Shea, K.S. R.B. McMaster (1989), Cartographic generaliza tion in a digital environment: When and how to generalize. Proceedings Autocarto 9, Baltimore, Maryland, pp. 56-67. Vervolg van blz. 27, E.S. Bos - Met de NVK naar de 21e eeuw. 4. Start een werkgroep kaartgebruik en kaartontwerp (al dan niet gekoppeld). 5. Vorm de werkgroep Automatisering om tot een werkgroep GIS-kartografie. 6. Organiseer regelmatig (eenmaal per jaar of per twee jaar) een algemeen kartografiecongres, waarin de verschillende groeperingen en interessegebieden binnen de NVK zoveel mogelijk aan hun trekken komen. 7. Bevorder en neem deel als vereniging aan samenwer- kingsverbanden met andere verenigingen en Organen, die zieh bezig houden met ruimtelijke gege- vens. Het rapport van de commissie besluit tenslotte met de opmerking dat waarnodig struetuur en bestuurssamen- stelling van de NVK moeten worden aangepast, indien realisatie van de aanbevelingen dat wenselijk maakt. Vervolg van blz. 46, D. Grothenn - Uniforme vormge- ving van officiele topografische kaartseries. Literatuur Arbeitsgemeinschaft der Vermessungsverwaltungen der Länder der Bundesrepublik Deutschland (AdV), Jahresbericht 1991, pp. 9-10. Barwinski, K. (1993), Geoinformation und Kartographie in Europa. Kartographische Nachrichten, pp. 213-220. Böhme, R. (1989), Inventory of world topographic mapping, Vol.l Western Europe, North America and Australasia. London/New York: International Cartographic Association. Grimm, W. (1993), Eine neue Kartengraphik für das digitale kartographische Modell 'ATKIS-DKM 25'. Kartographische Nachrichten, pp. 61-68. Schaffer, J. (1994), Topographische Landeskartenwerke im vereinigten Deutschland - die Notwendigkeit zur Anglei- chung und Realisierung. Kartographische Nachrichten, pp. 6- 12. Strzygowski, W. (1956), Zukunftsaufgaben der europäischen Kartographie. Kartographische Nachrichten, pp. 105-108. 56 KT 1994.XX.1

Kartografisch Tijdschrift | 1994 | | pagina 58